Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Německé pohoří Harz asi nezná úplně každý Čech. Nejseverněji položená hornatina spolkové republiky na pomezí Saska-Anhaltska a Dolního Saska je pro nás totiž trochu z ruky, ale ne zas extrémně. Dojezdová doba je o něco delší než do Berlína. Navigace hlásí necelých pět hodin jízdy a mírně přes čtyři stovky kilometrů po trase kolem Drážďan, Lipska a Halle.
Leckomu možná utkvělo v hlavě sousloví „pohoří Harz“ díky hlášce z ikonického filmu Pulp Fiction. V dialogu mezi gangsterem a drogovým dealerem chválí ten druhý „matroš“ z dotyčného německého regionu. To ale není ten důvod, proč návštěvu Národního parku Harz doporučit. Lokalita, která se nachází blízko geografickému středu Německa, je krajinou rozeklaných skal a také prastarých legend. Ideální destinace pro hloubavé duše, a to v kterémkoliv ročním období.
Nejvyšší vrchol pohoří Brocken (1141 metrů nad mořem) bývá často zahalený v mlze, díky čemuž posloužil jako inspirace pro mnohé mýty a pověsti o čarodějnicích. Zdejšími nádhernými lesy a vřesovišti můžete procházet po Goethově nebo „čarodějnické“ stezce, případně v odpočinkovějším modu je pozorovat z parou poháněného vlaku, který jezdí po místní úzkokolejce Brockenbahn. Národní park nabízí perfektní trasy pro horská kola, na milovníky zvířat zase čekají organizovaná krmení či pozorování jelenů červených, datlů černých nebo divokých koček.
Profil národního parku, který vznikl historicky neobvyklým spojením dvou rezervací v různých spolkových zemích, se zvedá od jihu i severu. Jižní část tvoří zvlněná krajina kolem Herzbergu. Nejvyšší Harzský masiv ve středu pohoří doplňují severní svahy u měst Ilsenburg a lázní Bad Harzburg. Rozpětí nadmořské výšky od méně než 300 metrů na okrajích parku až po více než kilometr v jeho středu demonstruje existence několika vegetačních zón.
Zajímavostí je i to, že v hranicích chráněného území je minimum lidských obydlí a park je téměř kompletně zalesněný, přičemž všechny lesy, převážně bukové a smrkové, patří spolkovým zemím. Příroda v Harzu je blízká civilizací nedotčenému stavu a velmi vítáni jsou zde slušní turisté, vyhledávající klidné procházky podél zurčících potůčků. Podle Turistické federace Harzu národní park a městečka v jeho okolí navštíví ročně kolem deseti milionů lidí a více než pět milionů v regionu přenocuje. K dispozici je jim několik návštěvnických center a také 39 rangerů.
Pozoruhodná je „filosofie“ správy parku v oblasti turismu. Spolupracuje se sítí ubytovacích zařízení, která ctí principy ekologie a šetrného cestovního ruchu. Jejich výčet naleznete zde. Stejný web doporučuje také několik restaurací, které potkáte na turistických trasách v malebných dřevěných chatách a chalupách. I jejich personálu prý leží na srdci, aby se hosté chovali v parku slušně. Mezi tipy na oficiálním webu NP Harz nechybí vesnice a vesničky, které leží za hranicemi rezervace a jsou ideálním zázemím pro cesty do jejích útrob.
Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel