Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Moluky, ostrovy provoněné muškátovým oříškem a hřebíčkem, jsou klenotem potápěčů
13. 6. 2019
Jiří Hruška ml.
Když byly Molucké ostrovy ovládány Holanďany, měly postavení světového monopolu v pěstování a prodeji místních endemických rostlin – muškátového oříšku a hřebíčku. Cenu koření vyvažovalo zlato a každý ostřílený kapitán ostrovy znal. Dnes leží stranou masové turistiky, ale korálové moře a výskyt bizarních typů podmořské fauny dává příslib novodobého „muškátového oříšku“ – Moluky se stávají světovou jedničkou mezi potápěčskými lokalitami.
Indonéské souostroví Moluky se rozkládá na území rozsáhlém jako střední Evropa, mezi ostrovy Celebes, Timor a NováGuinea. Skládá se z tisícovky ostrovů, přičemž největší z nich je Halmahera ležící na severu. Ostrovy mají hornatý charakter a na některých najdete aktivnísopky. Vlhké podnebí svědčí bujnévegetaci, v deštných pralesích bydlí kuskusové, papoušci kakadu a lori.
Nejlepší spojení z Čech na Moluky přes Jakartu s jedním mezipřistáním nabízí aerolinky Emirates (Dubaj) a Qatar Airways (Dauhá) a let celkem trvá zhruba 16 hodin. V Jakartě letadlo přistává odpoledne a navazující na Moluky letí až v půlnoci, takže zřejmě oceníte služby letištního hotýlku. Trochu odpočinku nakonec uvítáte i vzhledem k sedmihodinovému posunu. Z Jakarty do Ambonu letí přímý let, ale pokud letadlo není plně obsazené, má mezipřistání v Makasaru, kde strávíte zhruba hodinku a kolem šesté ráno jste v Ambonu. Cesta je poněkud náročná, a tak se vyplatí zůstat minimálně 14 dní.
Na malém ostrověAmbon leží stejnojmenné hlavníměsto, které je díky mezinárodnímu letišti vstupní branou do celého regionu. V bezprostřední vzdálenosti od letiště najdete čtyři menší hotýlky charakteru „homestay“ a jeden hotel. Moluky zatím nejsou turisticky příliš objevenou destinací, a tak je tu absence jakýchkoliv větších resortů.
Ve městě Ambonu určitě navštivte moderní a největší moluckou mešituAl-Fatah, muzeumSiwalima s kostrami velryb a den zakončete na večernítržnici, kde si budete moci vybrat nejrůznější mořské speciality výtečné kvality. Místní vám jídlo ochotně připraví vždy čerstvé na grilu a rádi si přitom procvičí svou angličtinu s bílými „bule“.
Po silnici na jihozápad od hlavního města dorazíte po 17 kilometrech na dvojici nádherných plážíSantai a Namalatu. Tmavě modrá voda omývá bílý písek, odpočívat lze ve stínu kokosových palem a košatých stromů. Můžete si tu půjčit potápěčské a šnorchlovací vybavení nebo si udělat procházku na východ k pláži Punta Kota. Tu pokrývají balvany, které za přílivu pohltí mořská voda. Hlavní zajímavostí je červená skalní brána vybíhající do moře. Určitě stojí za to dojet až na cípek poloostrova, Pantai Tanjung Latuhalat.
Hlavní část ostrova Ambonu leží na sever od hlavního města. Na západním pobřeží u vesniceLarika nepřehlédněte u mostu barevnou betonovou ceduli s úhořem. „Mazlení“ s posvátnými úhoři je unikátní turistickou atrakcí. U pokladny zaplatíte vstupné, z mrazáku vám vyndají balíček ryb a ochotný průvodce vás doprovodí k úhoří tůni. Strach mít nemusíte, dvoumetroví úhoři tady nekoušou a hrají si s nimi i děti. Poblíž z moře trčí zajímavá formace dvou skal nazvaná BatuLayar. Na cípku severního pobřeží, asi 40 kilometrů od hlavního města, najdete pevnostAmsterdam, kterou Holanďané převzali po poražených Portugalcích, a tak sloužila dále jako sklad vzácného koření vyváženého z ostrova. Nejpůsobivější památkou ostrova je stará dřevěná mešitaWapauwe. Byla postavena v roce 1414 a dochovala se v původním stavu dodnes. Uvnitř uvidíte nejstarší indonéské úryvky z Koránu a zvenčí zdobí tuto čtvercovou stavbu ze sága zelená a bílá omítka, dřevěná okýnka a dvoupatrová střecha zakončená typickou jehlou.
Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Souostroví Banda: sopka, muškátový oříšek a bělostné pláže
Než Francouzi tajně pronesli semínko na ostrov Réunion, bylo sopečné souostrovíBanda jediným světovým producentem muškátového oříšku. Muškátový oříšek roste podobně jako třeba meruňka a je to v podstatě pecka, která má sladké oplodí. Z dužiny se na Moluckých ostrovech vyrábějí marmelády, šťávy nebo také pálenka. Také místní kuchyně je silně ovlivněna muškátovým oříškem. Největší plantáže muškátového oříšku můžete vidět na Bandských ostrovech.
Na centrální ostrov souostroví Bandy – Bandanaira – je možné z Ambonu rychlou lodí doplout za pět hodin. Koloniálníatmosféru města perfektně dokreslují staré domy s fasádami v pastelových barvách, často se zápražím tvořeným klenutými oblouky nebo sloupky a laťkovým plůtkem a barevnými dřevěnými okenicemi. Najdete tu také exilový důmviceprezidentaHatta nebo historický kostel. K návštěvě zve místní muzeumRumahBudaya a pětiboká, perfektně zachovalá pevnostBelgica a Nassau, z nichž jsou nádherné výhledy na moře i ostrov porostlý hustým lesem. Ubytovat se můžete v luxusní vile CiluBintangEstate s původním tři sta let starým vybavením v nádherném místě s výhledem na sopku, moře a pevnosti.
Bandanairu je příjemné si projet na kole nebo na motorce. Cestou pravděpodobně potkáte dlouhé přístřešky sloužící jako „garáže“ pro dračílodě, které původně pocházejí právě odtud. Více než patnáctimetrová dřevěná kanoe s dračí hlavou na špici a dračím ocasem na zádi váží kolem 250 kilogramů a pojme až dvaadvaceti-člennou posádku – dvacet pádlujících, bubeník sedící na špici a udávající rytmus a kormidelník na zádi řídící směr. Původně sloužily pro vývoz koření, dnes se ale jejich tradice stále dodržuje a na přelomu měsíce září a října se sem sjíždí nadšenci z celého světa, aby se zúčastnili velkých závodůdračíchlodí.
Nejbližší z dalších devíti Bandských ostrůvků leží necelý kilometr na západ od Bandanairy. Je tvořen pravidelným kuželem 600 metrů vysoké sopky. Pokud vás sem zaveze loďka časně ráno, užijete si při výstupu nádherného panoramatického výhledu na celé souostroví. Na jihu od hlavního ostrova najdete větší ostrovBandaBesar, s další pevnostíLontoir a možnými procházkami po muškátovýchplantážích.
Krásný je výlet na ostrovHatta, vzdálený necelých 20 kilometrů východně od Bandanairy. Má nádherné bílé pláže a bohatý podmořský svět. Až se nabažíte pláží, projděte se po ostrůvku po vyšlapaných cestičkách. Nejhezčí koupání je ale na romantickém ostrůvkuNailakka, který má bílý lem pláží a dva pruhy jemného písku vybíhají do moře. Téměř navazuje na ostrovRhun, vzdálený od hlavního ostrova asi 30 kilometrů západně. Holanďané ho v roce 1667 vyměnili s Brity za Manhattan.
Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Tady najdeš ty nejlepší články o cestování: nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ. Kup si předplatné (289,- za rok) a získej spoustu dalších výhod!
Moluky ráj potápění a šnorchlování
Dnes je tu, vedle potápění s přístrojem, velkým hitem i freediving a šnorchlování. Můžete tu vidět mnoho napůl rozpadajících se vrakůlodí. Kolem souostroví Banda čekají na prozkoumání čtyři vraky potopených lodí z období první světové války. Na Ambonu je zase velkou atrakcí 135 metrů dlouhý vrak lodi Duke of Sparta, kterou zde potopila CIA v roce 1958 při pokusu o komunistický převrat.
Potápěči vyjíždí na moře vždy v osm ráno a v jeden den většinou absolvujete dva ponory. Po lehkém obědě přímo na palubě lodi následuje zhruba hodina odpočinku a poté druhý ponor. A protože loď nikdy nekotví příliš daleko od břehu, jsou výlety často využívány i milovníky šnorchlování. Snadno můžete doplavat na břeh a projít se po pláži.
Unikátní podmořský život plný bizarníchryb, jako jsou ropušnice a perutýni, ale i krabů, plžů a mořských koníků na pozadí lodníchvraků, které slouží jako umělé útesy pro ryby, nabídne nezapomenutelnou podívanou. Na ostrovechHatta, Rhun a Ai potom máte jedinečnou příležitost setkat se s kladivouny, žralokyvelrybími, mantami a jinými rejnoky.
Setkání s těmito překrásnými tvory není primárně nebezpečné. V případě, že byste přece jen přišli do kontaktu s rejnokem a poranil vás, vždy myslete na to, že jeho jed je termolabilní a postižené místo je tedy potřeba okamžitě ošetřit množstvím horké vody. Obecně při pohybu v moři dávejte pozor na škrábnutí o ostré korály. Rána se snadno zanítí a její hojení je zdlouhavé a nepříjemné. Velice bolestivé může být také požahaní toxiny od hvězdice trnové koruny. Svým pestrým zbarvením a množstvím výběžků sice láká k podrobnějšímu prozkoumání, ale raději se jí vůbec nedotýkejte.