Na jihu Arabského poloostrova postavili už ve starověku výškové budovy. Nejsou ze skla, ani z oceli. Už stovky let odolávají zubu času, přestože jsou postaveny z hlíny.
Opevněné město Shibam, postavené ve starověku, je velmi zajímavým příkladem urbanismu. Kromě dobrého územního plánování zaujme především svými extrémně vysokými budovami. Pozoruhodné, až jedenáctipatrové, domy jsou postavené z nepálených cihel a mají kamenné základy. A nejzajímavější na tom všem je jeho stáří – první písemná zmínka pochází ze 3. století našeho letopočtu… Většina výškových domů ale pochází ze 16. století.
Město má kolem 7 000 obyvatel a leží na místě, kde vyprahlým údolím Wádí Hadramaut vedla ve starověku významná kadidlová stezka. Stavěly tu karavany a už tehdy tu stály hliněné domy. Shibam, podobně jako jiná města na obchodních stezkách, byly díky clům a daním docela slušným zdrojem příjmů pro místní panovníky.
Období rozkvětu už má město dávno za sebou – kdysi bývalo hlavním městem království Hadramautu. Město postupně zažívalo úpadek, ale naštěstí se (zaslouženě) staré město dostalo na seznam památek světového dědictví UNESCO.
Domy Shibam jsou vyrobeny z cihel z hlíny a asi 500 z nich jsou věžové domy, které stoupají do nebe – tedy přesněji 5 až 11 poschodí. Předpokládá se, že se tu stavěly domy z jiného důvodu než třeba v New Yorku – jediným cílem bylo ubránit se beduínům. Město existuje necelých 2 000 let, ale většina domů, tak jak je vidíte na fotografiích, vznikla „až“ v 16. století. Ty nejvyšší budovy dosahují až 30 metrů. Najdete tu také nejvyšší hliněný minaret – je vysoký 53 metrů.
Nejširší nabídku průvodců a map Jemenu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Pozoruhodné plánování
Urbanistický plán města charakterizuje pravidelné rozmístění náměstí, ulic a slepých uliček a průchodů – je totiž výsledkem pečlivého plánování a používání kanalizačního systému, který se používal ke hnojení zemědělské půdy. Každý dům má vlastní odpadní systém (na obrázku dole jsou odtoky vně budov označeny tmavou barvou)
Staré budovy ohrožuje eroze a déšť – vyžadují neustálou pěči a nanášení nových vrstev hlíny. V současnosti, i díky ochraně UNESCO, se na péči naštěstí daří najít prostředky. Daří se tak zachovávat nejen staré budovy, ale i místní způsob obživy – izolované město v minulosti i současnosti záviselo na zemědělské produkci. Jako by se tady zastavil čas. Snad turismus tento ostrůvek uprostřed pouště zcela nepromění…
Podívejte se na město ptačí perspektivou i do jeho ulic (zdroj: UNESCO):
Článek vyšel také na webu National Geographic Česko. Další zajímavé články a krásné fotogalerie uspokojí touhu stále něco objevovat i na webu. National Geographic Česko redakčně spolupracuje s www.HedvabnaStezka.cz.