Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Nejlepší lyžařská střediska na Novém Zélandu: Mt Hutt, Queenstown, Arthur´s Pass a další
22. 9. 2014
Vlaďka Kennett
Na Novém Zélandu se lyžařská sezóna právě pomalu stáčí do své druhé půlky a tak pokud už vás nebaví naše přeplněná koupaliště a přemýšlíte vydat se na Nový Zéland, tak neváhejte, teď je ten pravý čas! A pokud to nevyjde letos – vydejte se příští rok!
Většina cestovatelů navštěvuje Nový Zéland v létě, proto během zimních měsíců potkáte jen pár cestovatelských nadšenců. Silnice jsou prázdné, ceny za ubytování a pronájem vozu výrazně nižší a pokud se zadaří sezóna, jsou hory plné prašanu.
Nepočítejte sice s vybaveností na úrovni vyhlášených evropských alpských středisek (lanovky pouze sedačkové, doprava do rezortů spíše náročnější díky odlehlosti lokalit, nemožnost ubytování přímo u sjezdovek), ale pokud chcete spojit cestování s lyžovačkou, není lepšího místa.
Nový Zéland nabízí také dokonalé procházky k ledovců, přčtěte si tipy na 8 nejlepších.
Nový Zéland je naproti tomu díky povaze svého terénu rozhodně rájem pro vyznavače skialpinismu a freeride – nicméně v místní opravdové divočině se zde o sebe musíte umět postarat v každé situaci a za každého počasí. Dobré zkušenosti z terénu a vybavení je proto naprostým základem – ne nadarmo jsou místní hory, ač nepřesahující 4 tisíce metrů nad mořem, velmi respektovány místními horolezci, lyžaři a alpinisty.
Běžkaři jsou zde limitováni nejvíce – cross country skiingu je zde vyhrazeno pouze několik upravovaných areálů (se stopou), protože sněhové podmínky často nic jiného nedovolují. Sníh se v nížinách s vhodným terénem neudrží a ve vyšších polohách zase chybí ten vhodný terén…
Nejširší nabídku průvodců a map Nového Zélandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Queenstown & Wanaka
Nejznámější lyžařská střediska se nacházejí na Jižním ostrově ve zdejších Jižních Alpách. Mezi nejoblíbenější patří rozhodně ta v okolí měst Queenstown (The Remarkables, Coronet Peak) a Wanaka (Cardrona, Treble Cone), jež nabízejí kompletní zázemí pro všechny sněhu chtivé horaly. Střediska půjčují lyžařské vybavení, mají své školy a v místní restauraci vždy najdete dobrotu, jež vás posilní na zbytek dne. I samotná města jsou dobře připravena na turisty – ubytování naleznou nízkorozpočtoví cestovatelé i náročná klientela, města žijí ve dne v noci a rozhodně se zde nikdy nudit nebudete.
Mt Hutt
Trochu stranou hlavního proudu lyžařů, Mt Hutt patří bezesporu k těm exkluzivnějším areálům. Co do plnosti během sezóny je to zcela jistě areál, kde se mačkat až tak nebudete, co do kvality lyžování si rozhodně přijdete na své – skvělý sníh, díky své poloze na úpatí samotných Southern Alps má statisticky nejdelší sezónu a krásné výhledy na pláně provincie Canterbury.
Rezort je také dobře vybaven moderními sedadlovými lanovkami a 75 sněhovými děly, kdyby náhodou podmínky nepřály. Dostanete se do něj za zhruba třicet min autem ze základny Methven a cca 2 hodiny pak trvá jízda z Christchurch.
Arthur´s Pass
Turisticky méně navštěvovaná lyžařská střediska jsou v průsmyku Arthur’s Pass (Porters, Broken River, Craigieburn, Mt Cheeseman, Temple Basin). Střediska jsou malá, zázemí často tvoří jedna či dvě horské chaty, a jelikož se zde svahy často neupravují a vleky vás zavedou až na vrcholky hor, je tu téměř neomezený terén pro freeridisty a skialpinisty. Tato místo doslova dýchají přátelskou klubovou atmosférou – i proto se jim říká Club fields.
Mt Ruapehu/Národní park Tongariro, Severní ostrov
V podstatě jediná příležitost k lyžování na Severním ostrově. Díky teplejšímu klimatu se zde nikde jinde sníh nevyskytuje – výjimkou je právě tzv. Central Plateau – oblast téměř uprostřed ostrova, v nadmořské výšce začínající na 1200 m n.m. a těsně přiléhající k nejstaršímu novozélandskému národnímu parku Tongariro.
Dva lyžařské areály se nacházejí na opačných úbočích nejvyšší ze zdejších tří vulkánů – Mt Ruapehu – s nadmořskou výškou konce nejvyššího vleku ve 2300m a lyžovačka je zde naprosto úžasná. Pradoxně se často stane, že oblast dostane větší sněhovou nadílku než hory Jižního ostrova, a tak jsou areály s maorskými jmény Whakapapa a Turoa v zimě velmi vyhledávaným místem. Koneckonců – kdy se vám poštěstí zalyžovat si na nefalšované sopce, která se ke všemu sem tam probudí a vypustí trochu ze svého nitra, jako se tomu stalo naposledy roku 2007? To pak opravdu není o adrenalin nouze…
Heli skiing
Nový Zéland má v přepočtu nejvíce helikoptér na osobu na světě. A tak výlet vrtulníkem na svahy hor, kde na vás čeká čerstvý panenský sníh a vy zde můžete vykreslit tu svou vlastní první stopu, není žádný problém. Ba naopak! Helikoptéra patří mezi oblíbené dopravní prostředky všech hledačů pořádného prašanu! Největší výběr poskytovatelů heli skiingu naleznete ve městě Queenstown a Wanaka nebo v oblasti West Coast.
Na závěr
Ať už se na Nový Zéland vydáte v zimě přímo za lyžováním nebo si svoji dovolenou zpestříte jen o pár sjezdů během klasického cestování, určitě sebou nemusíte z domova vozit celou lyžařskou výstroj a výzbroj – vše si můžete půjčit přímo v lyžařském středisku nebo nejbližším městě.
Pro ty z vás, kteří přemýšlejí jak nejlépe prolyžovat celou sezónu, se určitě vyplatí sezónní pas. Nejvýhodněji vyjde Chill Pass.
Baví vás pohyb v zimní přírodě? Čtěte také další tipy na skvělé skialpové túry.
A kde mají aktuálně nejlepší sníh a jaká je předpověď počasí na horách? To zjistíte na stránkách Metservice a Snow.
Závěrem ještě malá zmínka – na Novém Zélandu není klasický systém Horské služby v rozsahu jakém jsme zvyklí u nás. V lyžařských střediscích operují týmy Ski Patrol, které jsou obdobou HS, ale tím že je pohyb mimo ski fields dost omezen díky terénu, roli HS zde přebírají specializované týmy dobrovolných záchranářských skupin – Search and Rescue (konkrétně Alpine Cliff Rescue, ACR), v lavinových situacích pak nastupují týmy se záchranářskými lavinovými psy (Avalanche Search & Resue Dogs).