Seychelskou republiku najdete na celých 115 malých ostrůvcích rozesetých v Indickém oceánu v několika shlucích. Představujeme vám 12 nejzajímavějších z nich.
Ostrov Mahé a hlavní město Seychel
Mahé je hlavním a největším ostrovem Seychelského souostroví a bezpochyby ho můžeme řadit k jednomu z nejkrásnějších ostrovů světa. Zaujímá celkem 150 km2, je 27 km dlouhý a 7 km široký. Můžete si zde vybrat mezi 70 nádhernými plážemi.
Za zmínku stojí také dvě národní muzea Natural History Museum střežené obrovským betonovým krokodýlem a National History Museum. Pýchou Victorie jsou Botanical Gardens, ve kterých vás krása pěstovaných rostlinných druhů nechá jen žasnout.
Mahé je nejrušnějším ostrovem. Nejvyšším vrcholem ostrova je Morne Seychellois a měří 900 m. Za jednu z nejkrásnějších pláží ostrova je považována Anse Intendance na jižním pobřeží ostrova.
Pláž Anse a la Mouche v rozlehlé zátoce lemované palmami a s křišťálovou vodou je určena především pro ty, kteří milují plavání a šnorchlování. Nalezte zde také řadu menších pěkných pláží poskytujících ojedinělý klid a soukromí jako například Barbarons a Ile Therese. Severní části ostrova Mahé vévodí Beau Vallon rozlehlá více než 3 km dlouhá pláž s jemným bílým pískem a křišťálově průhlednou vodou.
Lodí na ostrov Praslin
Praslin je druhým největším ostrovem Seychelského souostroví. Počet obyvatel je 5 000 a vzdálenost od Mahé zhruba 40 kilometrů. Velmi lákavou možností dopravy je člun, který tuto vzdálenost urazí za dvě a půl hodiny. Cestující mohou během jízdy obdivovat nádhernou scenérii i malé ostrůvky.
Nejlákavějším způsobem přepravy mezi Mahé a Praslin přesto zůstává helikoptéra, která vám z výšky několika set metrů nabídne nezapomenutelný výhled na panorama ostrovů. V porovnání s Mahé není Praslin tak hornatý, jeho nejvyšší bod měří pouze 330 m, ale členitost pobřeží s jedinečnými plážemi, korálovým útesem a křišťálově čistou vodou vás mile překvapí.
Stejně jako na ostatních ostrovech, tak i na Praslinu jsou malé pláže, na kterých si i během nejvyšší sezóny budete připadat jako jediný člověk na ostrově. Les Valleé de Mai je domovem jednoho ze světoznámých symbolů Seychelských ostrovů kokosových palem s největšími plody dvojořechy Coco de mer a jednoho z nejvzácnějších papoušků – black parrot. Tuto unikátní přírodní rezervaci je možno navštívit každý den v době od 8.00 do 17.30 hodin.
Oblast rezervace je vysoce střežena a chráněna. Pohybovat se můžete pouze po řádně vyznačených stezkách, jež vás provedou celou rezervací. Procházka napříč tímto přírodním dědictvím vás zavede o krok zpět do doby původních pralesů, kde jsou nebesa tvořena bohatými listy kokosových palem. Okolní ticho čas od času přeruší jen pronikavý výkřik černých papoušků a šum obrovských větví okolních stromů.
Šperk jménem La Digue
Nejatraktivnějším a třetím největším ostrovem celého souostroví je La Digue. Sem se dá jet z Praslinu lodí, která odjíždí každou hodinu. Žije zde kolem 2 000 obyvatel. Vzdálenost od ostrova Praslin je 30 minut, od Mahé pak 3 hodiny.
Na ostrově je velmi přísně limitován počet automobilů, snad právě proto je nejoblíbenějším dopravním prostředkem bicykl. Ostrov nabízí vynikající pláže. Odlehlejší pláže jako Grande Anse, Petite Anse a Anse Cocosnabízejí svým návštěvníkům jemný růžový písek a vytoužený klid. Nejvyšším vrcholem ostrova je Eagle´s Nest Mountain, který se tyčí do výšky až 300 m nad mořem.
Cerf se zákazem sbírání mušlí
Nádherný ostrov je vzdálen pouze 15 minut člunem od Mahé. Severní část ostrova je díky nádhernému korálovému útesu vhodným místem pro šnorchlování a potápění. Přírodní park St. Anne Marine National Park chrání v současné době již přes 150 druhů ryb. Rybaření je zde samozřejmě zakázáno, stejně tak jako sbírání mušlí a nádherně zbarvených korálů. Nezbývá než poznamenat, že fotografie a nezapomenutelné vzpomínky, které si odsud odnesete, budou to jediné, ale zároveň to nejcennější.
Moyenne a Round
Moyenne je malý ostrůvek vlastněný Brendon Grimshaw. Procházka podél ostrova po řádně vyznačených stezkách trvá necelou hodinu a návštěvníci objeví řadu perfektních pláží. Pro ty, kteří návštěvě ostrova věnují celý den, je zde k dispozici typická kreolská restaurace The old Creole Villa.
Další malý a oblý ostrov se nachází 800 metrů od ostrova Cerf a necelé 4 km od ostrova Mahé. Je proslulý bohatou vegetací. Díky korálům mezi ostrůvky je zde velké množství ryb. Z bývalé kaple je zde zbudována velmi pěkná restaurace nabízející nekonečné množství rybích specialit.
Curieuse
Necelou míli severovýchodně od Praslinu najdete pouhé dvě míle dlouhý Curieuse. Podle červené půdy, která se na ostrově vyskytuje, dostal původně jméno Ile Rouge. Jako část Marine Park je ostrov přísně chráněn, žije zde jen několik místních obyvatel, kteří ostrov udržují. V minulosti se ostrov využíval jako chráněná oblast vzácných obřích želv. V historii byl ostrov také kolonií malomocných, zříceniny těchto kolonií je zde možné spatřit dosud.
Bird Island
Rovinatý ostrov je vzdálen 30 minut letu od Mahé. Ostrov je domovem samce obří želvy Esmeralda, který je pravděpodobně největší volně žijící želvou. Zmínku o tomto druhu želvy naleznete také v Guinessově knize rekordů. Věhlas ostrovu dodalo významné útočiště stěhovavých ptáků, kteří zde hledají úkryt v době, kdy v ostatních částech zeměkoule nastává zima. Bird Island je soukromou nádhernou přírodní rezervací s možností využití mnoha aktivit.
Izolvoaný Frégaté
Nejizolovanější ostrov celého souostroví je vzdálen pouze 12 minut letu od Mahé. Ze všech ostrovů vyvolává Frégate nejživější vzpomínky a asociace spojené se světem pirátů a ukrytých pokladů. Nejcennější je zde flóra a fauna.
Ostrov je pokrytý bujnou vegetací, především pak stromy takamaka, mandlovníky a chlebovníky. Chloubou ostrova jsou obří brouci, které není možné vidět nikde jinde na světě. Je zde mnoho vynikajících pláží, mezi místními obyvateli se proslýchá, že Anse Victorin je nejkrásnější pláží Seychelského souostroví. Frégate je rájem pro pěší výpravy, najdete zde udržované stezky, které vás povedou napříč vegetací a hlubokými lesy.
Silhoutte: ráj pro pěší výpravy
Ostrov je vulkanického původu. Populace celého ostrova nečítá více než 200 obyvatel. Přesto, že je ostrov nedaleko hlavního ostrova Mahé, bylo donedávna téměř nemožné na ostrově přistát. Většina návštěvníků přilétá helikoptérou. Nejsou zde žádné silnice, tudíž ostrov je rájem pro pěší výpravy, jsou zde zbudovány dvě trasy napříč rovníkovými lesy La Passe a Grande Barbe. Cesta tam a zpět trvá celý den. Ostrov je hornatý, nejvyšším bodem je Dauban, který měří až 780 m. Hora je pokryta vzácnou a bujnou vegetací.
Atol Aldabra
Atol Aldabra, zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO, se skládá ze čtyř větších korálových ostrovů, které obklopují plytkou lagunu a které jsou z vnější strany lemovány korálovým útesem. Vzhledem ke komplikovanému přístupu a osamocené poloze na západním okraji souostroví byl atol Aldabra ušetřen vlivu člověka na přírodu. To je důvodem, proč tady žije asi 150 000 obrovských želv, které tvoří největší želví populaci na světě.
Ostrůvek Cousin
Tento ostrůvek je od roku 1968 uznávanou přírodní rezervací, která chrání i nejohroženější druhy ptáků. Rezervaci je možno navštívit jen v určité dny.
Zdravim,
rad bych opravil informaci o delce plavby z Mahe na Praslin – jezdi se velkymi katamarany ala verejna doprava, pro cca 300 lidi. Lod zvladne onech 40km za hodinu. Vyplouva se prakticky kazde 1-2 hodiny. Doporucuji zadni a spodni cast paluby, neb cesta po zvlnene hladine rychlosti 40km/h dela divy, takze je to prakticky jako hodinova jizda na horske draze. Vetsina turistu, kteri si na lodi zaberou mista v predni casti pro dobry vyhled, jsou pak prvnimi kdo si u obsluhy zadaji pytliky na bliti…
MB
Dobrý den, je potřeba si jízdenky na katamarán kupovat dopředu nebo stačí až na místě podle času příjezdu? Moc Vám děkuji 🙂
Staci na miste. Nam se vsak jednou stalo, ze byl trajekt plny (patek 17.h, La Dique-Praslin – timto spojem vsak udajne jezdi nejvice lidi, pracujici z La Dique).
Staci na miste. Nam se vsak jednou stalo, ze byl trajekt plny (patek 17.h, La Dique-Praslin – timto spojem vsak udajne jezdi nejvice lidi, pracujici z La Dique).
Ahoj, Seychely nás čekají za 2 týdny a rád bych se zeptal, kolik stojí plavba z Mahé na Praslin, popř. z Praslinu na La Digue?
Dík. Petr
Mahe – Praslin: 55 €
Praslin – La Dique: 15 €
ahoj. chceme začatkem ledna vyrazit za sluníčkem. jsou seychely dobra volba v lednu? dík za info.
My tam byli na přelomu ledna a února. Počasí hodně proměnlivé: denně cca 2 hony ( v součtu) bouřky a průtrže. Nejdéle tak půl hodiny. Bylo ale hodně zvlněné moře, takže horší viditelnost pro šnorchlování.
Známí chtěli jen na La Digue, ale kvůli vlnám se loď 2x vrátila. Třetí den dostali peníze zpět a nikam nakonec nejeli (jen 2x vstávali v 6 ráno, aby byli včas v přístavu)
Ja bych poupravila informaci o “ruzovych plazich” na La Dique. Ruzove nejsou. Na techto plazich jsou cihlove zbarvene balvany, ktere se lehce odlupuji. Takze ano, PAR ZRNICEK PISKU je naruzovelych. Ale neni to nic, co stoji k videni. Mohu dokazat fotkami.
Pekny den, K.
Ahoj všem,byl někdo a La Digue( nebo Mahe,Praslin) na konci listopadu,začatek prosince? Jaké bylo počasí?
Díky,Ivca
Články v okolí
Tip měsíce: Mauricius
Mauricius … tak trochu jiná pracovní cesta
Jak prožít na Mauriciu několik měsíců života?
Nejlepší tipy co vidět a zažít na sopečném ostrově Mauricius
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Do Španělska za historií, vínem a dobrým jídlem
Švýcarsko s dětmi. Trek po loukách a chatách nad údolím Nendaz
ROZHOVOR: Radek Jaroš – Izolované hory světa jako cestovatelský cíl
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru