Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Když vyrážíte na lyžovačku do Alp zkuste nezastavit tradičně v Rakousku, ale popojeďte ještě o pár kilometrů dále. Lyžařská střediska ve Slovinsku vás určitě nezklamou. Dokonce vás možná překvapí nebo jako mě doslova chytí za srdce domáckou atmosférou, pestrým výběrem svahů různé obtížnosti, oslnivými výhledy na zasněžené, zalesněné i skalnatější svahy a údolí, vynikajícím jídlem, ještě lepším vínem a také vřelostí místních lidí.
Ve Slovinsku najdete 12 ski resortů s celkovou délkou sjezdovek přes 230 kilometrů. Ski areály jsou sice v porovnání s těmi rakouskými menší, ale svahy na lyžování nejsou o nic horší. Slovinské Alpy jsou ale bohužel nižší než jiná tradiční alpská střediska, a tak jediným zádrhelem, na který zde můžete v teplejší zimě narazit, jsou sněhové podmínky.
Střediska nabízí pestré zázemí pro děti a začínající lyžaře. Zkušení lyžaři si mohou ve ski resortech vybírat ze sjezdovek všech obtížností. To dělá ze Slovinska ideálním cílem pro lyžování s celou rodinou.
Pohodové lyžování s dostatkem prostoru
Menší, tudíž také méně známé ski areály nepraskají ve švech a díky tomu nabízí pohodové lyžování a kvalitně upravené svahy, kde nemusíte kličkovat mezi ostatními lyžaři.
Krásná příroda a dechberoucí panoramata
Pokud se kromě lyžování rádi rozhlížíte kolem sebe a vaše oko potěší panoramatické výhledy, dramaticky tvarované štíty nebo pohled na města a vesničky v údolí, pak budete na slovinských svazích spokojeni.
Střediska se nachází v blízkosti turisticky zajímavých atrakcí.
Stehna začínají pálit, vleky zavírají, a tak je na čase vymyslet co s načatým večerem? Lyžování můžete pohodlně spojit i s poznáváním slovinské historie a kultury, a to při návštěvě zdejších krásných měst, které se nachází v těsné blízkosti některých skiareálů.
Zajděte si na lahodné slovinské víno. Slovinsko je také skrytý ráj vína. Slovinci nejsou v pěstování a výrobě vína žádným nováčkem, vinařství má zde hluboké kořeny, takže si sklenku bílého nebo červeného rozhodně nenechte ujít. K tradičním slovinským odrůdám patří např. červené Refošk nebo bílé Šipon.
Nezapomeňte ani na Muzeum alpského lyžování Elan. Značka Elan je pro Slovince národním pokladem, na který jsou právem hrdí. Uznávaný skokan na lyžích a zakladatel značky Rudi Finžgar svými produkty změnil historii alpského lyžování, takže byste si toto museum rozhodně neměli nechat uniknout.
Nejširší nabídku průvodců a map Slovinska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Lyžařské středisko Mariborsko Pohorje se, jak už název napovídá, nachází na horském masivu Pohorje, který leží západně od města Maribor.
Společně s přilehlým střediskem Areh je považováno za největší zimní středisko ve Slovinsku, které zahrnuje více než 35 kilometrů sjezdovek,14 lyžařských vleků a lanovek a 3 pásy pro začínající lyžaře. Aktuální ceník najdete na webu střediska.
Pohorje nabízí sjezdovky všech obtížností, je tedy vhodné pro každého lyžaře, vůbec mě tedy nepřekvapilo, že si získalo reputaci jako oblíbené rodinné lyžařské středisko. Areály Mariborsko Pohorje a Areh jsou propojeny skibusem, cesta mezi středisky trvá kolem 15 minut. Středisko Mariborsko Pohorje se může pochlubit také přibližně sedmi kilometry osvětlených sjezdovek.
Mariborsko Pohorje vás možná překvapí tím, že spodní stanice lanovky se nachází ve výšce pouhých 325 m n.m. Tato lanovka vás však během několika minut vyveze až do výšky 1042 m n.m. takže jsem si v našem případě připadala jako bychom cestovali v čase – z jara do zimy. Nízká nadmořská výška je velkým úskalím, a to pochopitelně kvůli sněhovým podmínkám. I uprostřed zimy se může stát, že některé sjezdovky nebude možné spustit kvůli nedostatku sněhu, se kterým se poslední roky setkáváme bohužel častěji a častěji.
V některých případech je ale nízká nadmořská výška bezesporu významná výhoda oproti jiným ski resortům. Pozitivní na tom totiž je, že sjezdovka Čopova prakticky končí ve městě, a to dokonce ve druhém největším městě Slovinska. V krásném, historickém Mariboru. Maribor nabízí spoustu zajímavých památek, ale primárně je proslaven skutečným pokladem – vinnou révou. Najdete zde nejstarší stále plodící vinný keř na světě známý jako Stara trta. V roce 2004 byla tato „stará dáma“, jak ji místní přezdívají, dokonce zapsána do Guinessovy knihy rekordů. Vysazena byla před více než 400 lety a přežila tedy významné historické události jako války, časté rozsáhlé požáry, morovou epidemii apod.
Lyžařské středisko Mariborsko Pohorje je také tradičním dějištěm FIS Světového poháru žen v alpském lyžování – Zlata lisica. Kvůli nedostatku sněhu se bohužel tento závod musel od roku 2020 přesunout do lyžařského střediska Kranjska Gora. Místní však doufají a věří, že tento významný závod získají zpět do svého střediska.
Středisko nežije pouze zimními sporty, ale vyžití zde najdete i v letních měsících. Procházky, vysokohorská turistika, cyklistika nebo Bike Park Pohorje Maribor s krásnými traily různých obtížností.
Tip: Ubytujte se v nádherném Hotelu Habakuk a budete to mít na svah doslova pár kroků.
Lyžařské středisko Kope
Ski resort Kope najdete na severu Slovinska, v regionu Koroška (navazuje na rakouské Korutany), v nejvyšší části horského masivu Pohorje. Lyžařům toto středisko nabízí 8 kilometrů upravených sjezdovek, které jsou propojeny 4 lanovkami a 4 vleky. Vleky vás vyvezou na Velikou a Malou Kopu až do výšky sahající přes 1500 m n. m.
Rozmanitý terén nabízí sjezdovky pro výuku lyžování i něco pro zdatné lyžaře. Pro začátečníky tu najdete krásné mírné svahy, nejdelší z nich měří více než 1000 m, takže dítě nesjede svah na dva obloučky. Nejdelší sjezdovky pro pokročilejší lyžaře měří kolem 2500 metrů, to už je slušná délka na pěkné carvingové oblouky.
Při dobrých sněhových podmínkách můžete sjezdovky vystřídat za běžky. Od srubu Grmovškov Dom ke srubu Ribniška Koča vede 15 kilometrů upravených tras z nichž se nabízí nezapomenutelné výhledy na horu Peca a Savinjské Alpy.
Nejen středisko Kope, ale celý region Koroška nabízí pestrý program i v letních měsících. Poznejte tajemné podzemí Peca a prozkoumejte zatopené tunely na kajaku nebo projeďte na kole z jednoho údolí do druhého skrz horu Peca, několik set metrů pod vrcholem. Co dalšího podniknout v tomto malebné regionu se inspirujte na webu Koroska.si.
Lyžařské středisko Golte s impozantními výhledy by vám při cestě za lyžováním ve Slovinsku rozhodně nemělo uniknout! Hledejte ho mezi Mariborem a Lublaní, a i přesto, že je při pohledu na mapu stranou nejvyšších alpských vrcholů, budete se zde pohybovat v nadmořské výšce kolem 1600 m n. m. Do areálu vás doveze kabinová lanovka pyšnící se titulem nejdelší kabinová lanovka ve Slovinsku, měří přes 3 kilometry a z nadmořské výšky 500 m n. m. do 1400 m n. m. vás vyveze za pouhých 8 minut.
Skvělá poloha tohoto areálu na vrcholu kopce Medvedjak je za hezkého počasí zárukou úchvatných výhledů do údolí i na okolní vrcholy Kamnicko – Savinjských Alp. 12 kilometrů sjezdovek, 3 lanovky, 2 vleky, pojízdný pás pro začátečníky a 11 sjezdovek všech úrovní dělají z tohoto střediska skutečný lyžařský ráj pro celou rodinu. Lyžařská škola v areálu je samozřejmostí. Pro děti a „věčné děti“ tu mají i vyhrazený prostor na sáňkování a dětský park. Pro běžkaře je tu upravovaná stopa s výchozím bodem ve Staré Stani.
Tip: Přímo ve skiareálu se můžete ubytovat ve wellness hotelu Montis nebo v apartmánových domech.
Titulem druhé největší lyžařské středisko ve Slovinsku se pyšní skiareál Kranjska Gora na severním cípu Julských Alp. Nachází se jen několik kilometrů od italských a rakouských hranic.
Jestli si někde budete připadat jako skuteční závodníci, pak jsou to svahy tohoto střediska, kde se každoročně konají závody světového poháru ve sjezdovém lyžování. Zároveň však Kranjska Gora patří mezi nejoblíbenější rodinné skiareály ve Slovinsku a bezesporu patří i mezi mé favority.
Mírné „modré“ svahy pro začátečníky jsou umístěny v nižších polohách, na děti tedy vidíte pohodlně přímo od skibaru. Pokročilejší lyžaři si užijí carvingové oblouky na svahu Podkoren, ti nejzdatnější lyžaři se mohou projet na závodních svazích Vitranc I. a II.
Toto krásné středisko v srdci Julských Alp nabízí rozmanitou nabídku ubytování, wellness služeb a najdete zde i bohatý výběr skvělých restaurací v malebném centru tohoto městečka.
Pokud budete v Kranjske Goře, rozhodně to spojte s návštěvou proslulého skokanského střediska Planica, které je kolébkou skoků na lyžích.
Optimálně velká lyžařská střediska s pestrým výběrem svahů a super zázemím, která jsou doslova na dosah ruky turisticky zajímavých atrakcí, a to vše dostupné z Prahy za cca 6 hodin, dělá ze Slovinska místo, které rozhodně stojí za to přidat vysoko na seznam míst pro příští dovolenou.
Celý přehled lyžařských středisek najdete na stránkách Slovinsko.cz.