Nejhezčí národní parky Německa: velký přehled

Nejhezčí národní parky Německa: velký přehled

Vybrali jsme pro vás 7 nejzajímavějších národních parků Německa. V našem výběru jsme zohlednili zejména různorodost a jedinečnost jednotlivých oblastí. Pokud byste se tedy rozhodli navštívit všech 7 parků, rozhodně se nebudete nudit a na každém místě najdete něco nového!

1. Bavorský les – opravdová divočina

První národní park Německa se nachází v jihovýchodní části země a přímo sousedí s českým Národním parkem Šumava, dohromady tak vytváří nejrozsáhlejší lesní porost ve střední Evropě. Jestli něco tento park opravdu charakterizuje, je to skutečně divoká příroda, do jejíhož života člověk prakticky nezasahuje.

Aktivity: 300 km perfektně značených turistických stezek, téměř 200 km cyklotras a zhruba 80 km běžkařských tras. Doporučujeme například výstup na Grossen Falkenstein, u jehož úpatí se mimochodem nachází úžasné lesní hřiště a kemp v divočině, Lausen (Lužný) nebo na Velký Roklan. Více najdete na www.bayerischer-wald.de.

2. Berchtesgaden – pro milovníky opravdových hor

Nejjižněji položený německý národní park, který je rovněž poměrně snadno dostupný z Česka. Proslavily jej zejména dvě věci: nádherné jezero Königssee a nad ním se hrdě tyčící hora Watzmann s výškou 2731 metrů. Mimoto zde najdete spoustu nádherných soutěsek, například Wimbachklamm, a slavné Orlí hnízdo.

Aktivity: Milovníci výšek musí podniknout poměrně náročný ferratový výstup na Watzmann, který spolu s hřebenovým přechodem celého masívu zabere 12 hodin. Najdete tu i 60 kilometrů různě obtížných sjezdovek a v létě pak možnosti pro cyklisty všech věkových skupin i fyzické zdatnosti. Více na www.berchtesgaden.de.

3. Saské Švýcarsko – skalní ráj

Věřím, že mnozí z čtenářů navštívili České Švýcarsko, sousední Saské Švýcarsko ale ještě na návštěvu mnohých teprve čeká, přitom je opravdu snadno dostupné. Jedná se o tajemný svět rozeklaných skal, zeleně a téměř fantaskních pohledů. Jiný skalní národní park v Německu nenajdete, proto byste ho při cestě Německem rozhodně vynechat neměli.

Aktivity: Saské Švýcarsko působí jako magnet na všechny zkušené i začínající skalní lezce, však se zde nachází 21 000 různých lezeckých cest! Vyznavačům klidnějších a méně adrenalinových aktivit doporučujeme Malerweg (malířskou stezku), jejích 112 kilometrů prochází velmi různorodým terénem a nabízí všechny ty výhledy známé z fotek!

4. Šlesvicko-holštýnské wattové pobřeží – trochu jiná krajina

Jedná se také o biosférickou rezervaci UNESCO, kterou najdete v severní spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Mnozí zde jezdí zejména za tzv. velkou pětkou wattového moře – tuleň obecný, tuleň kuželozubý, sviňucha, vzácný orel mořský a jeseter velký. Poslední jmenovaný již, bohužel, v této oblasti vyhynul a vidět jej můžete jen ve velkém akváriu Národního parku a centra Multimar Wattforum v Tönningu.

Aktivity: Tulení kolonie můžete pozorovat při cestě lodí, při odlivu se boso projděte po mořském dni (ideálně s průvodcem). Nezapomeňte absolvovat výlet na nedaleké snové ostrůvky v Severním moři a cyklovyjížďku s cílem pozorování ptáků.

5. Eifel – buková pohádka na západě

Na německém západě je národních parků o něco méně, nicméně tento kousek země s chráněnými bukovými lesy atlantického typu musíme zmínit. I tady se dodržuje zásada minimálního zásahu člověka do krajiny, takže tu můžete pozorovat urputnou činnost bobrů, ledňáčky říční ve vymletých březích či divokou záplavu květů na jaře. Celou atmosféru můžete načerpat v článku s tipy.

Aktivity: Pokud chcete opravdu nahlédnout do života parku, doporučujeme vydat se sem s průvodcem. Klidně můžete ale lesy prozkoumávat sami, a pak v lázeňském městečku Gemünd vyzkoušet Kneippovu vodoléčbu v lesním zážitkové centrum.

Impozantní bílé křídové útesy na ostrově Rujána přitahují turisty i malíře už téměř stovky let. Však se do křídových skal zamiloval už před 200 lety malíř Caspar David Friedrich. Útesy nad mořem tu ční až do výšky 117 metrů, nad nimi pak najdete rozsáhlé bukové lesy. Obojí můžete objevovat na kole nebo pěšky. Mimochodem celá Rujána je také ostrovem všech sportů ve větru.

Aktivity: Základem je absolvovat 8,5 km dlouhou stezku Wanderroute Nationalpark Jasmund, která vás provede po všech důležitých koutech parku. Milovníci dálkové cyklistiky se sem můžou dostat například po 450 kilometrů dlouhé cyklotrase Radweg Hamburg-Rügen, která spojuje Hamburk s Rujánou.

7. Hainich – projděte se v pralese i nad ním

Kdysi striktně uzavřená vojenská oblast se dnes stala oblastí s unikátním prvenstvím – největší souvislý smíšený lesní porost v celé Evropě. Hlavním lákadlem je tu pak opravdu výjimečná stezka v korunách stromů postavená ve výšce 44 metrů nad zemí.

Aktivity: Tak tady to budou mít rádi zejména turisté a milovníci přírody. Doporučit můžeme třeba skvěle značenou stezku Rennsteig.

Další tipy na aktivity v národních parcích Německa naleznete na www.germany.travel. Rozsáhlá území 16 národních parků poskytují přírodě možnost nerušeně žít svým vlastním životem v té prapůvodní podobě. Výsledkem jsou svérázné krajiny s působivě pestrou faunou a flórou. Objevte elementární sílu přírody v Německu!

germany travel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí