Národní park Pelister je lákadlem pro všechny turisty a horolezce, kteří přijíždí do Makedonie. Pro pokročilé turisty může být výzvou několikadenní přechod dvou hornatých parků: Pelisteru a Galičice, tedy od Bitoly přes Prespanské až k Ochridskému jezeru.
Jak se tam dostat?
Pelister je nejlépe přístupný z města Bitola. Do Bitoly jezdí vlaky a autobusy ze Skopje. Vlak je levnější variantou, jeden směr stojí 210 MKD (85 Kč), jezdí 3x denně (ze Skopje 6:48, 14:30, 19:20, zpět z Bitoly 03:09, 12:45, 18:25) a cesta trvá cca 4 hodiny.
Pro začátek výstupu je dobré nechat se odvézt taxíkem buď k hotelu Molika, odkud můžete pokračovat přes chatu Kopanki na vrchol Pelisteru, nebo do vesnice Gorno Nižepole, odkud vede značená trasa k ledovcovým jezerům. Trasy jsou značené barevnými terčíky a šipkami, hledejte na kamenech i stromech. V zimě počítejte s hodně náročnou turistikou, je třeba mít pořádné vybavení do sněhu. V létě chodí trasu na vrchol Pelisteru (2601 m n.m.) i rodiny s malými dětmi. Taxi z Bitoly do Nižepole v roce 2011 stálo po smlouvání 200 MKD (vezměte si číslo telefonu řidiče kvůli cestě zpět, dá se ale samozřejmě i stopovat).
Více o národním parku
Pelister byl vyhlášen národním parkem v roce 1948 a stal se vůbec prvním makedonským NP. Název dostal po nejvyšším vrcholu celého masivu Baba. Park se rozkládá na 125 kilometrech čtverečních, celé pohoří ale zabírá mnohem větší plochu. Během výšlapu do hor uvidíte kamenné řeky a zajímavé skalní útvary, reliéf byl tvořen ledovcem. Nádherným cílem jednodenního výletu jsou dvě vysoko položená ledovcová jezera, jižně od vrcholu Pelister. Velké jezero (Golemo Ezero) najdete ve výšce 2218 m n.m. a Malé jezero ve výšce 2180 m. Baba je podle informace v průvodcích třetí nejvyšší pohoří v Makedonii a desáté nejvyšší na celém Balkáně.
Na Pelisteru si můžete prohlédnout pamětní desku věnovanou prvnímu Makedonci, který stanul na Mount Everestu: Dimitar Ilievski – Murato. Při sestupu z Everestu dolů v roce 1989 bohužel zemřel. Na jeho počest také místní turistický klub pořádá organizovaný výstup na Pelister, tradičně na začátku září. Množstvím účastníků se dá pochod přirovnat k velkým akcím Českého klubu turistů.
Na začátku dubna ještě v pohoří počítejte se sněhem, např. na jaře 2011 jsem se kvůli 60 cm sněhové pokrývky k ledovcovým jezerům ani po pětihodinovém výstupu nedostala. Pro rekreační turistiku doporučuji období květen, červen, září a říjen. Uprostřed léta se teploty v Makedonii na slunci šplhají do závratných výšek, vezměte si s sebou dostatek vody a opalovací krém.
Více informací o turistice v Pelisteru v angličtině např. tady: http://www.summitpost.org/pelister/153092