Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Když jsme po jedné z mých plaveb na Seychelách uvázali katamarán u mola v marině Eden, zdálo se, že naše dvoutýdenní dobrodružství je u konce. Den před odletem domů mi ale bylo líto balit nafukovací kajak Seawave, který se v seychelských vodách tolik osvědčil. A tak jsem vymyslel poslední a trochu neobvyklý výlet – obepluji marínu Eden, největší marínu v indickém oceánu, a k tomu prozkoumám přilehlé mangrovy s volavkami.
Zrezivělý vrak a magrovy
Ještě před východem slunce nasedám do kajaku. Načasování je nutné kvůli přílivu, protože jen vysoká voda mi umožní proplout mangrovy. Odrážím od mola plného luxusních jachet a vyrážím. Proplouvám pod mostem, kde díky přílivu voda rychle proudí a žene mě do laguny. Přede mnou se z oceánu zvedá strmý svah porostlý džunglí a vysoko v mracích se ukrývá nejvyšší hora Seychel – přes 900 metrů vysoká Morne Seychellois.
Ráno je tiché a pro kajakáře vlídné, protože rovníkové slunce ještě nepálí. Vycházející oranžový kotouč ale vzápětí nasvěcuje mraky a další den právě začíná. Pádluji k vraku „Isle of Farquhar“, který tu trčí v bahně. Přes sto let starý zrezivělý trojstěžník je dokonce označen na mapách a je jednou z mála historických památek na ostrově Mahé.
Vydávám se podél hlavního pobřeží a pluji mělkou vodou v úzkém kanále s mangrovníky. V korunách přesličníků a stromů takamaka sedí hejna volavek, které tu loví drobné ryby a korýše. Každodenní příliv a odliv plní tuto lagunu pravidelně čerstvou oceánskou vodou a díky tomu tu ptáci mají dostatek potravy. Kdybych nevěděl, že jsem pár kilometrů od hlavního města Victoria, a kdyby na mě ze břehu nevykukovaly štíty budov, myslel bych si, že pádluji někde v divočině.
Po asi 40 minutách pádlování se rozhoduji lagunu opustit a směřuji k obrovské trubce, která propojuje vody laguny s oceánem. Příliv vrcholí, i tak je ale proud vody dost silný a tak tak, že se mi podaří jej překonat.
Ostrov milionářů
Ocitám se na otevřeném moři a směřuji k ostrovu Eden. Jedná se o uměle vytvořený ostrov, který byl vytvořen před asi 15 lety za účelem výstavby domů a moderní maríny. Dnes je to jedna z nejluxusnějších rezidenčních oblastí na Seychelách a také tu najdeme nejmodernější a největší marínu v Indickém oceánu.
Pádluji kolem luxusních domů – některé mají před okny privátní pláž, jinde se zase pohupují jachty a motorové čluny. Když přilétáte na Seychely, pravděpodobně budete mít možnost z okýnka letadla spatřit nádherné uměle vytvořené pláže. Můj kajak je nyní jediný prostředek, jak se na tyto pláže dostat, protože jinak je rezidenční oblast chráněna přísnou a nesmlouvavou ochrankou.
Po pravé ruce pozoruji ostrovy mořského národního parku Ste Anne, kde jsme před pár dny kotvili a proháněli se na kajaku. Je to nádherná oblast několika ostrovů, lagun a korálových útesů, kterou nejlépe poznáte právě na kajaku nebo na plachetnici.
Trochu pofukuje, pravidelný pasát nás ostatně poháněl předchozích 14 dní na našem katamaránu. Kajak hravě zvládá i metrové vlnky a já pokukuji, kde je vjezd do té nejhezčí laguny. Vybírám si třetí vjezd a vplouvám do nádherné zátoky s dlouhou písečnou pláží. Zvedám kormidlo kajaku a vytahuji plavidlo na břeh. Potkám tu asi 2 lidi na ranní koupačce, jsou to ranní ptáčata jako já…
Nejširší nabídku průvodců a map Seychel (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Největší marína Indického oceánu
Po krátké relaxaci na písku skáču do kajaku a pokračuji kolem ostrova. Nedá mi to a zajíždím do dalšího vjezdu – tentokrát tu namísto pláže spatřím privátní marínu majitelů. Jiný kraj – jiný mrav; namísto garáží tu prostě máte molo a u něho loď…
Míjím severní výběžek, přede mnou se rýsuje zástavba z nedaleké Victorie a typické obří větrníky na pobřeží. Teď to bude proti větru, takže je potřeba přimknout se ke břehu a zabrat. Za chvilku jsem zpět v maríně a rozhoduji se pro průzkum zdejších plavidel. Nabídka je opravdu pestrá – od rybářských lodí, přes čluny s přívěsnými motory 2×300 HP, charterové katamarány až po jachty milionářů. Kotví tu prý i jachta šejka z Emirátů, jehož obří vila se tyčí na kopci nad marínou.
Za dvě hodinky jsem toho viděl docela dost, a tak můžu konečně s klidným svědomím zabalit kajak před odletem domů.
Praktické informace:
Seychely patří bezesporu mezi nejlepší světové destinace pro milovníky tropického jachtingu a mořského kajakingu. Celkem 115 ostrovů vytváří skvělé hřiště pro jachty i kajaky, najdete tu bezpočet pláží, chráněných zátok i mořských přírodních rezervací.
Zajímavé lokality pro mořský kajak najdete zejména na ostrovech La Digue (například můžete pádlovat v laguně u nejhezčí pláže Anse Source D’Argent), kolem ostrovů Cocos a St Pierre (přírodní parky) nebo na ostrově Curieuse, kde žijí želvy obrovské. Na ostrově Mahé patří mezi nejhezčí seakajakářské lokality mořský národní park Ste Anne nebo oblast Port Launay.