První setkání s Mrtvým mořem, se 411 metry pod hladinou moře nejnižším místem na zemi, je poměrně šokující. Na nejjižnější části stojí velké, rezavé monstrum – chemická továrna zpracovávající minerální soli z jezera. Proč jednou jezero, podruhé moře?
Mrtvé moře je ve skutečnosti jezero, leží na nejníže položeném místě 6000 km dlouhého východoafrického příkopu, který se táhne z jižního Turecka do východní Afriky. Jeho voda je slaná, bohatá na minerály – hořčík, bróm, jód – a proto název moře. Soli tvoří až 28% hmotnosti vody. V tak koncentrovaném roztoku nemohou žít žádné ryby, v tom smyslu je Mrtvé moře skutečně mrtvé. Hladina o ploše asi 980 km2 se mění v závislosti na jediném přítoku, na řece Jordán.
Při ústí Jordánu na severu dosahuje hloubky až 400 m, na jihu pouhé metry 2. Jezero je bezodtoké, vody v něm ubývá pouze výparem, což je příčinou vysokého obsahu solí. Bohužel, v důsledku odčerpávání vody z horního toku Jordánu, hladina jezera stále klesá, dnes máme dokonce jezera 2, která jsou spojena pouze kanálem. Na nové mapě Izraele je již taková skutečnost zachycena. Na březích jak z izraelské, tak jordánské strany byla vybudována spousta letovisek, která využívají léčebné účinky vody a bahna. Mrtvé moře je jediným místem, kde se dá léčit i lupénka.
Pohled na Mrtvé moře z palestinských území. Budoucí Palestinu by mělo tvořit pásmo Gaza a Západní břeh Jordánu. Zatímto v pásmu Gaza mají Palestinci prakticky svůj stát, s hranicemi, vlastní vládou, policíí atd., na západním břehu je situace komplikovaná. Přestože třeba na naší nové mapě je západní břeh Jordánu jako souvislé území, ve skutečnosti se jedná o území, kde některé části mají svoji samosprávu (př. Jericho) další oblasti pouze samosprávu omezenou. Silnice č. 90, která vede právě kolem Mrtvého moře přes tato území, je volně průjezdná, pouze při vjezdu projíždíte formální kontrolou na check-pointu.
Nejširší nabídku průvodců a map Izraele (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Vyprahlou pouštní krajinu Negevské pouště vystřídají čas od času oázy, kde se pěstují datlové palmy.
Nejznámější letoviska z izraelské strany leží v nejjižnější části, na fotografii Newe Zohar. Koupání připomíná spíše válení se u českého rybníka než u moře. Pohoda je ale fantastická. Přestože bylo 39 stupňů ve stínu, vzhledem k nadmořské výšce (či spíše nížce) se spálit nemůžete. Pláže pro veřejnost jsou vybaveny jednoduše, ale potřebná sprcha nikde nechybí, bez osprchování byste prostě zůstat nemohli. Léčivé účinky Mrtvého moře byly rozpoznány již ve starověku. Již po několika minutách koupání sami na sobě cítíte, jak se vašim kloubům ulevuje, jak únava z těla jde ven.
Utopit v Mrtvém moři se nemůžete. Dovedete si představit tu pohodu, když si koupíte vychlazené izraelské bílé víno (mimochodem, vynikající) nebo pivo (Maccabi je také výborné), otevřete si láhev přímo ve vodě, pod vámi několik metrů hloubka, a vy ležíte ve vodě teplé přes 30 stupňů a vychutnáváte si krásu okamžiku. Mezi hotely na snímku je prodejna vynikající kosmetiky s přísadami solí z Mrtvého moře. Majitelé jsou rusky mluvící, což není v Izraeli nic neobvyklého, za dob tání v SSSR (Gorbačovova perestrojka) se do Izraele vystěhovaly statisíce ruských Židů. Oficiálními jazyky země jsou hebrejština a arabština, nápisy jsou ale také v angličtině a ruštině.
Pokud bude zavlažování na severu země nadále trvat, mohlo by se údajně za několik stovek let stát, že Mrtvé moře prostě nebude. Byla by to škoda, nemyslíte?
DOBRÝ
DOBRÝ!!!!!!!!!!!!
Byli jsme již asi od roku 1993 s Avetour několikrát v Izraeli. Je to zěmě malá, ale pro oko velice bohatá. Naše návštěvy jsou i ze zdrav.důvodů. Mrtvé moře je úžasný zázrak přírody.
Byla velká škoda, kdyby se Mrtvé moře vypařilo !
vzhledem k nadmořské výšce (či spíše nížce) se spálit nemůžete…..nehorázná blbost
-to jako,že v třeba v Ostravě se spálím,ale v Bohumíně už ne,protože jsem 400 metrů dál od slunce
Nejde o vzdálenost od slunce, to by ani třeba 3000 m blíže v horách nemělo vliv v porovnání se 150 mil.km. Jde o hustotu vzduchu a další faktory viz:
http://www.deadseatourist.com/climate.htm
Vliv je ale jen částečný a spálit se lze také, jen asi později, jak popisují lidé na webu.
iKaROs
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.