Na silničním kole kolem švýcarských hor, řek, jezer i strmých skal

Na silničním kole kolem švýcarských hor, řek, jezer i strmých skal

Ve Švýcarsku se aktivně spojuje láska k horám i kolu. Křivolaké silničky, hluboká údolí i okolí průzračných jezer nabízejí značené trasy, a to jak pro cyklistické nováčky, tak i zkušené machry.

Perfektní infrastruktura a velká podpora, tak by se dal zhodnotit přístup Švýcarů k cykloturismu v jejich zemi. Ve městech i městečkách naleznete různé typy stojanů a vyznačených míst pro stání kol. Silnice pak mají vyznačený samostatný pruh pro cyklisty. Zvláštností v zemi helvétského kříže je „povinné ručení“ na kolo, jinými slovy, cyklista musí mít na kole nalepenou nálepku „Fahrrad Vignette“, která se dá pořídit za drobný poplatek na každé poště.

Stačí tedy jen šlápnout do pedálů a vyrazit na kilometry krásného silničního povrchu.

Trojka pro náročné

Cesta třemi průsmyky Sv. Gottharda (2 106 m n. m), Furka (2 429 m n. m.) a Nufenenpass (2 478 m n. m.) je pro náročnější a zkušené cyklisty-silničáře. Na stokilometrovém okruhu je nutné zdolat kumulované převýšení 3 200 metrů, což v některých pasážích ještě může ztěžovat nižší obsah kyslíku ve vzduchu.

Trasa začíná ve městě Airolo (1140 m.n.m) na úpatí Gotthardu v kantonu Ticino. Vine se směrem vzhůru a prvního stoupání vede po „Tremolastrasse“, neboli dlážděné cestě s 24 serpentinami, jedné z ikon místního kraje. Poté je nutné se spustit 600 metrů dolů do Hospentalu, odkud silnice pomalu stoupá k druhému sedlu. Přestože tu jezdí větší množství aut, cesta je v celku pohodová. Zato poslední stoupání je nejprudší s největším převýšením, sklon silnice mnohdy přesahuje 10%. Za průsmykem Nufenenpass na cyklistu čeká odměna v podobě pětadvaceti kilometrového sjezdu.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Ráj v kantonu Thurgau

Ze stanice Weinfelden v kantonu Thurgau je možné vyrazit na poměrně jednoduchou, 41 kilometrů dlouhou, trasu s převýšením pouhých 260 metrů. Cesta vede k řece Thur a pro silniční cyklisty je prakticky ideální, proto se někdy regionu říká „ráj silničních cyklistů“.

Švýcarsko je možné objevovat celou řadou způsobů a pro někoho může být překvapením, že cestování zde nemusí být drahé. Po celé zemi se dají najít kvalitní kempy i mládežnické ubytovny.

Tři sta metrů nahoru i dolů

Během jízdy mezi obcemi Thusis a Juf-Avers se neposouváme pouze prostorem, ale také časem. Zatímco ve spodní části trasy, zvláště kolem soutěsky Viamala, je značný provoz, výš je již klidněji. Prudký výšlap pak vede do Juf-Avers (2126 m.n.m.), což je nejvýše položené místo s celoročním osídlením ve Švýcarsku.

Přestože na trasu může být i značný provoz, cyklista je odměněn nádhernými sceneriemi kolem. Skalní stěny Viamala Gorge se zvedají až do výšky 300 metrů a často se cesta klikatí jen kousek od nich. Juf Avers pak na konci cesty uvítá zmoženého člověka původní švýcarskou atmosférou, což si po 41 kilometrech ujetých a 1300 metrech nastoupaných jistě zaslouží.

Národní cyklistické trasy

Je jich devět, společně měří 3 300 km a ukrývají se pod čísly 1 až 9. Národní cyklistické trasy Švýcarska jsou značeny červenými značkami a ke každé je vydán průvodce v němčině a francouzštině, společně s mapou v měřítku 1:100 000.

1. Rhone Route vede z Andermattu do Ženevy údolím Walliských hor a průsmykem Furkapass. Celkem měří 309 kilometrů, z toho je 29 po nezpevněných cestách, a nastoupá úctyhodných 4360 metrů.
2. Rhine Route se vine skrze krásnou švýcarskou krajinu a spojuje města Andermatt a Bazilej. Přestože většinu svých 424 kilometrů sleduje řeku Rýn, vyšplhá se i do sedla Oberalppas ve výšce 2046 m.n.m.
3. North – South Route je cesta z Bazileje do Chiasso. 363 kilometrů dlouhá trasa vede přes Jury a Mitteland až do jižní části Švýcarska.
4. Alpine Panorama Route je spíše pro zkušenější jezdce s velice dobrou fyzičkou. 483 kilometrová trasa spojuje St. Margrethen s Aigle.   
5. Přestože Mittelland Route prochází i některými většími městy, většinu času cyklista stráví na malých silničkách s minimálním provozem. Může si tak užít 369 kilometrů z Roman Hornu do Lausanne nádhernou přírodou.
6. Kantonem Graubünden prochází Graubünden Route a jejích 260 kilometrů vede přímo k hranici s Rakouskem.
7. Z Bazileje se dá vyrazit do Nyonu po Jura Route. Na 275 kilometrech je možné potkat divoké koně, kochat se krásou Ženevského jezera a užít si trochu drsnějšího terénu.
8. Sledovat říčku Aare na její cestě do Rýna je možné při Aare Route, jejích 305 kilometrů turistu provede švýcarskou lesní krajinou.
9. Nejdelší cestou, meří bez tří, půl tisíce kilometrů, je Lakes Route. Spojuje Montreux a Rorschach. Na trase leží několik krásných jezer jako Bodensee, Alpnachersee, Sihlsee a další.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí