Matthes Flinders – první, kdo obeplul Austrálii

Matthes Flinders – první, kdo obeplul Austrálii

Britský mořeplavec se pohyboval v oblasti Austráli a Oceánie. Do map zanesl spoustu nových ostrůvků a vytvořil jméno pro páty kontinent – Austrálie.

FLINDERS Matthew (* 16. 3. 1774, Donnington, Lincolnshire, Anglie, † 19. 7. 1814, Londýn, Anglie) – britský námořní důstojník, který jako první obeplul Austrálii

Zvolna krok za krokem se do konce 18. století objevovaly na mapách obrysy Nového Holandska (Austrálie). V roce 1797 objevil G. Bass, že Van Diemenovu zemi (Tasmánii) a kontinent odděluje široký (Bassův) průliv. Zbýval poslední krok, zjistit, zda zde přece jen není úzký pás pevniny. Spolu s ním se plavil mladý důstojník Matthew Flinders, který se v roce 1795 objevil v Port Jacksonu (Sydney).

Obeplutí Van Diemenovy země a nové ostrovy

V únoru 1798 se Flinders vydal na lodi FrancisBotany Bay k Wilsonovu poloostrovu a k ostrovům obklopujícím sever Van Diemenovy země. Ještě ve stejném roce obeplul s lodí Norfolk Van Diemenovu zemi, prozkoumal zatím neznámé severní pobřeží a mohl konečně (9. 12. 1798) prohlásit, že mezi Novým Jižním Walesem a Van Diemenovou zemí není pevnina, že se jedná o ostrov. Při další plavbě k severu (1799) mohl do mapy zanést záliv Harvey (severně od pozdějšího Brisbane).

Načas se M. Flinders vrátil do Anglie, aby se v červenci 1801 vydal k pátému světadílu s lodí Investigator. V prosinci 1801 zahájil plavbu kolem Nového Holandska od mysu Leewin na jihozápadě a pokračoval podél pobřeží na východ. Objevil do pevniny hluboko se vrývající Spencerův záliv (později v něm vznikl přístav Port Augusta) a za dlouhým Yorkeovým poloostrovem další záliv, jemuž dal jméno St. Vincent; zde později vzniklo město Adelaide. Do mapy zanesl řadu nových ostrovů (souostroví Investigator) a severní břehy Klokaního ostrova.

Pokračoval k zálivu Encounter, kde se potkal s francouzskou lodí Géographe, které velel N. Baudin, a 9. května 1802 přistál v Port Jacksonu. V červenci 1802 pokračoval na sever kolem východního pobřeží Nového Holandska až k mysu York a mapoval Velký bariérový útes. Vplul Torresovým průlivem do Carpentarského zálivu, objevil zde Wellesleyovy ostrovyostrov Sira Edwarda Pellewa a zmapoval celý záliv. Podél kontinentu se vrátil do Sydney a jako první dokončil obeplutí Austrálie.

Nešťatsný návrat do Anglie

V červenci 1803 se vracel z Port Jacksonu do Anglie, ale loď, na které cestoval, ztroskotala u Velkého bariérového útesu. Flinders se zachránil a na malém člunu se dostal zpátky do hlavního města Nového Jižního Walesu. Koncem roku 1803 znovu vyplul do Evropy, ale při zastávce na Mauritiu byl v prosinci 1803 zadržen Francouzi, jimž tehdy ostrov patřil. Šest a půl roku prožil ve francouzském zajetí a teprve roku 1810 se mohl vrátit do Anglie.

Pouhé tři roky, které osud M. Flindersovi vyměřil, využil anglický mořeplavec ke zkoumání vlivu železa na magnetickou střelku kompasu, ale především shromažďoval získané údaje (všechny písemnosti mu na Mauritiu zkonfiskovali Francouzi) pro dílo A Voyage to Terra Australis. Jeho vydání se nedočkal, ale pro budoucnost vytvořil jméno pro pátý kontinent – Nové Holandsko se změnilo na Austrálii.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: