Martin Behaim – Martin z Čech

Martin Behaim – Martin z Čech

Němec českého původu je stvořitelem prvního novodobého glóbu. Pro portugalského krále Manuela vytvořil mapu světa, kde zakreslil dokonce Kolumbovy objevy.

BEHAIM Martin (* 1459, Norimberk, Německo, † 29. 6. 1507, Lisabon, Portugalsko) – německý kartograf a mořeplavec

Role Martina de Bohemia (tj. Martina z Čech, jak se Behaim nejčastěji podepisoval) v dějinách zámořských plaveb není zdaleka jistá, zato v dějinách kartografie má své místo zcela zasloužené, a to jako tvůrce prvního novodobého glóbu.

Behaim, rodák z Norimberka (a z rodiny, která řadu generací před jeho narozením se snad přistěhovala z Čech), vystudoval v rodném městě u slavného matematika Johanna Müllera, zvaného Regiomontanus. Znalosti i známosti jej pak někdy počátkem 80. let 15. století přivedly do Portugalska, kde se stal členem junty dos mathématicos, skupiny znalců připravujících objevné plavby. Několika z nich se také účastnil, ale není zdaleka jisté, které to byly.

Stvořitel prvního novodobého glóbu

Část vědců se kloní k tvrzení, že Behaim byl kormidelníkem na druhé plavbě D. Cãa, jiní ale toto tvrzení popírají a připouštějí pouze to, že norimberský matematik doplul jen do oblasti Guineje. Někdy brzy poté (asi v letech 1487–88) se Behaim oženil a věnem své manželky získal část ostrova Faial v azorském souostroví.

Při svém návratu do Norimberka (1491) vyplnil přání tamních měšťanů a na zakázku vytvořil první novodobý glóbus (jednoduché glóby znala už antika, nejstarší dochovaný pochází z 2. století po Kr.). Behaimův glóbus o průměru 54 cm je z papíru a sádry, zachycuje tři tehdy známé kontinenty (Evropu, Asii a Afriku) a množství více či méně hypotetických ostrovů. Glóbus se zachoval dodnes a je uložen v Germánském národním muzeu v Norimberku.

V roce 1494 Behaima zajali v průlivu La Manche piráti a nějakou dobu jej drželi v zajetí, po návratu do Portugalska se pak norimberský matematik věnoval kartografii. Na nedochovanou mapu světa, vypracovanou pro krále Manuela, zakreslil prý i Kolumbovy objevy (jako nový kontinent) a naznačil i průliv jižně od dosud známého amerického pobřeží. Královu přízeň ale nezískal, rychle zchudl a v roce 1506 se pak marně snažil získat peníze na vlastní objevitelskou plavbu. Nedlouho poté zemřel v klášteře dominikánů v Lisabonu v úplné chudobě.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: