Místa Guatemaly, která vás učarují

Místa Guatemaly, která vás učarují

Téměř polovina státu leží v džungli a je obklopená sopkami, není tedy pochyb o tom, že Guatemala se odvděčí všem milovníkům přírody, trekování v horách, ale i nadšencům do dávné mayské civilizace. To a mnohem více nabízí třetí největší země Střední Ameriky.

Květinový ostrov Flores

Ostrov ležící ve třetím největším jezeře Guatemaly – Lago Petén Itzá. Ostrov je spojený mostem s pevninou, kdy můžete být během pár minut chůze na druhé straně. Samotné ostrovní městečko Flores je opravdu malinkaté, ale neuvěřitelně malebné. Všechny domky mají barevné fasády, některé se snaží o květinovou výzdobu (i když zrovna není sezóna) a procházka po promenádě tomu dodá tu pravou romantickou atmosféru.

Místo je vhodné jako výchozí bod pro návštěvu největšího a nejdéle fungujícího mayského města – Tikal. V době své slávy zde žilo až 50 000 obyvatel. Dnes je Tikal zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a sjíždějí se sem turisté z celého světa, aby mohli na vlastní kůži místo prozkoumat a pocítit atmosféru starobylé civilizace. Tikal je podle mě místo, které při návštěvě Guatemaly rozhodně nesmíte vynechat. Stavby jsou vysoké a díky tomu působí epickým dojmem, a to musím podotknout, že před návštěvou Tikalu jsem viděla spoustu mayských měst, nicméně tyto mě opravdu uchvátily.

Nejkrásnější západ slunce za zvuků přírody můžete zažít jen hodinu od Flores, a to na vrcholku pyramidy Yaxha. Když si výlet dobře časově naplánujete, můžete si nejprve za světla projít bývalé mayské město, které není tak epické, jako Tikal, ale i přesto má své kouzlo. V době západu slunce pak vyšplháte na nejvyšší pyramidu, odkud je nádherný výhled na okolní džungli a lagunu. Je úžasné zadívat se na nebe, jak čaruje a u toho se zaposlouchat do zvuků opic a papoušků.

Koloniální městečko Antigua

Antigua je koloniální město, kde se můžete toulat krásnými uličkami, až se dostanete k ikoně celého města, a to žlutému oblouku – Santa Catalina Arch. Nebo se vydejte kousíček na kopec Hill of the Cross, odkud budete mít Antigu jako na dlani.

Dominanta města Lanquín - Santa Catalina Arch
Dominanta města Antigua – Santa Catalina Arch

Nevynechejte vyhlášený trh, který je vhodný k nákupu nejen suvenýrů, jež jsou nejlevnější v celé Guatemale, ale na trhu také nezapomeňte vyzkoušet nějaká tradiční jídla. Doporučit můžu třeba guláš Pepián, nebo kuřecí polévku – Caldo de Pollo servírovanou se zeleninou a rýží.

V podstatě celá Guatemala vyrostla na sopkách a vy se na několik z nich můžete vypravit a trochu hikovat. Největším cestovatelským cílem je Acatenango. Nebo vlastně Fuego, abych byla přesnější. Acatenango není pro nikoho zvlášť zajímavé, ale každý chce zdolat jeho vrchol, aby mohl z povzdálí sledovat vybuchující sopku Fuego. Zcela upřímně, vlastní zkušenosti ze zdolání Acatenanga vám předat nemůžu, protože jsem se rozhodla, že je pro mě moje zdraví přednější. Výstup na sopku není podle mého názoru vhodný pro netrénované jedince s dobrou fyzickou kondicí. Od jiných cestovatelů pouze vím, že se jedná o náročný dvoudenní výšlap s přespáním na vrcholku, kdy si v batohu nesete přibližně 15 kg výbavy a terén není vhodný pro osoby menšího vzrůstu, protože je tam spousta velmi vysokých schodů. Pozorování vybuchující sopky je rozhodně celoživotní zážitek, ale určitě doporučuju se na tento výšlap fyzicky a psychicky dopředu připravit. Potkala jsem ve městě nejednoho člověka, kteří doslova brečeli, že se na tento trek v jejich kondici vůbec vydali.

Já si namísto Acatenanga vybrala jednodušší výšlap na Pacaya volcano, který jsem si užila. Výstup trvá asi hodinu a půl, ale skoro celou cestu jdete po ztvrdlé lávě, která se proměnila na štěrk a dost klouže, takže buďte opatrní! Nahoře pak sledujete vycházející páru ze sopky, která je tak horká, že si na ní dokonce můžete opéct marshmallows.

Guatemala je vyhlášená svou úžasnou kávou. Navštivte některou kávovou plantáž, kde vás zaměstnanci rádi provedou, ukáží vám, jak se káva pěstuje a zpracovává, vysvětlí vám rozdíly mezi druhy káv a možná se dočkáte i ochutnávky. Při návštěvě si ale nejdříve ověřte, jestli zrovna v danou dobu káva kvete, nebo se sklízí – aby bylo co k vidění.

