Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Patříte mezi obdivovatele prastarých stromů? Pokud ano, pak byste si měli naplánovat cestu do německého národního parku Hainich. Z Prahy můžete dojet autem do nejstaršího německého pralesa za čtyři hodiny. A právě vrcholící podzim patří mezi ideální období pro výpravu mezi durynské „listnáče“.
Národní park Hainich ve středoněmecké spolkové zemi Durynsko patří k místům, kde se snoubí pohnutá historie lidstva s nevinností přírodní krásy. Respektive v tomto přírodě moderní dějiny ochraně přírody bezděčně pomohly, přičemž paralely k tomu najdeme mimo jiné v českých Brdech nebo Doupovských horách. Bývalá západoněmecká vojenská zóna je dnes totiž největším „bezzásahovým“ opadavým listnatým lesem v Evropě.
NP Hainich mezi městy Bad Langensalza a Eisenach je domovem jednoho z několika německých „bukových pralesů“. Poznat ho lze mnoha způsoby. V zimě si můžete dopřát jízdu na saních, po zbytek roku pak procházky po výborně značených a upravených trasách nebo adrenalinovou stezku v korunách stromů (Thiemsburg) a sahající do výšky 44 metrů. Vesnice Hütscheroda zase nabízí návštěvníkům šanci pozorovat divoké kočky při snídani a/nebo krásnou vyhlídku (ze sedmnáct metrů vysoké plošiny) na pohoří Rhön, hradWartburg a Durynský les.
Celkovou plochou nevelká rezervace má dvacet značených stezek v souhrnné délce 120 kilometrů. Až na tři výjimky jsou všechny okružní a kombinováním více tras můžete protáhnout výšlap na celý den. Cyklostezky se mezi majestátními buky táhnou v délce zhruba 50 kilometrů. Jsou tři – okružní, žlutá a červená. Hlavně o víkendech národní park pořádá tematické procházky s průvodcem, exkurze apod. Komentované procházky trvají dvě až tři hodin a na webu rozepsaný celoroční program zahrnuje přes sto různých akcí, přičemž většina je zaměřená na rodiny.
Procházka nad korunami stromů
Dřevěný chodník vysoko nad zemí umožňuje pohled na prales z ptačí perspektivy „nebeské stezky“ a odhaluje tajemství gigantických stromů, která z pozemské perspektivy zůstávají skrytá. Stezka je dlouhá 530 metrů a lze ji také absolvovat s průvodcem. Podél trasy jsou informační panely o místní floře a fauně, na dvou místech pak lezecká lana. Kdo se raději drží při zemi nebo z objektivních důvodů musí, může zvolit nenáročnou, kilometr a čtvrt dlouhou lesní promenádu.
Hned u „stromové stezky“ je centrum národního parku Thiemsburg, kde se kupují vstupenky na „canopy walk“. K dispozici je tam i ranger, který se ochotně rozmluví o historii i současnosti bukového pralesa. Přímo impozantní je pak zdejší expozice obřích kořenů Würzelhöhle (kořenové doupě), kde se seznámíte s životním cyklem lesa. Každý podzim v něm spadne na jeden hektar 25 milionů listů, které se postupně přemění na blahodárný humus. Od začátku listopadu do konce března je centrum otevřené denně od deseti do šestnácti hodin. Na jiných místech parku jsou pak tři další infocentra.
Pozoruhodná je rovněž vesniceHütscheroda, nazývaná vesnicí divokých koček. Pozorovat zde můžete dlouze právě tato za normálních okolností velmi plachá zvířata. A nejen ta, ale i třeba rysa ostrovida. Prohlídky jsou na podzim a v zimě přístupné o víkendech, státních svátcích a zemských prázdninách. Mezi další lákadla národního parku patří třeba rozlehlé a vkusné dětské hřiště Wikakiwa.
Kam v okolí? Lázně i hrad Wartburg
Když se rozhodnete pro návštěvu bukového pralesa, vyhraďte si čas na zajímavá místa v okolí. Za zastávku nepochybně stojí (hlavně v létě) město Bad Lagensalza s termálními lázněmi, zachovalým středověkým centrem a početnými veřejnými zahradami. V roce 2011 získala tato obec titul „nejvíce kvetoucí město Evropy“.
Opačným směrem od parku leží hrad Wartburg s téměř tisíciletou historií. Patrně žádný jiný hrad není tolik spojený s historií a kulturou Německa. Wartburg je současně památníkem feudální Evropy a sjednocování Spolkové republiky. A jen tak mimochodem – Martin Luther zde vytvořil německý překlad Nového zákona. A konečně pro milovníky přírody či dálkových pochodů je tu rozlehlý Přírodní park Eichsfeld-Hainich-Werrata, který obklopuje NP Hainich. Tůry lze naplánovat napříč oběma spojenými rezervacemi a na trecích krásnou přírodou tak strávit řadu dnů.
Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel