Národní parky a pamětihodnosti Andalusie, aneb co dělat, když se vám nechce jen tak ležet na pláži

Národní parky a pamětihodnosti Andalusie, aneb co dělat, když se vám nechce jen tak ležet na pláži

Výstup na Pico Mendoza, Gibraltarskou skálu, nebo stezka smrti. I taková může být Andalusie.

Španělskou Andalusii jsem navštívil naposledy hned po revoluci na podzim roku 1990 během své cesty s kamarádem z vojny po Evropě vlakem na studentský lístek „INTERRAIL 26“. Během naší cesty jsme navštěvovali především kulturní památky a muzea, spali ve vlaku a chtěli vidět co nejvíce za co nejméně a za co nejkratší čas. Zůstala mi však některá „bílá místa“ tam, kde nebylo ideální vlakové spojení nebo prostě nebylo dost času, jako např. Gibraltar nebo nejvyšší pohoří kontinentálního Španělska – Sierra Nevada.

Při letošní cestě s rodinou na dovolenou do Malagy jsem se rozhodl tato „bílá místa“ na mé cestovatelské mapě po více než 33 letech doplnit. Po příletu z Prahy do Malagy se společností Smartwings (dejte pozor na nadváhu u příručních zavazadel, váží je na stojánce) na nás čekalo vozítko Citroen C3 Aircross, dopředu objednané za velice příznivou cenu (cca 25,- EUR/den) od lokální společnosti WIBER (velmi dobře fungující on-line check-in a vydání klíčů a platba v automatu). 

Z centra Malagy až do cca 20 km vzdálené Fuengiroly, kde jsme bydleli v aparmánu přímo u pláže (rozhodně doporučuji) jezdí každou půl hodinu také příměstský vlak, který staví i na letišti. Některé vyhlášené atrakce jako např. kaňon Caminito Del Rey nebo prohlídky paláců Alhambra v Granadě je zapotřebí objednávat i mimo sezonu cca 2-3 měsíce dopředu. Nakonec se mi podařilo rezervovat poslední možné a rozumné termíny cca 14 dní dopředu. Nicméně rozhodně doporučuji to nenechávat na poslední chvíli.

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Výstup na Pico Mendoza (1.045 m)

Pohoří Sierra de Mijas s nejvyšší vrcholem Pico Mijas (1.150 m) se nachází asi 15 km od centra Malagy směrem na jiho-západ. Na nejvyšší vrchol nevede značená stezka, proto jsme si za cíl vybrali poněkud nižší ale stejně panoramatický vrchol Pico Mendoza. Značená stezka začíná v malebné vesničce Mijas nad městem Fuengirola, vede kolem kapličky strmě do kopce a přes dvě sedla cca 4 km přímo na vrchol. Celá tůra se dá zvládnout na otočku za cca 3 hodiny. Vesnička Mijas je cílem mnoha turistů a rozhodně stojí za prohlídku její křivolaké uličky s nesčetnými restauracemi a obchody.   

Pohoří Sierra de Mijas s nejvyšší vrcholem Pico Mijas (1.150 m)
Pohoří Sierra de Mijas s nejvyšší vrcholem Pico Mijas (1.150 m)

Výstup na Gibraltarskou skálu (426 m)

Z centra Malagy je to na Gibraltar cca 140 km. Dá se jet po bezplatné rychlostní komunikací A7 nebo po placené dálnici AP7. Rozdíl v čase je cca 15 min. a v ceně cca 15,- EUR. Jelikož Gibraltar je výsostné Britské území mimo EU, raději jsme si s sebou vzali cestovní pasy. Na gibraltarskou skálu se dá dostat lanovkou za 19,- GBP, mimo to je nutné zaplatit také vstup do parku za dalších 19,- GBP, dohromady tedy 38,- GBP. Pokud se rozhodnete jako my pro pěší výstup asi nejlepší varianta je cesta zvaná „Mediterranean steps“, která začíná u majáku a místní věznice na nejjižnějším výběžku poloostrova u židovského hřbitova. Stezka je vedena skálou z jiní strany a poskytuje neuvěřitelné panoramatické výhledy. Doba výstupu cca 45 min. Na vrcholu stezky se nalézá dělostřelecká tvrz „O´Hara´s Battery“ s historickým muzeem. Potom můžete pokračovat dále po stezce s názvem „Douglas Lookout“ přes místní „Skywalk“ k horní stanici lanovky, kde žijí známí místní makakové (opice).

Výstup na Gibraltarskou skálu (426 m)
Výstup na Gibraltarskou skálu (426 m)

Kaňon Caminito Del Rey a vodní elektrárna Tajo de la Encantada

Dalším „MUST GO“ v oblasti je kaňon Caminito Del Rey na řece Guadalhorce. Jelikož je zde placený vstup s denním omezením počtu turistů, je dobré si předem objednat vstupenky. Přestože jsme si koupili vstupenku včetně průvodce, protože jiné nebyly on-line k dispozici, nakonec pouštěli bez problémů i sólo návštěvníky. U vchodu vyfasujete helmu a skupiny s průvodcem i sluchátka. Cesta kaňonem je asi 5 km dlouhá a trvá cca 2 hodiny. Na začátek trasy k autu Vás zpět vyveze kyvadlový autobus v ceně 2,- EUR.

Kaňon Caminito Del Rey na řece Guadalhorce
Kaňon Caminito Del Rey na řece Guadalhorce

Za zmínku stojí také komplex vodní elektrárny Tajo de la Encantada, která s výkonem 377 MW patří k největším ve Španělsku a výrobou pokrývá celou spotřebu města Malaga. Zejména od horní nádrže přečerpávací elektrárny, kam se dá dojet autem po asfaltové silnici  jsou překrásné rozhledy do širokého okolí.

Národní Park Sierra de las Nieves a městečko Ronda

Návštěva historického městečka Ronda lze spojit z výletem do parku Sierra de las Nieves s nejvyšší horou Torrecilla (1.919 m), která se nachází se cca 80 km západně od Malagy zhruba na půli cesty mezi městy Marbella a Ronda po cestě A-397. Do parku vede úzká částečně asfaltová cesta dlouhá cca 14 km. Od roku 2009 je bohužel uzavřená již od tábořiště cca 1 km od hlavní cesty, nicméně prvních cca 10 km lze bez komplikací projet až k malému parkovišti před závorou. Přestože jsme potkali stavební dělníky i strážce parku, nikdo nás nevyháněl. Od závory vede dalších cca 4 km prašné cesty k usedlosti Cortijo de los Quejigales. Odtud je nevyšší hora pohoří dostupná po značené cestě cca 7 km.

Nám se vzhledem k velkému vedru, pozdnímu nástupu a demoralizaci vrcholového družstva až na vrchol dojít nepodařilo, raději jsme odjeli dále do Rondy na pivo a zmrzlinu.

Historické městečko Ronda
Historické městečko Ronda

Národní park Sierra Nevada

Nejvyšší pohoří Španělska Sierra Nevada se nachází cca 150 km východně od Malagy a cca 30 km jižně od Granady. Naše horské dobrodružství začíná již po cestě směrem k pohoří. Z Granady jsou ještě začátkem června vidět zasněžené vrcholky hor. Asi po půl hodině cesty dorazíme do lyžařského střediska s Italsky znějícím názvem Pradollano, které se rozkládá v nadmořské výšce 2.078 m, a které nabízí v sezoně až 4.500 hotelových lůžek. Teď je tu zcela prázdno, zimní sezona skončila v polovině dubna a ta letní začne až v polovině července. Vydáváme se proto autem na nevyšší možný bod střediska ke hvězdárně Mojón del Trigo ve výšce cca 2.600 m. Nedaleko odtud je parkoviště s bufetem a závora, která zamezuje výjezd autem výše bez povolení. Po krátkém občerstvení se vydáváme pěšky směr Pico Veleta, impozantní vrchol s výškou 3.396 m. Cestou nahoru nás míjejí nejen pěší turisté ale i cyklisti. Téměř na samotný vršek lze totiž dojet po asfaltové cestě. Svůj výstup končíme u jedné z budov nesčetných lanovek na úrovni cca 3.000 m. V rámci parku lze podniknout i vícedenní hřebenové tůry případně se pokusit o výstup na nejvyšší horu Španělska Mulhacén 3.478 m.

Národní park Sierra Nevada
Národní park Sierra Nevada

Palácový komplex Alhambra v Granadě

Odjíždíme do Granady, kde nás ještě čeká noční prohlídka světoznámého paláce Nazaries v Alhambře. Po večeři v místní tapas restauraci se vydáváme vzhůru do Alhambry. Také zde je zapotřebí kupovat vstupenky s dostatečným předstihem. Z deseti dní měli pro nás k dispozici už jen jediný volný termín.

Palácový komplex Alhambra v Granadě
Palácový komplex Alhambra v Granadě

Po nočním přejezdu zpět do Malagy už nás čeká pouze polední den u moře a následný noční let do Prahy. Vivat Španělsko, určitě na viděnou zase někdy příště…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí