Pralesní Full Moon Party najdete na ostrově Ko Phangan, potápěčskou mekku zase na ostrově Ko Tao, mimo to spoustu míst z knihy Pláž. Ostrovy kolem Samui mají zkrátka co nabídnout.
Ranní příjezd dálkovým autobusem na jih Thajska do Surat Thani. Nastupujeme na malou osobní loď směr ostrovy Ko Samui a Ko Phangan. Thajský záliv se halí do tmavých mraků a na mola narážejí poměrně dost vysoké vlny. Přesto odplouváme. Následující hodiny se přes palubu převalují vlny a v podpalubí se hromadně zvrací. Za čtyři hodiny, v obličeji lehce prozelenalí, s mezipřistáním na Ko Samui vystupujeme na ostrově Ko Phangan. Měli jsme letět!
Po několika dnech strávených v Bangkoku a jeho okolí jsme zamířili, tak jako většina cestovatelů, odpočinout si na legendární thajské pláže. Vybrali jsme si skupinku ostrovů kolem ostrova Ko Samui v Thajském zálivu na východě Thajska. Nějaký čas chceme strávit na ostrově Ko Phangan, ostrov známý svou uvolněnou atmosférou, a na ostrově Ko Tao, který je rájem pro ty, kteří chtějí pozorovat podvodní svět.
Ko Phangan, pralesní ostrov Full Moon Party
Ještě v 80. letech byl tento ostrov neznámým místem, ale poté, co masový turistický ruch zaplavil sousední a více známý Ko Samui, začali se nezávislí cestovatelé stahovat na tento ostrov. Možná právě proto sem Alex Garland situoval začátek své knihy „Pláž“. Dnes sem mladí míří za světově proslulou Full Moon Party, která se koná každý měsíc za úplňku na pláži Hat Rin na jižním cípu ostrova. Ko Phangan je hornatý ostrov utápějící se v deštném pralese, olemovaný plážemi pod kokosovými palmami. Najdete zde jak drahé hotely, tak místa, která jsou ještě stále těžko dosažitelná, disponující jen několika jednoduchými bungalovy.
My jsme na ostrově Ko Phangan strávili pět dní. Půjčili jsme si motorku a objeli ostrov. Navštívili jsme kousek od Watu Pa v severní části ostrova v pralese zapadlý buddhistický klášter a užili si tak poklidný den s jeho stálými obyvateli. Zavítali jsme i na východní pobřeží ostrova, které je dostupné jen pralesní prašnou silnicí. V hlavním městě ostrova je pak nesmírně příjemné strávit večer. Odehrává se zde každodenní večerní trh se spoustou vynikajícího jídla. Thajci nezapřou ani tady fakt, že jedna polovina z nich vaří pro tu druhou polovinu. A dělají to opravdu znamenitě. I to nejjednodušeji připravené jídlo je v Thajsku delikatesou. Jen málokdo se v této zemi takto stravuje i doma.
Ko Tao: želví ostrov a mekka potápěčů
Jednoho rána jsme sbalili bágly, chytli vodního stopa a za dvě hodiny byli na ostrově Ko Tao. Ostrov je nevelký a tvarem připomíná želvu. Tato zvířata na zdejších plážích kladou svá vajíčka. Vstupním místem na ostrov je městečko Mae Hat, kam připlouvají trajekty. Turisté sem připlouvají z Ko Samui nebo Ko Phanganu. Ostrov byl dříve pirátskou baštou. Dnes tu najdete luxusní letoviska i místa zastrčená a jako stvořená pro batůžkáře. Legendární je však ostrov pro potápěče celého světa. Lze tu po několikadenním kurzu získat potápěčskou licenci.
Na Ko Tau jsme strávili týden. Koupali se, šnorchlovali, na motorce objeli ostrov a užívali si thajských kulinářských dobrot. Nakonec jsme zase nasedli na loď a dopluli na pevninu, abychom se vydali na naše měsíční putování po severu Thajska, Laosu a Kambodži … ale to už je jiný příběh.
Tip na výlet
Z obou ostrovů je možné vyrazit, bohužel za nemalý peníz, do mořského Národního parku Mu Ko Ang Thong. Na toto chráněné souostroví spisovatel knihy Pláž situoval ono zapomenuté místo, pláž, která se stala domovem nezávislých cestovatelů. Film Pláž se však nakonec točil na západním pobřeží Thajska, u ostrova Ko Phi Phi.
Nejširší nabídku průvodců a map Thajska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Tak povrchní informace a doslova o ničem. Považuji to za zbytečné zaplňování stránek, přičemž žádná užitečná informace z příspěvku alespoň pro mne neplyne.
A tady to by pomohlo ? Sice staršího data, prý se tam hodně staví, ale myslím, že zákalad se nemění.
http://www.thajsko.wbs.cz/Koh-Samui.html
Já to myslel spíše v tom smyslu, že když už se něco píše, mělo by tam být více informací a zejména těch, které se nedají vyčíst z průvodců. My si třeba půjčili motorky a jeli jsme na severu ostrova do míst, kam se téměř nedalo jet a našli nádherná liduprázdná místa na koupání poblíž majáku. Kdybych něco psal, tak bych se rozepsal právě o tom a nikoli ve stylu hlavně něco napsat, na obsahu už tolik nesejde.
Děkuji za připomínky, určitě si z nich vezmu poučení. Nicméně o těch mopedech a tipech kam na ostrově jet, zmínka v článku je. Stejně tak jako doporučení strávit den v klášteře, zúčastnit se Full Moon Party či večerního trhu v hlavním městě ostrova. Zrovna tak tip na potápěčský kurz či celodenní šnorchlování na ostrově Tao.
Dobrý den, Vlaďko, píšete, že návštěva mořského NP vyjde na nemalý peníz – můžete, prosím, specifikovat jak velký je onen nemalý peníz? Děkuji.
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru