Mexiko očima Milana Kulhánka: Želví pláže v Akumalu

Mexiko očima Milana Kulhánka: Želví pláže v Akumalu

Ve čtvrtém díle mexického seriálu nás Milan Kulhánek zavede na pláže Karibské riviéry. Dozvíme se, proč se Akumalu říká Želví pláž a jaká zajímavá zvířata je tu možné spatřit.

Karibská riviéra

Východní pobřeží Yucatánského poloostrova omývá Karibské moře. Od Cancúnu až po Tulum se táhne stopadesátkilometrová riviéra s idylickými plážemi, teplou vodou, korálovými útesy a především s vynikajícími podmínkami pro plavání, šnorchlování či potápění. Cancúnje původně ostrov dlouhý 22 km, dnesje spojen silnicí s pevninou a s hekticky rostoucím městem na pobřeží. Pobřeží od Cancúnu po Puerto Morelos se jmenuje Cancúnská riviéra, po ní až po Tulum následuje Mayská riviéra. Hlavním centrem této části je letovisko Playa del Carmen. Tam nelze nenavštívit Quintu Avenidu, několik kilometrů dlouhou ulici plnou obchůdků, restaurací, barů, pouličních umělců a dalších lákadel pro turisty. Našli jsme sibez problémů hotýlek nedaleko pláže a Playa, jak zde všichni ve zkratce říkají, se stala na celý týden naší základnou k výletům do blízkého okolí.

Akumal – perla Mayské riviéry

Po návštěvě Cancúnu a Playa del Carmen, letovisek plných obtloustlých amerických turistů, působil příjezd do Akumalu jako balzám na nervy. Akumal znamená v překladu želví pláž. Proč tomu tak je, jsme poznali na místě. Autobus perfektně fungující společnosti Ado nás vysadil na zastávce u dálnice spojující Cancún s jihem státu Quintana Roo. Zbývající tři kilometry na pláže Akumalu jsme urazili stopem s příjemnou ….cátnicí a jejím psem. Po spatření tyrkysově zbarvených pláží, přímo kýčovitě katalogových, kokosové palmy přímo až u moře, jsem vykřikl: „Pokud někde je ráj na zemi, tak to musí být tady.“ Akumal býval dříve závislý na kokosových plantážích, dnes žije z turistů. Přestože je z každé strany obklopen hotelovým komplexem pro převážně americkou klientelu, jsou pláže poloprázdné.

Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Želví pláže

Na pláže mezi Akumalem a Chemuyilem připlouvají od května do června klást vejce karety obrovské a některé další druhy želv. Karety jsou dlouhé až jeden metr s plochým krunýřem, typickými zobákovitými čelistmi a ploutvovitýma nohama. Obývají teplá moře, pouze v období rozmnožování vylézají na písčité pláže klást vejce. Po vylíhnutí na malé želvičky již čeká spousta nepřátel. Proto je dnes většina míst, kam karety nakladly svá vejce, označena cedulkami. Ekologové místa hlídají a po vylíhnutí pomáhají želvičkám při cestě do moře.

Nejen pláže

Akumal to nejsou jen pohodové pláže. Jsou to také vynikající podmínky pro potápění i nedaleká laguna Yalkú s velkými podmořskými jeskyněmi. Akumal je také místo, kde můžeme zahlédnout delfíny. Kdo má štěstí, tak může údajně v lednu spatřit i migrující žraloky. Nebo si můžete jen tak sednout na terásku nějaké místní restaurace a dát si kávu. Nejvíce se pije „café americano“, což je naše překapávaná káva. Pressa jsme se často dožadovali marně, a když bylo, tak ho v Mexiku prostě udělat neumí. Alespoň nám se to tak zdálo.

Zkušenosti čtenářů

Tomas

Akumal presneji nez Zelvi Plaz znamena Zelvi Svatyne – Aku = Zelva, Mal = Svatyne v jednom z mayskych nareci.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí