Nasi Goreng / Smažená rýže (Indonésie)

Nasi Goreng / Smažená rýže (Indonésie)

Co potřebujeme: (přibližně pro 4 osoby)

– 2-3 čili papričky
– 4-5 stroužků česneku (podle chuti)
– 3 šalotky
– sůl
– 1 pol. lžíce cukru (hnědý)
– sojová omáčka
– 1 konzervička rajského protlaku
– asi 0,5 kg dlouhozrnné rýže
– 4 vejce
– bílé bramborové lupínky
– rostlinný olej
– 1 rajče

Tipy:

1) místo šalotky (méně pálivá cibule s jemnější chutí) můžeme použít běžnou cibuli
2) talíř můžeme nakonec ozdobit nejen nakrájeným rajčetem na kolečka, ale i okurkou a salátovým listem

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

A dáme se do toho:

1) Nejdříve dáme vařit rýži. Uvaříme ji tak, aby byla sypká, pokud se nám to ale nepovede, nic moc se neděje.
2) Ve woku (anebo větší pánvi, příp. hrnci) zahřejeme olej a přidáme nadrobno nasekané čili papričky, které jemně osmahneme, přidáme na kostky nakrájenou šalotku/cibuli, do sklovata podusíme, přidáme vylisovaný česnek a ještě trochu osmahneme. Mírně osolíme a přidáme uvařenou rýži, zamícháme a přidáme protlak, cukr, sůl, pořádně zamícháme a nakonec dochutíme sojovou omáčkou
3) Servírujeme na talíř se salátovým listem, na vrch přijde vejce osmažené jako „volské oko“, ozdobíme na kroužky nakrájeným rajčetem, okurkou a bílými lupínky (které se v případě potřeby dají použít i místo příboru).

Doba přípravy:

35-45 minut (podle použité rýže, natural se vaří déle)

Tipy:

1) smažíme-li čili papričku samotnou déle a pak teprve přidáme ostatní přísady, bude jídlo pálivější a naopak, pokud ji samotnou neosmažíme, pikantní chuť v jídle téměř nepocítíme. Já sama používám sušené čili papričky a stupeň pálivosti dociluji právě tímto způsobem.
2) 1-2 stroužky česneku přidávám vždy až ke konci přípravy, aby bylo jídlo aromatičtější.
3) nasi goreng se často připravuje i jako varianta s kuřetem: Krátce po přidání cibule přidáme na kostky nakrájené kuře (kuřecí prsa; množství podle chuti, ale po indonésku spíše méně) pak přidáme česnek a dusíme, dokud není kuře „hotové“, pak přidáme rýži a ostatní přísady, podle výše uvedeného postupu.

Dobrou chuť Vám přejí Táňa a David Kučerovi

Zkušenosti čtenářů

nina

pred nedavnem jsem byla v Indonesii a Nasi Goreng byl skoro na dennim poradku. od te doby jsem nemohla nijak „chytnout“ tu pravou chut. s vasim receptem se to povedlo na 100 procent!diky, diky…

Vojen Benda

Jestli jsem ocenil Váš recept na rýžové závitky na výbornou, nemohu bohužel ohodnotit Nasi goren stejně. Od originální smažené rýže se liší stejně jako česká "čína" od barvité a mnohotvárné originlní čínské kuchyně. Třeba ono doplnění smažené rýže "volským okem" navrchu nebo přidávání česneku nakonec do pokrmu je velmi evropská modifikace. Česnek se v Indonesii spíše přidává spolu se zázvorem a eventuelně papričkami do rozpáleného oleje na několik vteřin před ostatními složkami před jejich smažením aby se olej aromatizoval. Vajíčka se po smažení všech složek sice přidávají nakonec, ale na prázdný povrch smažicí plochy – něco jako amoleta, je jedno jestli používáme wok nebo třeba vyleštěnou plochu při japonském způsobu – do které se při tuhnutí vaječné hmoty rychle domíchají ostatní ingredience shrnuté vedle. Jen na doplnění – kromě kuřecího masa se používají hojně třeba krevety, zatímco rajský protlak je v indonézké kuchyni spíše imigrantem z Evropy či USA.

David Kučera
Vojen Benda:

Ahoj Vojene,

Indonésie je velká a pestrá země se stejně pestrými variantami nasi goreng. Pokud bych měl k našemu receptu výhrady, tak snad jedině k bramborovým lupínkům, které jsou chabou českou náhradou za krevetové lupínky v originálních receptech. Polotovar na krevetové lupínky se dá koupit už i u nás (malé "skleněné" penízky se hodí do oleje a je hotovo), ale jeho kvalita – obsahuje zdraví škodlivé prezervativy – není doporučení hodná.

Pěkný den,

David

MartinT.
David Kučera:

Myslím, že "volské oko" (v indonéštině "mata sapi" neboli kravské oko) se v nasi gorengu vyskytuje spíše v turistických restauracích a domácí jej připravují s "dadar telur" neboli vaječnou omeletou. Nicméně, obojí je možné. Rajský protlak také příliš nepoužívají, místo toho raději sambal – domácí, nebo z plastové flaštičky "ABC".
Jinak k těm konzervantům – v Indonésii na ně raději nemyslete, jsou totiž všude… Pamatuju si na skandál, kdy se masové knedlíčky do polévky "bakso" konzervovaly příměsí formaldehydu. Pak vše utichlo, ale to neznamená, že by do každého warungu teď chodil hygienik 🙂

Jakub
Vojen Benda:

Právě jsem se vrátil z Malediv, kde jsem trávil měsíc a půl na lokálních ostrovech (s domorodci). „Volské oko“ je tam samozřejmou součástí každé smažené rýže až už mi to lezlo krkem… Není to tam nic „Evropského“ a „pro turisty“

ivana

jeste nemate v receptu dost zasdni- trassie. krevetovou pastu. neodmyslitelne u nasi, ci bami.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí