FILIPÍNY: Díky úsilí českých zoologů se filipínská vláda konečně pohnula k záchraně nártounů.
Po té, co český tým představil výsledky průzkumu životních podmínek nártounů v turisticky lukrativní zóně a předal jasný návrh na řešení jejich situace, filipínská vláda vydala prohlášení o nevhodnosti jeho chovu ve všech stanicích podél hlavní turistické trasy. Žádná z nich nesplňuje podmínky, ve kterých by nártouni měli být vystavování. Nártouni z těchto stanic byli přesunuti do nové přirozeně zalesněné expozice, kde budou mít mnohem větší prostor a také klid. Co je nejdůležitější, tímto krokem zároveň výrazně klesne poptávka po nově upytlačených nártounech.
Z historie české pomoci nártounům
Nártoun filipínský, roztomilý okatý skřítek, je častou obětí ilegálního obchodu se zvířaty a také slouží jako lákadlo pro turisty a tím pádem vítaný zdroj výdělku. Na výzkum a ochranu této unikátní noční poloopice se již od roku 2009 zaměřuje projekt Tarsius pod vedením české zooložky RNDr. Milady Řehákové-Petrů, Ph.D. ze Zoo Děčín a občanského sdružení Tarsius.
Nejširší nabídku průvodců a map Filipín (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
„V roce 2010 jsem uskutečnila průzkum všech stanic nacházejících se na hlavní turistické trase na ostrově Bohol a posoudila podmínky, ve kterých jsou zvířata chována. Výsledky byly šokující. Nártouni byli chování na minimálním prostoru, některá zvířata byla viditelně nemocná či umírala. Noční nártouni byli vystaveni permanentnímu stresu,“ říká Dr. Řeháková.
Pokud vystavovaní nártouni uhynou, jejich stavy jsou doplněny zvířaty odchycenými z volné přírody. Rostoucí požadavky na počet nártounů chovaných v zajetí zvyšují počet ilegálně odchycených nártounů. Nártouni tak pomalu mizí z okolních lesů. Toto je realita. Tedy byla.
Jak sdělil náměstek Demetrio Ignacio velvyslanci České republiky během posledního setkání, velmi si váží úsilí českých výzkumníků. Zdůraznil důležitost a nezbytnost dalších kroků navržených českým týmem pro záchranu tohoto vzácného druhu, který je významnou součástí filipínského přírodního dědictví a je považován za národním poklad.
tak to je super!