Nejširší nabídku průvodců a map Guatemaly (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Sopečné jezero Atitlán

Kolem Atitlánu leží několik vesniček a každá z nich je svým způsobem odlišná. Vesnička Panajachel je největší z nich a s velkou pravděpodobností to bude vaše první zastávka, protože většina autobusů jezdí právě sem. Panajachel není nijak zvlášť zajímavý, kolem jezera jsou malebnější místa, takže bych zde časem rozhodně neplýtvala.

San Pedro la Laguna je místo vhodné pro párty typy. Jedná se o větší vesničku, kde nocuje většina cestovatelů. Pokud nemáte rádi hluk a párty a trávíte noci raději více v klidu, tak bych si k pobytu vybrala jiné místo.

San Juan la Laguna je vesnička ležící hned vedle San Pedra a je o poznání klidnější a malebnější. Krásná hlavní třída je typicky barevně zdobená a život jako by se zde oproti San Pedru zklidnil. Navíc je tady nádherná vyhlídka na celé jezero a okolní sopky, které můžete zdolat. Další vyhlídku, kterou doporučuji vyšlápnout je tzv. Indian Nose. Sopka, která má opravdu tvar hlavy indiána s velkým nosem.

Vyhlídka ze San Juan la Laguna
Vyhlídka ze San Juan la Laguna

San Marcos la Laguna pro mě osobně bylo nejpříjemnější místo. Vesnice není rozlehlá, ale hned při příjezdu na vás dýchne příjemná hippies atmosféra. San Marcos přitahuje návštěvníky hlavně díky svému pověstnému energetickému víru, a pokud hledáte místo, kde můžete jen tak být, tak San Marcos je ideální. Můžete si zde koupit eko produkty, zero waste, zacvičit yógu, nebo ochutnat veganské jídlo.

Kolem jezera se většinou přepravujete lodí po jezeře, nebo pokud jsou vesničky kousek od sebe, popojíždí zde i taxi tuk tuky a jednou za čas tzv. chicken busy, což je místní MHD. Chicken busy jsou dost nepředvídatelné a nikdo (ani místní) nezná jízdní řád, takže se při cestování touto dopravou chce obrnit určitou dávkou trpělivosti. Také si dejte pozor na správnou terminologii, místní obyvatelé nepoužívají název chicken busy jak je známe my v Evropě, ale říkají Camioneta.

Okolní příroda Lanquínu

Lanquín je popravdě tak trochu zapadákov, kde není pomalu ani funkční bankomat. Hlavním důvodem proč tohle místo navštívit by ale rozhodně měly být Semuc Champey – přírodní kaskádovitá jezírka. Cesta k Semuc vede po nezpevněných silnicích, takže si sežeňte auto 4×4, nebo naskočte na korbu auta nějaké místní cestovky. Jen pozor na modřiny, já si ty svoje nesla další měsíce. Semuc jsou nádherné jak zdola, tak i shora. Výšlap na vyhlídku vám zabere asi 45 minut, ale ten pohled stojí za to! Dole vás potom čeká odměna ve formě osvěžujícího koupání.

U Semuc Champey je i jeskyně, která je vhodná pro blázny do adrenalinu. Jedná se o aktivitu podobnou canyoningu. Do ruky dostanete svíčku a můžete jít. Cestou se budete sklánět, plavat, podlézat a nakonec vám řeknou, abyste „sklouzli“ do černé díry. Chce to jistou dávku odvahy, ale zážitek to je super. Po celou cestu pocítíte kapající vosk na rukou, pokud máte čelovku, doporučujeme si ji vzít sebou místo svíčky.

Semuc Champey
Semuc Champey

Guatemala je země rozmanitá a na její návštěvu určitě doporučuji vynahradit si alespoň měsíc. Během této doby můžete nahlédnout pod pokličku místní kultuře, jídlu, zvykům, ale také poznáte přírodu, zvířata a mayské památky.

Zkušenosti čtenářů

Inka Rosenkrancová

Narriz del Indio není sopka (je to vrchol hory, reliéf připomíná indiána z profilu), ale chodí se tam kvůli výhledům za východu slunce nad jezerem Atitlán, který je úžasný. Z vesniček u jezera (nejčastěji ze San Pedra) se dělá výšlap na sopku San Pedro. Ta je však zalesněná a sopku tak příliš nepřipomíná. San Marcos je sice nejvíce hippies vesnička, nicméně ty nadměrné ceny, jež jsou nastavené pro zazobané zápaďácké eko-jogíny, dokázali vyhnat hodně místních indiánů, vyšponované ceny potravin už jsou na ně přespříliš.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí