Nejlepší tipy co vidět a zažít na sopečném ostrově Mauricius

Nejlepší tipy co vidět a zažít na sopečném ostrově Mauricius

Mauricius pro nás vykouzlil nádherné scenérie pro odpočinek na bělostných plážích, pozorování podmořského života v korálových lagunách a hýčkání v luxusních rezortech. Oblíbíte si ale také objevování krajiny plné plantáží, koloniálních vil, rumáren, sopečných skalisek, vodopádů a turistických tras tropickou přírodou. A navíc vtipné mixování indické, kreolské a koloniální kultury.

Mauricius najdete v Indickém oceánu necelých 1000 km východně od Madagaskaru a tvoří spolu s ostrovy Rodriguezem a Réunionem souostroví Maskarény. Je to sopečný ostrov obklopený korálovým útesem, který chrání mělké laguny a pobřeží pokryté bílým pískem. Mauricius měří od severu k jihu 58 km, od východu k západu 47 km a na svém malém území má přes milion obyvatel, z nichž většina žije na severovýchodním pobřeží a na centrálních pláních.

Pro pohyb je nejlepší zapůjčené auto, kamkoli na ostrově se dostanete do hodiny a půl, takže pro výlety je spousta příležitostí. Úředním jazykem je sice angličtina, ale obyvatelstvo mluví kreolsky. Přestože leží Mauricius u afrických břehů, je ovlivněn hlavně indickým životem a zvyky evropských kolonialistů.

Port Louis voní po indicku

Hlavním městem ostrova je přístavní město Port Louis na severovýchodním pobřeží. Nad městem se vypíná pevnost a pod ní tvoří centrum převážně moderní budovy nevalné architektonické kvality, mezi nimiž se krčí koloniální domy. Malebnější je jen vládní čtvrť a módní pobřežní promenáda Caudan Waterfront. Tady si můžete projít evropský komplex obchodů, kasin, kin a kavárniček. Na jejím konci najdete nejlepší hotel ve městě a také Blue Penny Museum, domov slavné poštovní známky Modrý Mauricius.

Centrum města je rušné a voní po indicku, za návštěvu stojí hlavně jako zajímavá ukázka soužití mnoha etnik a náboženství. Nejvýraznější neindická komunita tu žije v čínské čtvrti, jejíž vstupní brána stojí hned poblíž mrakodrapů s bankami a kancelářemi. Určitě byste měli navštívit taky hlavní tržnici zvanou Central Market. I tady můžete nasát všechny barvy a vůně orientu. Severně od města pak najdete spousty tamilských chrámků, které vypadají jako zmenšeniny svých jihoindických předků. Vstupní brány chrámů hrají pastelovými barvami a zdobí je postavičky hinduistické mytologie. Za městem vykukuje zelené pohoří Moka, na jehož nejvyšší vrchol, vztyčený palec Le Pouce (812 m), si můžete udělat půldenní výlet.

Co ještě na Mauriciu vidět?

Pamplemousses – nejstarší botanická zahrada na jižní polokouli. Typické jsou obrovské vodní lilie a palma talipot, která rozkvétá jednou za 60 let a pak odumírá, i spousty dalších původních rostlin, které vám ukáže průvodce během příjemné procházky parkem.

Trou aux Cerfs – souměrný, vyhaslý a 85 metrů hluboký kráter, jehož vnitřní stěny jsou porostlé keříky a na jehož dně se jako matné černé oko leskne jezírko.

Vila Eureka – rekonstruované koloniální sídlo v nádherné zahradě, kde si dáte luxusní večeři jako za starých časů. Od vily si můžete udělat procházku k malým, ale zajímavým vodopádům řeky Moka.

Curepipe – koloniální městečko z roku 1867, kdy se Evropané přestěhovali od moře na náhorní planinu. Utíkali tak před malárií a do příjemnějšího klimatu. Na jihozápad leží vodopády Tamarin Falls s několika pěšími trasami. Z Curepipe vede horská silnice do oblasti přírodní rezervace Rivière Noire National Park. Po šesti kilometrech dojedete k přehradě Mare aux Vacoas, obklopené vzrostlými koniferami a kasuariny.

Západní pobřeží – bílé pláže, čilý ruch

Zatímco severovýchodní pobřeží trápí většinu roku silný vítr a mohou se tu vyskytnout i cyklony, severozápadní část je lépe krytá a počasí je tu přívětivější. Pobřeží na sever od Port Louis je proto kontinuálně osídlené vesnicemi a městečky s mnoha hotely, městskými plážemi a restauracemi. Přestože jsou pláže spíše kratší, nic jim to neubírá na kráse. Mezi nejhezčí patří Trou aux Biches Beach, Pereybere Beach nebo La Cuvette Beach.

Na jih od Port Louis potom ubývá třtinových polí a přibývá lesů a pastvin, nad nimiž vyrůstají rozeklané hory. Tady leží rychle se rozvíjející turistické středisko Flic en Flac. Orientuje se spíše na mladší hosty a poskytuje jim spousty diskotékové zábavy do ranních hodin. Z bělostných pláží za 15 minut doplujete k potápěčským lokalitám Rempart Serpent nebo La Cathédrale. V obou případech můžete obdivovat nejen hejna barevných korálových ryb, ale také nádhernou a rozeklanou podmořskou krajinu. Dále na jih od Flic en Flac leží Tamarin vhodný pro surfování nebo ranní pozorování delfínů a pod Grand Rivière Noir tvoří pobřeží mangrové močály.

Nejširší nabídku průvodců a map Mauricia (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Le Morne a Mont Brabant – ikona Mauricia

Nádherná čtyři kilometry dlouhá bílá pláž se objevuje znovu před poloostrovem Le Morne s dominantou a symbolem ostrova, horou Mont Brabant. V této části vzniklo v palmových hájích při pobřeží jen pár luxusních rezortů, kde zažijete rajský klid tropického Mauricia. Nejhezčí pohled na lagunu poloostrova Le Morne je právě z vrcholu Mont Brabant. Výlet na horu trvá asi 3 – 3,5 hodiny, cesta je dlouhá asi šest kilometrů a v horní části vede po skalkách s pomocí jistících lan.

Rivière Noire National Park – lehká turistika hustým lesem

V lesích nad poloostrovem Le Morne, zapsaným na seznam světového dědictví UNESCO, se tyčí nejvyšší hora Mauricia, 828 metrů vysoký Piton de la Petit Rivière Noire. Národní park obklopující horu je sice obydlený, a tak jeho část tvoří kávové plantáže, ale prudká úbočí a údolí Černé řeky jsou porostlá hustým lesem. Parkem vedou silnice a také množství značených, relativně krátkých, ale někdy náročných pěších tras včetně výstupu na nejvyšší bod ostrova. Program musíte mít velmi flexibilní, protože pokud zaprší, stezky se přemění v klouzavé bahno a z výhledů není nic.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Chamarel – vodopády, rum a sedm barev

Západně od národního parku leží vesnice Chamarel. Dostanete se sem pouze po úzkých a točitých silničkách přes plantáže cukrové třtiny. Poblíž najdete hned tři zajímavosti. První je nejkrásnější z mauricijských vodopádů, vodopád Chamarel. Voda tu padá do půlkruhové propadliny porostlé bujnou vegetací a můžete si tu udělat malou procházku na vyhlídku. Kousek odtud najdete taky Sedmibarevnou zemi – kopečky tvořené půdou bohatou na vulkanické sloučeniny železa a hliníku, což ji zbarvuje odstíny červené, modré, zelené a žluté barvy. A nakonec se zastavte v rumérii Chamarel. Tady se dozvíte vše o zpracování cukrové třtiny, výrobě rumu. Můžete ochutnat rum nebo si dát výtečný oběd. Mají tu restauraci vedenou michelinským kuchařem.

Grand Bassin – posvátné Šivovo jezero

Východně od parku se nabízí prohlídka čajových plantáží v Bois Cheri. Kromě procházky po fotogenických čajovými keříky obkroužených kopcích se můžete zastavit v koloniálním sídle společnosti a ochutnat místní čaj. Kousek od čajové plantáže se nachází ve starém vulkánu posvátné jezero Grand Bassin. Je to nejdůležitější poutní místo hinduistů mimo Indii a během únorového svátku Maha Shivaratri sem proudí pěší poutníci z celého ostrova. Jezero je obklopeno chrámky, do nichž můžete nahlédnout a téměř kdykoli tu natrefíte na nějaký obřad.

Východní pobřeží – intimní rezorty a Modrá laguna

Členité severovýchodní pobřeží je vzhledem k větru divoké a málo obydlené. Zdejší mysy s nádhernými dlouhými bílými plážemi se staly cílem fotografů a turistů směřujících do zdejších intimních luxusních rezortů na jednotlivých mysech. Výrazný odliv pár hodin denně komplikuje koupání, ale to je vyváženo nabídkou velikánských přepadových bazénů.

Uprostřed východního pobřeží leží ostrov Île aux Cerfs, který se při odlivu spojí písečnou kosou s pobřežím a vytvoří tak nádhernou pláž. Na ní a u baru na ostrůvku končí oblíbené katamaránové výpravy za šnorchlováním a do ústí řeky Grand River South East k říčnímu vodopádu.

Na jihovýchodním cípku Mauricia najdete kromě letiště u města Mahebourg rezorty střední kategorie a ideální podmínky pro šnorchlování. V Modré laguně se dá ke korálovému útesu doplavat přímo od břehu. Před několika lety došlo kvůli efektu El Nino bohužel k přechodnému bělení korálů, kdy zmizely řasy dodávající barevnost, ale rybiček tu je k vidění spousta.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí