Návštěva mayského světa

Návštěva mayského světa

Vprostřed džungle v severní Guatemale se dodnes tyčí majestátné kamenné pyramidy. Jsou tím jediným, co zbylo po kdysi mocném mayském městě Tikal.

V historických knihách se píše o stovkách starodávných civilizací. Některé nám zanechaly jen nepatrnou zmínku o svém bytí, některé něco více. Něco, co tu vydrželo tisíce let jen proto, abychom jejich dílo mohli obdivovat i my. A v němém úžasu přemýšlet, jak naši předchůdci dokázali pomocí primitivního nářadí vystavět třeba vysoké kamenné věže.

Vzestup Tikalu

Kolem roku 700 př. n. l. byla postupně osidlována malá vyvýšenina uprostřed džungle, v dnešní oblasti Petén, na severu Guatemaly. Usadili se tu Mayové a vědci dodnes neví proč.

V okolí nebyla podzemní voda a tak museli tito lidé vybudovat velké reservoáry na dešťovou vodu. O 200 let později nastalo trvalé osídlení oblasti a za dalších 300 let začali lidé stavět první obřadní budovy.

Největší rozkvět a slávu zaznamenal Tikal kolem roku 250 n.l., kdy se stal nejdůležitějším náboženským, kulturním i obchodním centrem oblasti. Populace dosahovala kolem 50 tisíc lidí, kteří žili na ploše téměř 20 kilometrů čtverečných. Pod vládou krále Velkého Jaguára si válečníci osvojili velmi kruté metody boje a tak si díky válečným výbojům do okolních měst Tikal upevnil moc a získal vedoucí postavení v celé oblasti na dalších 300 let.

Došlo k mohutné výstavbě a přestavbě celého města, stavěla se nová náměstí, chrámy i paláce, sochy a stély (kamenné sloupy nebo desky s vytesanými nápisy či obrazci vázajícími se k vládě jednotlivých panovníků).

V šestém století dosáhla populace 100 tisíc lidí a území se rozšířilo na 30 kilometrů čtverečních. V sedmém století nastupuje na trůn král zvaný Čokoláda, který si podmanil rivalský mayský stát Calakmul v dnešním Mexiku a postavil několik nových pyramid, které se dochovaly do dnešního dne. V Templo I. – chrámu Velkého Jaguára je také pohřbený. V jeho nitru byla objevena pohřební komora s lidskou kostrou a různými předměty z drahých kamenů, perel a mušlí.

Nejširší nabídku průvodců a map Guatemaly (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Proměna v historickou památku

Od roku 900 mayská civilizace začala upadat. Historici si dodnes lámou hlavy a hledají příčiny. Možná to způsobilo zemětřesení, ale nikdo to přesně neví. Jisté je, že dávné město Tikal zůstalo zarostlé v džungli až do druhé poloviny 19. století, kdy jej objevili evropští archeologové a začali rekonstruovat jednotlivé pyramidy. V roce 1979 byl Tikal zapsán na seznam památek UNESCO.

A jak vypadá Tikal dnes? Nejkrásnější je brzy ráno, slunce se teprve prodírá skrze větve stromů, v dálce hlubokým hlasem řve samec opice vřešťana a nad hlavou se ozývá rytmické ťukání datla. Při troše štěstí zahlédnete tukana nebo kolem vás v klidu proběhne nosál. O kus dál přeskočíte armádu mravenců střihačů. Stojíte před některou z pyramid a i když jste již možná viděli ty egyptské, je to úplně jiný, nový, pocit. Jak slunce stoupá výš a výš, přibývá i lidí, takže před polednem není pro turisty kam šlápnout. Dají se najít i klidnější místa, ale romantika jde stranou.

Co na vás čeká v Tikalu

Národní park Tikal byl založen v roce 1955 a rozkládá se na ploše 57.600 ha. Starobylé město naleznete na 16 čtverečních kilometrech. Za vstup se platí 50 Q. (cca 150 Kč). V areálu je také kemp, několik hotelů, jezírko s krokodýly, museum a policejní stanice. Bohužel obecně vysoká kriminalita se nevyhnula ani tomuto, na první pohled velmi střeženému areálu, a tak i po zaplacení relativně vysokého vstupného můžete přijít o vše. Potkali jsme český pár, který byl přepaden na cestě z Templo VI. Když událost hlásili policii, místní muži zákona prý jen krčili rameny, že se to může stát. I to je Tikal.

Centrem celého Tikalu je velké náměstí, které ohraničují chrámy Templo I – Chrám Velkého Jaguára (45 m) a Templo II. – Chrám masek (42 m), na nějž vede dřevěné schodiště a je z něj krásná vyhlídka na celé náměstí i akropoli, která byla obytnou i úřední čtvrtí šlechty, a protější nekropoli, pohřebiště pro vyvolené. Pohřbívalo se tu do kamenných sarkofágů. Mayové věřili v převtělování. Kolem náměstí stálo v minulosti kolem 3 tisíc budov. Dnes je možné si prohlédnout jen několik pyramid a paláců.

Tikal sestává z 9 oddělených skupin náměstí a dvorů, často spojených vyvýšenými cestami. Je zde pět pyramidových chrámů, 3 akropole, míčové hřiště a 10 nádrží na pitnou vodu. Nejvyšší pyramidou je Templo IV., který měří 79 m a je z něj opravdu úžasný výhled na celý areál. Na málokterou pyramidu se dá vystoupat po kamenných, původních schodech. Většina z nich má vedle sebe dřevěné, často velmi strmé schodiště, trochu vratké, takže nic pro slabší povahy. Ale výhled z vrcholku pyramidy je úchvatný a skoro nic se mu nevyrovná.

I když vás budou rozčilovat davy turistů a skupiny guatemalské mládeže na povinné exkurzi, i když nenajdete klidný kout, kde si odpočinout a na vrcholku pyramidy si ukořistíte jen malé místečko tak akorát pro vás, návštěva Tikalu je nezapomenutelná.

Zkušenosti čtenářů

David

Aktuální cena vstupného do Tikalu (květen 2015) je 150 GTQ. Oficiální mapa (bez které se neobejdete, pokud nevyužijete služeb průvodce) není zahrnuta v ceně vstupného a stojí 20 GTQ.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí