Od východu na západ měří přibližně 90 km, v nejširším místě byste napočítali stěží 15 km a v nejužším pak pouhých 8 km. Ačkoliv s rozlohou cca 750 km² (pro představu je to asi 10x méně než rozloha Jihomoravského kraje) je São Miguel největším z devíti Azorských ostrovů, možná si teď kladete otázku: “Co tam proboha budu během týdenní dovolené dělat?”
V létě 2017 jsme tady strávili 8denní dovolenou a věřte, že jsme nakonec neměli čas si ani zaletět na další z často navštěvovaných ostrovů (Pico, Terceira či Flores). Plážové válečky u Atlantiku se tady nedočkáte, ale ostrov nabízí řadu dalších aktivit. Protože každého z nás baví jiný druh zábavy, vybrala jsem pro vás 3 různorodé, ale typické aktivity pro tento vulkanický ostrov.
Námořní výprava za delfíny a velrybami
Sledovat delfíny v jejich přirozeném prostředí lze na řadě míst Evropy – od Velké Británie, Irska přes Francii, Španělsko až po Řecko. Jedno z nejlepších míst je ústí řeky Sado u portugalského města Setúbal. Nebo právě na Azorských ostrovech.
S výskytem kytovců v Evropě už to bývá slabší. Pozorovat velryby na širém moři lze z Kanárských ostrovů a Gibraltarského průlivu. Na jaře pak tito kytovci táhnou i kolem Azor. Proto jsou Azory skvělým výchozím bodem pro námořní výpravy za těmito mořskými savci. V hlavním města ostrova São Miguel Ponta Delgadě operuje řada společností, které nabízí plavby pro turisty. Vybrat si můžete mezi klasickými plachetnicemi, motorovými čluny či katamarány.
My jsme si vybrali společnost Moby Dick a pětihodinový výlet plný soli ve vlasech nás přišel na 35 euro za osobu. Viděli jsme delfíni, bohužel spatřit velryby v letní sezóně je vzácnost. To přijeďte v březnu.
Nejširší nabídku průvodců a map Azorských ostrovů (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Procházka v “Jurské parku”
Pokud jste akčnějšího ducha a milovníky hledání opuštěných tajemných míst, pak vás zvu na procházku “Jurským parkem”. Navštívit tuto oblast jsme neplánovali, prostě jsme sem zabloudili. Na TripAdvisoru nás zaujal vodopád Salto do Cabrio. Dojeli jsme na parkoviště nad městečko Furnas a odtud sešli podél potrubí hydroelektrárny k vodopádu. Při cestě od vodopádu na ubytování jsme zahlédli směrovku Estacado Lombardos.
Měli jsme ještě čas, a tak jsme se po nich vydali vstříc dobrodružství s myšlenkou: “Co se skrývá za tajemným názvem?” Silnici po chvíli vystřídala zpevněná cesta, až nakonec tu zbyly jen kočičí hlavy. Přesto jsme dojeli až na udusaný plácek s rozpadlou chatrčí uprostřed úzké rokle mezi sopečnými svahy porostlými bujnou vegetací. První pocit? Jsme v Jurském parku.
Korytem polovyschlého potoka jsme se vydali směrem k vodopádu, který jsme viděli seshora ze “silnice”. Poté, co se koryto změnilo v bahniště a následoval dvoumetrový sráz do už tekoucího potoka, jsme to zabalili. Odvážným doporučuji sem vyrazit na celodenní výlet. Dostat se do této oblasti můžete i odbočením z hlavní silnice u Ribeira Grande směrem do vnitrozemí ostrova. Opět vyhlížejte směrovky Estacado Lombardos.
Za koupáním se smrádkem do Furnas
Přece jen si tu koupel nechcete na dovolené odpustit? Do ledového oceánu vás hnát nebudu, neboť po celých Azorách se vyskytuje řada přírodních “termálních” koupališť. Díky vulkanickému původu souostroví vyvěrají na ostrovech desítky horkých pramenů. V blízkosti některých vřídel a kalder (rozumějte malých kráterů) vaří restaurace svá jídla. Doporučuji vyzkoušet takto upraženou kukuřici. Jen se nezalekněte všudypřítomného sirovodíkového zápachu.
Mým posledním tipem pro vás je návštěva městečka Furnas se stejnojmenným vulkanickým jezerem. Kromě výše zmíněné kukuřice se tady můžete vykoupat ve venkovních termálech Poca Da Dona Baija. Za pouhá 4 eura tady jde strávit v pěti vzájemně propojených různě teplých bazéncích celý den. Až se začnete nudit, navštivte sousední zahrady Terra Nostra Gardens. Uvnitř na vás čeká opět horké koupání s chrlícím gejzírem.