Množství historických památek uprostřed krásné přírody nabízí nejstarší křesťanská země světa, Arménie

Množství historických památek uprostřed krásné přírody nabízí nejstarší křesťanská země světa, Arménie

Poblíž hranic Evropy a Asie leží v horách na jihu Zakavkazska menší vnitrozemský stát Arménie, kterého si však při zběžném pohledu na mapu jen sotva všimnete. Tato drsná země obklopená mohutnými horami nepatří zrovna k vyhledávaným turistickým destinacím, přesto zde však najdeme mnoho atraktivních míst, které stojí za pozornost.

Hlavní město Jerevan, které se počtem obyvatel blíží naší Praze, skrývá mnoho příjemných zákoutí, památek a muzeí. Pozitivní ekonomický vývoj města i celé země, který postupně překryl pozůstatky z dob socialismu je zde patrný téměř na každém kroku. Můžete tu najít nákupní třídy plné obchodů zahraničních značek, bulváry a množství veřejného prostoru, kde si budete připadat jako v některé z evropských metropolí.

Na druhou stranu naleznete zde i místa, kde si jako v západním světě připadat rozhodně nebudete. Mezi tato místa patří například krytá tržnice situovaná nedaleko od Modré mešity, jedné z významných památek města. Za zmínku určitě stojí také katedrála sv. Řehoře, památník Matenadaran věnovaný písemnictví a vzácným rukopisům nebo likérka, kde se vyrábí světově známý koňak Ararat. Nešťastný osud Arménů na začátku 20. století připomíná Památník arménské genocidy společně s tématicky zaměřeným muzeem.

Khor Virap je jedním z mnoha klášterů, které je možné v Arménii navštívit. Svojí polohou však patří k těm, které byste, pokud jste milovníci pěkné kompozice, neměli rozhodně vynechat. Klášter leží téměř ve stínu hory Ararat (5 137 m), kde podle Bible přistál Noe se svoji Archou. Ačkoliv je Ararat národním symbolem Arménie, leží za hranicí s Tureckem, která je nepropustně tvořená ostnatými dráty i příhraničním pásmem. Z historických důvodů se Arméni s Turky nemají příliš v lásce, a dokonce mezi těmito dvěma státy nenajdeme ani jediný hraniční přechod.

Jezero Sevan tvoří svými 940 km2 5 % rozlohy Arménie. Leží v nadmořské výšce 1900 m a je napájeno 28 přítoky. Voda z něj pak odtéká pouze řekou Hrazdan, která však odvádí pouze necelých 10 % přitékající vody. Zbytek se odpařuje a tvoří tak velmi obvyklou oblačnost na svazích hor na sever od jezera. Toto místo je oblíbené jak místními, kteří mají v několika místech u jezera chatové osady, které jsou často tvořeny i poněkud bizarně působícími lodními kontejnery, tak turisty. Na březích se proto v hojně navštěvovaných místech ozývá během víkendů hlasitá hudba, křik rozradostněných dětí i dospělých. Klidných míst se tu však dá najít také mnoho. Jedním z možných zpestření návštěvy tohoto místa je například večerní procházka ke klášteru Sevanavank na poloostrově vybíhajícím do jezera. Od kláštera je nádherný výhled na jezero i okolní hory. I přesto, že je klášter hojně navštěvován, ve večerních nebo brzkých ranních hodinách působí spíše opuštěnějším dojmem.

Nejširší nabídku průvodců a map Arménie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Nedaleko jezera Sevan můžete navštívit Geghamské hory, travnatou náhorní plošinu, ze které vystupují stovky kuželovitých vulkánů rozličných barev. Pro turistiku jsou jako stvořené. Čekají tu kráterová jezírka, sopečné kužely a na přelomu jara a léta spousty drobných květů, pestře barvících pastviny. Travnaté hory lákají na léto také pastevce, kteří spolu s mohutnými a zlověstně vyhlížejícími pasteveckými psy hlídají stáda skotu. Nejvyšším vulkánem je fotogenický Aždahak (3597 m) s kráterem, který 90 m pod svou hranou ukrývá jezírko. Za jasného počasí je z vrcholu vidět na západě dominanta oblasti – Ararat (5137 m). Dobře vidět je i nejvyšší hora Arménie – Aragats. Na jakékoliv turistické značení můžete v této oblasti zapomenout, nejlepší možností orientace jsou staré ruské vojenské mapy.

Pod svahy Geghamských hor se nachází klášter Geghard ze 3. století, který je z části vytesaný ve skále. Chladné a potemnělé místnosti, do kterých stropními otvory proniká měkké světlo spolu se zapálenými desítkami svíček, tvoří kouzelnou atmosféru. V roce 2000 byl klášter zapsán na seznam UNESCO.

Antický chrámGarni zasvěcený slunečnímu bohuMihirovi je jedinou starověkou památkou na území bývalého Sovětskéhosvazu. Postaven byl během prvního století n. l., následně byl upraven ve 3. století a sloužil jako letní královskárezidence. Při zemětřesení v roce 1679 byla stavba významně poničena a obnovy se dočkala až v 70. letech minulého století. Chrám, který vypadá téměř tak, jak si z učebnic dějepisu pamatujeme antické chrámy starověkého Řecka, se tyčí nad kaňonemřekyAzat. Tato scenérie dodává místu na působivosti. Rozdílem oproti řeckým či římským stavbám je to, že není vystavěn z mramoru, ale z čediče, který je v této lokalitě často používán jako stavební materiál. Toto místo je nejspíš jednou z největších turistických atrakcí v Arménii (nenechte se zaskočit tím, že pro cizince je vstupné mnohonásobně vyšší, než pro místní obyvatele).

Nejvýznamnějším poutním místem je pro Armény Vagharšapat (Ečmiazin). Jeho důležitost lze přirovnat k významu Vatikánu pro katolíky. Podle legendy právě zde spatřil ŘehořOsvětitel paprsek světla dopadající na zem při jeho vidění. Z nebe sestupoval Kristus nesoucí zlaté kladivo spolu s procesím andělů. Po třech úderech kladivem do země na místě vyrostl ohňový sloup. Sloupy byly viditelné i na dalších místech, na kterých byly následně vystavěny kostely. Hlavní komplex budov zahrnuje katedrálu MayrTachar stojící na místě původního pohanského chrámu, to však není v souladu s legendou zmíněnou výše… Dále můžeme v areálu nalézt kostel sv. Gajane, kostel sv. Hripsime a kostel SurpShoghakat.

K technickým unikátům patří lanovka, nazývaná místními „létající tramvaj“. Kabinová lanovka vedoucí ke klášteru Tatev, měří 5,7 km a představuje nejdelší lanovku svého druhu na světě. Klášter Tatev z 9. stol. je jedním z nejnavštěvovanějších v zemi, proto měl projekt za cíl přitáhnout k tomuto místu ještě větší pozornost a zároveň trochu ulevit silničnímu provozu ve Vorotanské rokli. Kabinka lanovky jede vysoko nad roklí, tvořenou příkrými skalními srázy. Za 15 minut adrenalinu získáte odměnu v podobě nádherných panoramat do širého okolí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí