Mashhad: nejposvátnější město Íránu

Mashhad: nejposvátnější město Íránu

Oblastí dnešního města Mashhad na severovýchodě Íránu procházela Hedvábná stezka, mnoho památek však zde na ní nezbilo. Mashhad je dnes se svými třemi milióny obyvatel druhým největším íránským městem ale hlavně nejposvátnějším poutním místem v Íránu. Každoročně sem přicházejí milióny a milióny šíitských poutníků.

Město vzniklo na místě, kde byl pohřben Imám Reza, 8. šíitský imám a tedy přímý potomek proroka Mohameda. Tento charismatický člověk se narodil roku 765 v Medině. Imamát převzal v roce 799 po svém otci, kterého předtím nechal zlikvidovat kalif Haroun ar-Rashid z arabské dynastie Abásovců.

Abásovci byli velmi silní panovníci, kteří posíleni Mohamedovým učením mimo jiné roku 637 dobili Persii a zavedli v ní islám jako státní náboženství. Peršany nové učení celkem zaujalo, takže se vzdali svého původního zoroastrismu bez většího nátlaku. Abásovci nikdy neměli šíitské představené v lásce, protože konkurovali jejich moci. Proto byl Imám Reza nakonec z Arábie vyhoštěn. Později byl však novým kalifem, synem Haroun ar-Rashida, zajat a ve vězení otráven.

Místo jeho pohřbení nezůstalo dlouho v tajnosti, takže začalo brzy přitahovat šíitské poutníky. Kolem hrobu bylo vybudováno mauzoleum, které během věků mnohokrát zničili nájezdníci, ale vždy bylo opět šíity obnoveno. Do dnešní doby se postupně rozrostlo v obrovský komplex mešit, nádvoří, chrámů, muzeí a dalších budov zvaný Astan-e Qods-Razavi, v jehož centru se nachází právě posvátná hrobka Imáma Rezy.

Od islámské revoluce v roce 1979 se komplex dále intenzivně rozšiřuje – bourají se přilehlé obytné bloky, stavějí se nové chrámy. Je to zvláštní pohled na les zlatých minaretů a stavebních jeřábů, na jemnou kachlíčkovou výzdobu starých mešit naproti železobetonovým skeletům stavějících se. Ovšem čím blíže ke středu komplexu, tím je vše upravenější, přibývá zlata a z naleštěné mramorové podlahy by se dalo jíst.

Komplex je v pravdě tepajícím srdcem Mashhadu, kterým nepřetržitě protékají davy lidí. Každoročně ho navštíví přes 12 miliónů poutníků. I když je okolí plné hotelů všech kategorií – od hiltonů pro bohaté Kuvajťany až po jednoduché mosaferchůné pro obyčejné Íránce, je problém sehnat volný pokoj. Zvlášť pro cizince, kteří rozhodně nejsou přijímáni všude. Posvátnost až náboženské zaujetí je cítit na každém kroku.

Nejširší nabídku průvodců a map Íránu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Pro vstup do komplexu platí přísná bezpečnostní opatření, všechna zavazadla musíte odložit v úschovně, následuje prošacování – vchody pro muže a ženy jsou oddělené, mužské obsluhuje mužský pesonál, ženské pochopitelně ženský personál. Uvnitř se nesmí se fotografovat (jak jsme pořídili jeden z přiložených snímků, nebudeme rozvádět). Ženy musí mít bezpodmínečně čador.

Nemuslimům je vstup dovolen jen do okrajových částí komplexu, takže jsme mohli nahlédnout toliko na dokonalé nádvoří Azadi, odkud už se vstupuje k samotné hrobce. Muslimové totiž provádějí speciální očistné rituály či modlitby, kterých nemuslim není schopen, a tudíž by hrobku zneuctil. Vážnost, s jakou šíité návštěvu hrobky berou, je až zarážející. Někteří stále padají k zemi, líbají pozlacené zdi, dotýkají se ornamentů, staré babičky hlasitě pláčí, ani děti nezlobí. Nedokážeme si představit, jak musejí projevy úcty k Rezovi vypadat ve vlastní hrobce. Není pochyb, že pro mnoho šíitů je návštěva mauzolea Imáma Rezy životním zážitkem.

Praktické informace

Doprava – Teherán a Mashhad spojuje denně více než deset letů (od 300 000 IR) i vlaků. Vlak: v 1. třídě (lůžko včetně jídla od 150 000 IR) vždy rezervují místa pro cizince až do odjezdu – není třeba rezervace, 2. třída (od 40 000 IR) bývá naopak vyprodaná – nutné koupit i pár dní předem. Nejnižší ceny přímo na nádraží, agentury prodávají jen nejdražší tarify. Autobusů jezdí velké množství ze všech teheránských terminálů (60 – 80 000 IR).

Ubytování – kde bude volno, levnější hotely jsou v uličkách JZ od mauzolea, nám pomohl najít vhodný hotel jeden mladý veksláček.

Vstupné – komplex Astan-e Qods-Razavi zdarma, úschovna zavazadel zdarma, muzeum Muze-ye Markazi 5 000 IR. Pokud nemáte vlastní čador, obvykle ho půjčují v hotelu.

(10 000 IR = 26 Kč, červen 2006)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí