ROZHOVOR: Měsíční cesta po liduprázdné Keni přes opuštěné parky i neznámé pobřeží v době pandemie

ROZHOVOR: Měsíční cesta po liduprázdné Keni přes opuštěné parky i neznámé pobřeží v době pandemie

Keňa je další z afrických zemí, které své brány otevřela cestovatelům i v covidové době. O tom, jaké to je cestovat opuštěnými národními parky i prázdnými plážemi jsme si povídali s Vojtěchem Lokšou z CK Adventura.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Zážitky z prázdné země

Asi první otázkou by mělo být, jak těžké je aktuálně se do Keni dostat?

Nic těžkého na tom není. Největší komplikací jsou aktuálně stále omezené lety. Prakticky všechny aerolinky zrušily mezinárodní lety do Mombasy, jediným vstupním bodem je Nairobi, i zde však může docházet k průběžnému rušení letů, pokud nebude dostatek poptávky. Ke vstupu pak potřebujete vízum (lze zařídit snadno online), certifikát o negativním výsledku na covid-19 ne starší 96 hodin a online vyplněný formulář se zdravotním prohlášením. 

Jak dlouho jste tedy v Keni byl a co jste navštívil?

V Keni jsem strávil necelý měsíc. V první části jsem půjčeným autem z Nairobi objel několik národních parků a přírodních zajímavostí. V prvé řadě Masai Mara se spoustou pakoňů, zeber, lvů, hrochů a dalších zvířat, rozlehlé čajové plantáže v okolí města Kericho, Nakuru s nosorožci a buvoly v krásném prostředí u stejnojmenného jezera, sopečnou oblastí u jezera Naivasha, třítisícové pohoří Aberdare se zelenými lesy a mohutnými vodopády či výhledy na druhou nejvyšší horu Afriky, Mt. Kenya. V druhé části jsem se přesunul na pobřeží Indického oceánu. Nejprve ostrov Lamu s překrásným starým městem (na seznamu světového dědictví UNESCO), poté letoviska Malindi a Watamu s výlety do okolí a před návratem do Nairobi jsem nemohl vynechat zastávku v přístavní metropoli Mombase, která se chlubí především původně portugalskou pevností Fort Jesus. 

Specifika a omezení covidové cesty

Co je pro turisty aktuálně největším omezením při návštěvě země?

Praktických omezení je minimum. V Keni stále trvají protiepidemická opatření včetně povinných roušek na veřejnosti, to je však prakticky dodržováno pouze ve větších městech, která jsou pro zahraniční návštěvníky obvykle pouze tranzitním bodem. V zemi nadále platí noční zákaz vycházení, avšak mimo velkoměsta stejně noční život existuje minimálně, necítil jsem to tedy jako omezení. V Nairobi byla v době mé návštěvy ještě uzavřena muzea, část z nich však již otevřela a zbytek bude snad brzy následovat. 

Potkaly vás po cestě nějaké zásadní komplikace? Ať už co se příletu, ubytování či dopravy týče?

Komplikace se vyskytly minimálně. Občas bylo velmi náročné řízení. Agresivní řidiči, silnice ve velmi špatném stavu, dopravní zácpy. Ta na výjezdu z Nairobi nás zdržela o pět hodin. Párkrát jsem se dostal do konfliktů s místní policií, která v bělochovi samozřejmě vidí příležitost si přivydělat.

Jak celou situaci s pandemií vnímají místní lidé?

Situace v Keni je obecně dobrá. Můžeme samozřejmě spekulovat o tom, zda jsou nízká čísla způsobená nedostatečným testováním, to však nemění fakt, že Keňa registruje minimum úmrtí. Proto, jak jsem psal výše, přístup místních k dodržování opatření je velice vlažný. Velmi špatně situaci samozřejmě vnímají lidé zaměstnaní v turismu.

Nejširší nabídku průvodců a map Keni (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Podepisuje se pandemie také pozitivně?

Samozřejmě, že ano. Turistů v zemi je aktuálně minimum a ani v nejznámější keňské rezervaci Masai Mara, u které bych měl za normálního stavu velké obavy z poznamenání masovým turismem, jsme potkali jen minimum dalších návštěvníků. Většina národních parků má také aktuálně vstupné snížené na polovinu, stejně tak je na mnoha místech levnější ubytování. A nesmíme ani zapomenout na velmi levné mezinárodní letenky, které se často dají velmi výhodně koupit i sotva pár dní před odletem. 

Letovisko Malindi letos zcela bez turistů
Bílé pláže keňských ostrovů. Letos zcela bez lidí.

Nejen na safari

Co bychom tedy při návštěvě rozhodně neměli vynechat?

Je očividné, že při cestě do Afriky nelze vynechat safari. Pozorování zvěře je životním zážitkem pro každého. Nemůžu říct, že bych si to neužil, můj tip je však ostrov Lamu. Křivolaké uličky starého městečka, kde místo aut jezdí osli s nákladem, mají parádní atmosféru v kteroukoli denní dobu. Na ostrově najdeme také pláže, písečné duny, na sousedním ostrově Manda zase nekonečné mangrovy či zříceninu starého obchodního městečka. Do toho nádherné východy i západy slunce a k jídlu čerstvé ryby a mořské plody. Na relativně malém ostrově jsem strávil pět dní, teď už však vím, že užívat si jeho unikátní atmosféru bych vydržel i déle. 

Doporučil byste nyní návštěvu?

Rozhodně, je ideální čas. Teď již sice v Keni začalo deštivé období, v prosinci až únoru však bude opět velmi dobrá doba na návštěvu. Doporučuji určitě nečekat moc dlouho, protože počty návštěvníků budou postupně přibývat. 

A nějaké slovo na závěr?

Určitě bych rád závěrem vyzdvihnul Keňu jako zemi snadno přístupnou a jednoduchou na cestování, zároveň však velmi rozmanitou. Ač si spousta lidí ve spojitosti s Keňou představí pouze safari či moře, Keňa toho nabízí podstatně více. Ani necelý měsíc na poznání nestačil, v budoucnu bych se rád podíval k Viktoriině jezeru či k pouštnímu jezeru Turkana na dalekém severu. 

Vojtěch Lokša je produktový manažer CK Adventura.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí