Mnoho cestovatelů na cestovní pojištění neklade zvlášť velký důraz, přitom se jedná o velmi důležitou součást samotné cesty. Při sjednávání cestovního pojištění většinou převládne otázka financí. Jak ale vybrat cestovní pojištění tak, aby krylo i vaše plánované aktivity na dovolené? Velký pozor si musíte dávat jak při sportech, tak i běžné turistice.
Člověk míní, život mění. I při svých cestách do zahraničí je potřeba myslet na rizika, která nám neočekávaně vstoupí do cesty. Nemusí se nutně jednat jen o úraz, ale i menší nemoc může rozhodit váš finanční rozpočet. Ani při cestách po Evropě se nemůžeme spoléhat pouze na české zdravotní pojištění. Každá země má svůj vlastní zdravotní systém a kdykoliv při poskytnuté zdravotní péči můžete být vyzváni zaplatit náklady na léčbu. Proto je důležité dbát důraz při výběru cestovního zdravotního pojištění, které vám pomůže tyto nepříjemnosti na cestách vyřešit.
Spousta pojišťoven nabízí velmi lákavé nabídky, kolikrát si ale všímáme textu tzv. pod čarou? Nestačí si sjednat pouze jakékoliv cestovní pojištění s dojmem, že nám pojišťovna v případě potřeby pokryje všechny náklady. Na co si tedy dávat při sjednávání cestovního pojištění pozor?
Uvědomit si, jaké sportovní aktivity v zahraničí plánuji
Mezi rekreačním sportem (který pojištění většinou běžně zahrnuje) a adrenalinovým sportem je tenká hranice. Taková vysokohorská turistika, rafting, nebo lyžování se na první pohled mohou zdát jako běžné sporty, ale nenechejte se zmást. Kvůli takovým aktivitám si musíte vybrat pojištění, které vám je v případě úrazu pokryje. Mluvíme tedy především o extrémních a adrenalinových sportech
Adrenalinové a rizikové sporty
I pokud jste adrenalinoví nadšenci, přesto byste měli dbát důraz na bezpečnost a jistotu. Cestovní pojišťovna SV nabízí ke svým službám i připojištění adrenalinových sportů. Jaké sporty se vztahují do adrenalinových? Jedná se například o bungee-jumping, box, parkur, potápění do 40 metrů, rafting, nebo vysokohorská turistika do 3 500 m.n.m. Celý seznam aktivit najdete v odkaze.
Extrémní sporty
Na českém trhu se málokterá cestovní pojišťovna soustředí na připojištění extrémních sportů. Důvody jsou jednoduché – v případě úrazu při extrémním sportu jsou lékařské výdaje mnohem vyšší. Ojedinělou výjimkou a zároveň i specialistou je SV pojišťovna, u které získáte navíc i několik výhod.
Extrémní sporty se týkají většinou profesionálů, ale v posledních letech jsou některé aktivity čím dál více dostupné i pro běžné občany. Ukázkovým příkladem je paragliding, skok padákem z letadla, nebo vysokohorská turistika a ferraty (s nutností pomůcek) nad 3.500 m n. m. Seznam všech aktivit, u kterých byste si měli hlídat připojištění najdete v odkaze.
Délka pobytu v zahraničí
Klasické krátkodobé cestovní pojištění se většinou vztahuje na určitá data pobytu v zahraničí (tzn. od – do), pokud ale cestujete vícekrát do roka, možná byste měli přemýšlet o sjednání dlouhodobého pojištění. V tomto případě si ale musíte dát pozor na podmínky, které má každá pojišťovna vlastní. Jedná se většinou o dvě různé varianty – dlouhodobé pojištění s opakovanými výjezdy, nebo dlouhodobé pojištění (s jedním výjezdem). SV pojišťovna nabízí první variantu, tedy s pojištění s opakovanými výjezdy. To prakticky znamená, že si zaplatíte pojištění na celý rok a během této doby můžete cestovat bez starostí.
Výhody, které vám poskytne SV pojišťovna
- specializuje se na extrémní a adrenalinové sporty
- běžné zimní a rekreační sporty jsou bez přirážky
- rekreační sporty jsou zahrnuté v základní ceně pojištění
- nonstop asistenční služba
- možnost sjednat si pojištění online do poslední chvíle před odjezdem
- neomezené léčebné limity v rámci Evropy
Článek byl zpracován ve spolupráci s SV pojišťovnou, která kromě cestovního pojištění nabízí i pojištění majetku, nebo úrazové pojištění. Více se dozvíte na webových stránkách.