Malý ostrov na jihu Indického oceánu, Mauricius, je rájem pro milovníky moře, rumu, indciké kultury a ptáka doda. Co si ale určitě nenechte ujít?
Indové, Afričané, Evropani zde žijí v pokliku již několik století
Zajímavostí je, že na ostrově Mauricius před kolonizací nebylo žádné původní obyvatelstvo. Byl sice zakreslen na starých arabských mapách již z 10 století, první Evropané ho však navštívili až v roce 1505 a i oni ho stejně jako Arabové využívali pouze k občasným zastávkách při cestách do Indie.
Teprve v roce 1698 zde Nizozemci založili první stálou kolonii, která se živila zejména těžbou ebenového dřeva. Díky izolaci a poměrně malé rozloze ostrova (2000 km2) došlo velmi brzy na nedostatek zdrojů i zásob vč. vyhubení v té době ještě žijícího endemita blbouna nejapného tzv., ptáka dodo (velikosti zhruba dnešního krocana).
Po kom se ostrov jmenuje?
Své jméno Mauricius si vysloužil po princi Mořici Oranžském. Po Nizozemcích se na ostrově usazují Francouzi, kteří zde poprvé staví cukrovary a začínají ostrov hojně využívat k pěstování a zpracování cukrové třtiny. Od roku 1810 přicházejí další kolonizátoři, tentokrát Britové, kteří do dění na ostrově moc nezasahují, což má za následek udržení francouzštiny. Od poloviny 19. století přicházejí masové vlny migrantů z Indie, kteří jsou stále více a více potřeba jako pracovní síla na třtinových plantážích. Na konci 19. století tvoří Indové již více než polovinu místního obyvatelstva.
Když tedy na ostrov přijedete, budete překvapeni právě velkou kulturní rozmanitostí místních obyvatel, které bude na své cestě potkávat. Indická kultura je, zejména v některých vesničkách, velmi silná. To ovšem nemá nic společného s místními cenami, které jsou vysoké. To je dáno především malou soběstačností ostrova. Hlavním artiklem vyrábějícím se na ostrově je třtinový cukr, který je známý po celém světě a rum, který je taktéž vyráběn z cukrové třtiny. Většinu potravin pro 1,5 milionu obyvatel a každoroční příval turistů je tedy nutné na ostrov dovést.
Korálový útes kolem celého ostrova láká mnoho turistů
Hlavní dominantou, za kterou asi většina turistů na ostrov jezdí, je moře a zejména pak korálový útes, který je kolem dokola celého pobřeží. Pokud hledáte místa pro šnorchlování, je určitě nejlepší západní pobřeží ostrova. Každý průvodce vás pošle na ta nejvyhlášenější místa, ovšem my jsme se při svém pobytu přesvědčili, že tomu tak není.
Pokud jste na ostrově soběstační, tzn. máte půjčené auto, je dobré se porozhlédnout okolo a zkusit si najít své místo. Na pobřeží často najdete cedule s nápisy „nebezpečné koupání, silné proudy“, to je dobré respektovat a dávat si pozor, zejména pokud je moře neklidné. Asi nejhezčí pláž, co se týče moře, písku a vodních aktivit, je Flic and Flac. Určitě ale jděte šnorchlovat dál od pobřeží až na viditelný útes. Na začátku jsou totiž korály mrtvé. Pokud budete přes lagunu plavat, dejte si pozor na turistické lodě s proskleným dnem – jezdí tu poměrně frekventovaně. Jakmile se dostanete na útes, uvidíte několik hezký korálů a barevných rybek, nejedená se však o žádná hejna.
Celkově v moři kolem ostrova uvidíte minimum ryb. Je to dáno v podstatě neomezeným rybolovem. My jsme dokonce narazili na několik pastí na ryby. Pokud pojedete podél západního pobřeží do vesničky Le Morne a kousek dál za ní, tak narazíte na velmi hezké moře – pozor, jděte sem, ale až když bude přiliv, jinak zde hladina klesá velmi nízko a můžete uváznout v korálovém bludišti, jako se to povedlo nám. Je zde hodně velkých houbovitých korálů a mezi nimi se dá dobře proplouvat. Je zde poměrně dobře viditelný i život. Neměli byste plavat (zejména pokud nemáte ploutve) až na okraj útesu.
Místo pro zajímavé sporty
Co vás na tomot místě jistě zaujme je velká skála vystupující 500 metrrů nad mořem na samém okraji pobřeží. Jmenuje se Le Morne Brabant (556 m) a dá se na ni vylézt, ovšem jen v otevíracích hodinách (je obehnaná plotem), což je každý den od 7:00 do 16:00. Výstup je cca na 2 hodiny tam i zpět. Zajímavá je historie samotné skály. Na přelomu 18. a 19. století se zde totiž ukrývali uprchlí otroci. Dole na pobřeží kolem této skály najdete nádhernou 4 km dlouhou písečnou pláž, kterou určitě stojí za to navštívit.
Pro milovníky pláží a nekonečného sluníčka je Mauricius skutečný ráj, díky větrnému podnebí se na moři dají provozovat různé sporty jako např. windsurfing či kite-boarding. Kolem pobřeží často narazíte na farmu, kde je možné si za poplatek půjčit koně a svézt se na pláži.
Co se týče ubytování, tak můžeme doporučit airbnb a ubytovat se na celou dobu na jednom místě. Nabídky jsou zpravidla velmi kvalitní a hlavně mnohem lepší, co se týče poměru cena – výkon než hotely a jiné druhy ubytování.
Autorka Michaela Gladišová nejčastěji cestuje se svým manželem Davidem. Společně vyhledávají destinace, kde se ještě dá setkat s tradiční kulturou nebo zažít dobrodružství. Její největší zábavou je vylézt nebo vyběhnout v každé zemi nebo místní části nejvyšší vrchol (pokud to lze). V poslední době navštívila země jako jsou Súdán, Uganda nebo Tanzánie. |
Dovolená na Mauriciu nabízí zážitky opravdu pro každého. Navštivte romantické pláže, divokou přírodu ve vnitrozemí, exotická města a nebo si užijte luxus ní odpočinek. Vyberte si buď mezi dovolená Mauricius nebo zájezdy Mauricius na míru. |