Marocký Taghazout láká surfaře, backpackery i digitální nomády

Marocký Taghazout láká surfaře, backpackery i digitální nomády

Malá rybářská vesnice Taghazout na západním pobřeží Maroka prožívá jednu z největších transformací. Stará řemesla a vůbec celý životní styl původních Berberů se transformují do moderních služeb orientujících se na cizince a turisty. Jakoby chytání ryb na dřevěných bárkách při západu slunce bylo načasované pro fotoaparáty zvědavých dobrodruhů. Do Taghazoutu přijíždí stovky surfařů, backpackerů a stále častěji také digitální nomádi.

Surfařský ráj pro začátečníky i pokročilé

Západní pobřeží Maroka patří k nejlepším surfařským destinacím. Taghazout je ideálním místem pro začátečníky. Čeká na vás písečná pláž, skály v nedohlednu, minimální proud a velmi mírné vlny. Během zimních a jarních měsíců však nezapoměňte neopren. Pokročilejší surfaři mohou využít místní autobus či dodávky z hostelů a vypravit se na blízká surfařská místa s několikametrovými vlnami. Kromě surfařů se zde sdružují také fotografové. Užijete si projížďky s velbloudem, místní chlapce hrající fotbal, honící se psy a nechybí ani starší dědečkové, kteří tu nabízí mátový čaj, maliny nebo oříšky.

Coworking pro digitální nomády

Pokud cestujete a hledáte místo pro práci, určitě nepropásněte šanci zastavit se v SunDesku. Tento coworking založila Magda, když se před několika lety rozhodla opustit Německo a začít pracovat v Maroku. Sama potřebovala klidné místo pro práci, a tak se po čase pronajímání rozhodla prostory koupit. Spolu se svým přítelem z Maroka vytvořili doslova ideální místo pro digitální nomády.

Ještě před samotnou snídaní chodí někteří novodobí kočovníci běhat či cvičí jógu. Po ranním workoutu chutná společná snídaně snad ještě více. Během rozprávění o marockém životním stylu pocucáváte mátový čaj na terase s výhledem na moře. Pokud je vám příliš horko, můžete pracovat o patro níž. Útulné prostory nabízí také skype místnost, která funguje na základě sdíleného a organizovaného Google kalendáře.

Rychlost internetu je velmi dobrá a připojení je stabilní. Pozor na skype rozhovory, které byly začátkem roku stále blokovány marockým králem. Popravdě fungují nestabilně, avšak tým SunDesku celou situaci vyřešil a skypovat můžete za pomocí tzv. proxy.

Do SunDesku přijíždí nomádi z celého světa, ale nejčastěji tu najdete německy hovořící jedince. Během mého pobytu v únoru a březnu 2016 jsem zde potkal programátory, vývojáře, grafiky, prodejce na Amazonu, malou reklamní agenturu, překladatele titulků či lektory z evropských univerzit. SunDesk nabízí také tzv. coliving, tedy bydlení spolu s ostatními podobně naladěnými jedinci. Máte tak skvělou příležitost proniknout do nitra komunity digitálních nomádů.

Nejširší nabídku průvodců a map Maroka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Banana Town, původně Auorir

Necelých 7 km od Taghazoutu najdeme malou vesničku Auorir, originálně přezdívanou Banana Town. Určitě si nenechte ujít velké trhy, které se zde konají každou středu. Pozor, prodává se tu v kilech, jedno rajče nebo okurku zde skutečně nekoupíte. Narozdíl od Taghazoutu není Banana Town turistický. Obzvláště na trzích nepotkáte téměř nikoho jiného než Maročany. Smlouvat ceny zde nemusíte, místní prodejci se chovájí férově i k turistům.

Paradise Valley

Téměř nedotčená příroda, spolu s palmovými stromy, jezírkem s mrazivou vodou, vodopádem a kaňonem vytváří magické místo zvané Paradise Valley. Nasedněte na malou dodávku v Banana Town a za 20 minut jízdy vás bude čekat jen 2 kilometrový krátký trek.

Budoucnost starého Taghazoutu

Celá oblast desítek kilometrů na sever a jih od Taghazoutu je velmi rozestavěná. Vznikají další a další developerské projekty, které mají jediný cíl – přitáhnout turisty. Marocká vláda podporuje cizí kapitál, ale tím největším problémem je nedostatek čisté vody. Vzniká tak obrovská čistička, která bude filtrovat mořskou slanou vodu.

Místní se však obávají že tento projekt výrazně naruší celou surfařskou oblast. Kilometrová roura nasávající slanou vodu nejenže znemožní surfovat v dané lokalitě, ale rovněž zasáhne do mořské flóry a fauny. Řada místních jen kroutí hlavou nad rozpitým čajem. Obávají se, kde budou rybařit a kam budou jezdit s dřevěnou bárkou na západ slunce zítra…

Zkušenosti čtenářů

Alexandra

Ahoj, chtela bych se zeptat zda funguji vlny i v lete? Diky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí