Mandalaj byla posledním královským městem Myanmy, je to poměrně mladé město založené před 150 lety a dnes je druhým největším městem země, leží na břehu řeky Ayeyarwady 695 km severně od Yangonu.
Ve městě a v jeho okolí lze strávit několik příjemných dní a to i pokud máte pocit, že stúp jste již viděli víc než dost.
Mandalaj a místa v jejím okolí byla po staletí tradičním sídlem hlavních měst země a dodnes je náboženským a kulturním centrem země, je zde tedy mnoho náboženských staveb a klášterů.
V posledním několika letech se Mandalaj velmi rychle rozvíjí, do města se stěhuje velké množství Číňanů a město mění svou tvář, staví se zde mnoho hotelů a obchodů.
Město je poměrně rozlehlé, je tvořeno sítí pravoúhlých ulic a počet obyvatel překročil 950 000. Většina zajímavých míst leží poměrně daleko od centra i od sebe navzájem, po městě je dobré se pohybovat na jízdním kole, dále je možné si na jednotlivé prohlídky či delší dobu pronajmout rikšu či taxi.
Zajímavosti
Vstupné – Do celé oblasti Mandalaje a některých míst v okolí je vybíráno sloučené vstupné v ceně 10 USD. Některá místa jsou zcela přístupná bez vstupenky. Aktuální informace o tom, kde jsou vstupenky kontrolovány a kam lze vejít bez vstupenky, vám podá váš rikša, kteří mívají dokonalý přehled o veškerém dění ve městě, či personál hotelu. Informace o vstupném jsou dále uvedeny u míst, kde bývaly vstupenky kontrolovány.
Mandalajská hora (sloučené vstupné za 10 USD) Vystupuje z rozlehlé pláně severovýchodně od centra města do výšky 230 metrů. Na horu je možné vystoupit pěšky (bez bot), výstup po zastřešeném schodišti trvá kolem půl hodiny, cestu lemuje několik svatyní; taxíkem lze dojet na plošinu těsně pod vrcholem.
Z vrcholu hory je pěkný výhled na Šanské hory na východě, Mingunskou stúpu na severozápadě, Mandalajský palác a město na jihu a na řeku Ayeyarwady na západě.
Ke sloučenému vstupnému do Mandalaje se vybírá navíc 2 000 MKK.
Nejširší nabídku průvodců a map Myanmaru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Kuthodaw Paya (sloučené vstupné za 10 USD) je někdy nazývána největší knihou světa, na 729 mramorových deskách je vytesán text posvátných buddhistických spisů Tripitaka. Každá deska je umístěna v malé stúpě, které jsou do kříže rozmístěny kolem hlavní stúpy vystavěné podle vzoru stúpy Shwezigon v Baganu. Kuthodaw Paya byla postavena v roce 1857.
Sandamani Paya leží nedaleko svatyně Kuthodaw a i zde je několik set bělostných stúp s mramorovými deskami, na kterých jsou vytesány komentáře ke spisům Tripitaka.
Klášter Atumashi Kyaung (sloučené vstupné za 10 USD) byl postaven v roce 1857, na konci 19. století byl však zničen při požáru a do dnešní podoby byl přestavěn před několika lety za použití nucených prací.
Klášter Shwenandaw Kyaung je velmi pěknou ukázkou tradičního barmského dřevěného kláštera a upomínkou na zničený Mandalajský palác. Budova byla dříve součástí Mandalajského paláce, na konci 19. století ale byla rozebrána a přemístěna na současné místo a díky tomu nebyla za druhé světové války zničena jako celý areál paláce.
Budovu pokrývají zvenku i zevnitř bohaté dřevořezby, dříve pokryté zlatými lístky, uvnitř budovy se zlacení dochovalo.
Mandalajský palác (sloučené vstupné za 10 USD), komplex dřevěných budov, sídlo poslední králů poslední dynastie země byl zcela zničen při bojích v roce 1945. Na konci 90. let vláda za přispění nucených prací část paláce obnovila z betonu a vlnitého plechu. Velká část areálu je využívána armádou a je tedy turistům nepřístupná.