Indie jee tak velká země, že se o ní často pojednává jako o subkontinentu. Tolerantní smýšlení Indů je velkým předpokladem pro polyteismus. V Dillí jsme se setkali s dalším náboženským směrem, vírou Bahá’í. Navštívili jsme totiž majestátní Lotosový chrám. Bahá’u’alláh sděluje světu: „Bože dej, aby světlo jednoty mohlo pokrýt celou Zemi a aby na ní mohla být opatřena čela všech lidí pečetí ‚království je Boží‘.“
Lotosový chrám Bahá’í
Chrám Bahá’í v Dillí v Indii je poslední ze sedmi budov vztyčených v rùzných částech světa. Každá má svůj vlastní odlišný vzhled a všechny uvítají návštěvníky různých naboženských směrů k uctění Stvořitele vesmíru a k vyjádření lásky mezi Bohem a člověkem.
Tvar chrámu bahá’í v New Delhi je inspirován lotosem, dokonale krásnou květinou se znakem čistoty, který je v Indii nerozlučně spojen s bohoslubou a náboženstvím. Chrám je obklopen devíti velkými nádržemi s vodou, které nejenom zvyšují krásu budovy, ale hrají také důležitou roli v přirozeném chladícím systému motlitební síně. Doplňkem hlavní budovy je přidružená stavba obsahující kanceláře, konferenční sál, knihovnu a audiovizuální místnost.
Stavba chrámu začala 21. dubna 1980 a 24. prosince 1986 byla formálně zasvěcena Boží jednotě, jednotě náboženství a jednotě lidstva. Okvětní lístky jsou zhotoveny z bílého betonu. Po vnější straně jsou obloženy deskami z bílého řeckého mramoru. Chrám byl postaven z dobrovolných příspěvků indického i celosvětového společenství Bahá’í. Výška stavby je 34 metrù, počet sedadel v sále je 1300, průměr hlavní budovy 70 metrů a architektem byl pan Fariburz Sahba.
Život komunity Bahá’í
Víra Bahá’í nemá žádné kněze. Život místní komunity Bahá’í je zaměřen na pravidelné schůzky, které se konají každých 19 dní. Je to jejich „Devatenáctidenní svátek“ a sestává ze tří částí: motlitba a čtení ze svatého Písma Bahá’í; administrativní část, kde diskutují o souvisejících věcech; a společenská část pro rozvoj přátelství.
Hlavní duchovní praktiky zahrnují motlidby a půst. Bahá’í se musí modlit, ale nemají stanoveno jakým způsobem. Bahá’u’llah stanovil dobu pùstu (2. – 20. března), kdy by věřící neměli jíst ani pít od úsvitu do soumraku. Den po skončení půstu (21. březen) je Nový rok Bahá’í, doba oslav.
Věřící Bahá’í si mohou vzít partnera dle vlastního výběru jakéhokoliv náboženství, ovšem součástí svatby je propagace jednoty rodin. Některé komunity Bahá’í mají svá stálá centra, kde se scházejí. Jinak se schází na veřejných místech nebo u sebe doma. Indie je v současné době největší komunitou Bahá’í na světě a čítá téměř dva milióny věřících. Dobrovolná práce v komunitě Bahá’í je základním systémem financování této víry. Předpokládají se také pravidelné finanční dary, kterými mohou přispívat pouze příslučníci Bahá’í.
Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Stavby Bahá’í ve světě
Další podobné svatostánky komunity Bahá’í se vyskytují na těchto místech: Apia (Západní Samoa), Sydney (Austrálie), Kampala (Uganda), Panama City (Panama), Frankfurt (Německo) a Wilmette (USA).
Víra Bahá’í
Víra Bahá’í je nezávislé světové náboženství založené Bahá’u’alláhem v Izraeli. V současné době má téměř 5,5 milionu věřících ve 190-ti zemích a 46-ti závislých oblastech.
Hlavní body víry:
1) Jednota lidstva, jednota náboženství a jednota Boha;
2) Harmonie vědy a náboženství;
3) Propagace jednotného vzdělání;
4) Vyloučení zdravotních problémù a chudoby;
5) Nezávislý výzkum pravdy;
6) Rovnost muže a ženy; a další …
Krátká historie
Vroce 1844 se Báb prohlásil, že je převtělením boha. Ve staré Persii bylo jeho učení široce přijímáno, ašak bylo považováno za ortodoxní náboženství. Báb byl perzekuován a nakonec zavražděn v roce 1850. Během následujících dvou desetiletí bylo zabito dalších 20 000 následovníkù Bábu.
Následovníkem Bába se v roce 1864 prohlásil Bahá’u’lláh (1817-1892). Byl také týrán a nakonec uvězněn v pevnosti Akka v Izraeli, kde v roce 1892 zemřel. Pro ochranu komunity Bahá’í před sektou ustanovil Bahá’u’lláh ve své závěti svým pokračovatelem svého nejstaršího syna ‚Abdu’l-Bahá (1844-1921). Během jeho pùsobení se víra Bahá’í rozšířila do USA, Kanady a Evropy. Na onen svět odešel 28. listopadu 1921 v Haifě a je pochován na Mount Carmel na stejném místě jako Báb. Ve své závěti ustanovil ‚Abdu’l-Bahá svého vnuka Shoghi Effendi jako hlavu a ochránce víry Bahá’í.
Kontakty:
Otevřeno denně mimo pondělí. Bezplatné vstupné. Možnost vstupu bez ohledu na víru. Adresa: Bahá’í House of Worship, Bahapur, Nehru Place, New Delhi – 19, India. Tel: (011) 2644 4035. Email: mailto: prlotus@gmailcom(%20prlotus@gmailcom). Web: www.bahai.org nebo www.bahaindia.org.
Tady je kontakt na Bahá’í v Praze http://www.praha.bahai.cz
Články v okolí