Nebezpeční na cestách a jak se mu bránit

Nebezpeční na cestách a jak se mu bránit

Přejeme vám jen šťastné cesty bez nehod. A aby vás nezaskočilo žádné nebezpečí, přinášíme soubor rad a doporučení, jak se nepříjemnostem co nejlépe vyhnout.

Doprava

Dopravní nehoda je vaším největším rizikem. Považujete-li chování českých řidičů za nebezpečné, budou vám praktiky ve většině exotických zemí připadat šílené. Nedodržování pravidel má však jednu paradoxní výhodu – řidiči vycepovaní nepředvídatelným chováním naprosto všech účastníků provozu mají bleskurychlé reflexy a dokáží zvládnout situace, které by u nás skončily velmi špatně. Projeďte se po Karakoram Highway, nejvýše položenou dálnici svět, spojující Pákistán a Čínu, nebo z bolívijského La Pazu do Coroica v amazonské džungli po jedné z nejnebezpečnějších silnici na světě a zjistíte kam až sahají hranice řidičského umění.

Když jste chodec, pamatujte si, že:
– auta nezastaví ani nepřibrzdí, když přecházíte cestu, a to ani na přechodu pro chodce
– v jednosměrkách se jezdí oběma směry
– zejména motorky jezdí vlevo i vpravo
– v noci auta nesvítí

Když řídíte, zjistíte navíc, že:
– přednost mají větší auta – toto je jediné skutečně dodržované pravidlo
– řidič se dívá dopředu, ne na to, co se děje za ním
– je běžné předjíždět v nepřehledných zatáčkách
– v noci chodci, cyklisté i nejrůznější zvířata bloumají po silnicích

Když se vezete:
– na předních sedadlech autobusu je to nebezpečnější (ale vzadu to mnohem více skáče)
– nebojte se říct taxíkáři, aby jel pomaleji (nejspíš to bude nutné několikrát důrazně zopakovat)
– když sedíte vedle řidiče, dávejte pozor na cestu a jestli neusíná

Kapsáři

Výskyt: nejčastěji v nacpané místní dopravě, na nádražích a tržištích, v jakýchkoliv tlačenicích. Jeden může upoutat vaši pozornost, druhý se přikrade a okrade.
Obrana: nevystavujte své cennosti na veřejnosti. Peníze a pas mějte v kapsičce na krku nebo jinde na těle, nikoliv po kapsách nebo v malém baťůžku na zádech.

Sexuální obtěžování

Na riziko sexuálního obtěžování mají vliv tři faktory:
– svobodní mladí muži deprimovaní nuceným sexuálním půstem (především v muslimských zemích)
– stereotypní vnímání bělošek jako volně přístupných žen vytvářené zejména druhořadými americkými filmy
– chování a oblékání cestovatelek nepřizpůsobené místním poměrům.

První dva faktory neovlivníte, zaměřte se proto na ten poslední. Zde jsou doporučení:

Konzervativní oblékání je základem téměř ve všech venkovských oblastech kromě tropického pásma (rovníková Afrika, tropické oblasti Latinské Ameriky, Tichomořské ostrovy). Nejvíce v muslimských zemích, kde platí i pro drtivou většinu měst a velkoměst (zakrýt kůži, případně vlasy, oděv by neměl být příliš přiléhavý) – stačí kratší pobyt v Íránu nebo v Saudské Arábii a pochopíte, proč muslimští básníci tak často líčí svůdnost a krásu ženy, z níž viděli jen oči a kotník. Už to jim stačí ke vzplanutí.

Také chování by mělo být přiměřeně konzervativní. V mnoha zemích zaujímají ženy ve společnosti tiché, nenápadné místo. Jakkoliv vás to může iritovat, když budete místní normy přehnaně porušovat, můžete se dostat do problémů.

Pochopte správně, co vám říká. Nabídka nebo pozvání, které se vám zdá jako naprosto nevinné, může být na místní poměry vlastně nehorázným, necudným návrhem. Přijme-li osaměle cestující žena nabídku „osvěžit se během poledního horka“ doma u nějakého muže v Pákistánu, měla by mít na paměti, že tento nejspíš má postranní úmysly. Důležité: pokud žena nějakou podobnou nabídku přijme, málokdo se jí potom zastane, neboť se předpokládá, že pochopila skrytý význam pozvání.
Cestujete-li jako pár, vždycky říkejte o sobě, že jste manželé.

Psi

Domácí i polodivocí psi potulující se ve smečkách v noci ulicemi a ve dne kolem vesnic mohou být dost nebezpeční. Někdy stačí sehnout se – jako kdybyste chtěli zvednout kámen a hodit ho po nich. Jindy ale budete potřebovat klacek. Tzv. pepřový sebeobranný sprej by měl na hodinu zastavit nejen člověka, ale i psa. (Pozor, nepustí vás s ním, pokud ho máte v příručním zavazadle, do letadla.

Pas

Kdekoliv platí: pas mějte schovaný a udělejte si kopii první strany a strany s vízem a ty noste sebou. Nikdy jej nedávejte z ruky člověku, který tvrdí, že je policista v civilu. Vždy chtějte, ať se prokáže průkazem, jinak trvejte na tom, že mu doklady ukážete jen na policejní stanici.

Zkorumpovaná policie

Špatně placení policisté jsou problémem především v Latinské Americe. Také v ostatních regionech jsou však náchylní pustit bělochům žilou z jejich bohatých peněženek a vymyslí si nejrůznější záminky a přestupky, aby vás mohly „pokutovat“. Mějte proto za každých okolností v pořádku všechny doklady – pas, víza, pojištění, doklady od vozu, povolení do zvláštních oblastí, národních parků apod. Neporušujte zákazy, jež jsou viditelně vyvěšeny, nefotografujte citlivé objekty (v některých zemích, obzvláště afrických jsou jimi mimo vládních budov také mosty, nádraží, letiště). Velká část konfliktů pramení z nedodržování právě těchto jednoduchých, v Evropě nevídaných pravidel.

Vloupání do hotelového pokoje

Nestává se často, jde spíše o výjimky. Přesto se může stát, že vám zmizí třeba jen pár bankovek – krádeže si pak tak snadno nevšimnete. Překontrolujte, jestli levné hotelové pokoje nemají ještě druhý tajný vchod. Zavírejte okna. Používejte vlastní zámek (kladku). Nenechávejte cenné věci v pokoji. Ve společně sdílených pokojích si dejte pozor na cestovatele, které neznáte.

Islámští „fundamentalisté“ a jiní teroristé

Vyskytují se převážně v televizi. V realitě nejspíš potkáte jenom přívětivé a pohostinné tváře, které si s vámi rádi podebatují o náboženství. Neříkejte, že jste ateista. Většina zeměkoule je věřící a nerozumí životnímu postoji bez vyššího vedení. Je mnohem lepší říci že jsem nepraktikujícím křesťanem.
Teroristické činy prováděné několika málo pomatenci pod záštitou náboženství nebo různých –ismů většina jejich soukmenovců jednoznačně odsuzuje. Mnoho muslimů sice nemiluje Západní země, zejména USA, ale obvykle rozlišují mezí „nemravnými“ vládami Západních zemí na jedné straně a jejími obyvateli, které naopak vítají jako hosty.

Převraty, politické krize, výjimečné stavy, zákazy vycházení

Sledujte aktuální dění v zemích, kterými cestujete! Téměř v každé zemi najdete alespoň jedny místní noviny vycházející v angličtině nebo sledujte internetové noviny. Pozor ovšem na některá senzacechtivá západní média – třeba podle CNN se v Íránu už 5 let schyluje k „brzkému převratu“. Politické turbulence vás většinou nijak neovlivní, nanejvýš změníte trasu.
Neúčastněte se ani nepřihlížejte politickým demonstracím a nefoťte si je!

Kreditní karty

Někde ještě používají tzv. off line žehličku, kterou projedou vaši kreditku ne jednou, ale několikrát a na přebývající účtenky potom okopírují váš podpis. Vyskytuje se všude na světě, bývalo časté v Thajsku. V ekonomicky méně rozvinutých zemích Afriky, Latinské Ameriky a Asie kreditní kartu moc nevyužijete, ale přesto si dejte pozor, komu ji dáváte a co s ní dělá.

Uspávači

Čím chudší země, tím častější jsou pozvání na čaj, ovoce nebo jiné jídlo a to vše z pouhé pohostinnosti. Bylo by škoda vyhýbat se tomu a ochuzovat se o jedinečné zážitky jenom z obavy z uspávačů. Nicméně ti se vzácně vyskytují. V dálkových autobusech a vlacích nebo i jinde vypijete spolu s nápojem i drogu, která vás uspí a probudíte se bez peněz.

Drogy

Přestože vám mohou pouliční dealeři a řidičí taxíků a rikš nabízet drogy, zbavte se pokušení. Obzvláště v jižní a jihovýchodní Asii a Latinské Americe jsou pro uživatele i pašeráky drog tvrdé tresty, v mnoha případech tresty smrti. Mnohokrát se taky stane, že ten, kdo vám je prodal, obratem zavolá policii, která na vás začne vymáhat úplatek v hodnotě několika tisíc dolarů. A nemusí to dopadnout tak dobře – nikdy nevíte, jestli už má místní policejní jednotka splněnu kvótu zatčených a odsouzených narkomanů.

Přírodní pohromy

Některé turisticky atraktivní oblasti jako Himaláje, indonéské ostrovy, Střední Amerika, Karibik, severní pobřeží Austrálie, jsou čas od času svědkem řádění přírodních živlů. Někdy se dají předvídat (hurikánová/tajfunová sezóna v Karibiku/Tichém oceánu), většinou však ne. O místech, která chcete navštívit si zjistěte, jestli nejsou v nebezpečné zóně a naučte se alespoň základní pravidla přežití.

Zkušenosti čtenářů

Feďa Fiala

Tvrdit zvlášť v muslimských zemích, že jste manželé, je skutečně výhodné. Ovšem pokud nejste, tak si nezapomeňte na cestu pořídit prstýnky a mějte je na prstech. Řekli jsme Turkovi na stopu, že jsme manželé, on ukázal na naše prázdné prsty a bylo mu jasné, že lžeme.
Co se týče kapsářů: napište sem prosím vaše zkušenosti z arabských zemí. Praktiky v Latinské Americe už zde byly probrány, ale co kapsáři v severní Africe a na Blízkém Východě? Tuto oblast celkem znám a nikdy jsem se nesetkal (nebo si neuvědomil) ani s pokusem o kapesní krádež, ani když jsem se třeba probíjel zástupem lidí ve večerní medíně při ramadánu. Je to náhoda, měl jsem zatím pouze štěstí?

David G
Feďa Fiala:

Zástup lidí vycházejících z mešity asi není moc rizikový dav. Mě okradli v chumlu na iransko-afghanske hranici, přímo vedle stolku s pasovou kontrolou, ale bylo to zcasti z me nepozornosti (hodinky volně v kapse).
Jinak jsem se taky s kapsářstvím v této oblasti nesetkal.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: