Managua – zelená metropole Nikaraguy

Managua – zelená metropole Nikaraguy

Pod pojmem metropole si většina z nás vybaví velká pulzující města, upravená historická centra, rozkvetlé parky či promenády plné kaváren. Hlavní město Nikaraguy je ale odlišné. Managua je krom jiného nejnebezpečnějším místem země, historické centrum chybí, cesty jsou prašné a plné každodenních nástrah. Po ulicích se příliš nedoporučuje chodit pěšky, a to nejen po setmění. Přes to všechno i Managua dokáže být svým způsobem krásná. Je protkána jakousi zvláštní revoluční atmosférou.

Zkuste si pro začátek všimnout podobnosti mezi názvem země Nikaragua a názvem hlavního města Managua. Spojuje je slovo voda, která se španělsky řekne „agua“. Na území Nikaraguy se totiž nachází tak vysoké množství vodnatých ploch a zejména jezer, že si vysloužila přívlastek „krajina jezer“. Může se pyšnit dvěma největšími jezery Střední Ameriky, a právě na jižním břehu toho největšího s názvem Xolotlán leží hlavní město Managua.

Přesný počet obyvatel není úplně jasný, ale určitě je to přes milion. Pokud připočteme hustě zalidněné
a chudobné předměstí, bude to jistě ještě o pár stovek tisíc více. Některé zdroje uvádějí dokonce milion osm set tisíc obyvatel. Není tedy překvapením, že se jedná o nejzalidněnější město v Nikaragui, a dokonce druhé nejzalidněnější město v celé Střední Americe. Rozlohou je pak čtvrtým největším ve Střední Americe. Managua leží ve výšce 50 metrů nad mořem, a možná i proto patří mezi nejteplejší hlavní města Střední Ameriky.

Kde se dva bijí, třetí zvítězí

Metropole byla původně založena na pozůstatcích předkolumbovské vesničky. Dnes se ale proměnila v prosperující město s barevnými ulicemi zářícími uprostřed zeleně a přírodních jezer, které se od dob, kdy bylo malým indiánským městem, neskutečně změnilo. Po oslavě nezávislosti Nikaraguy od španělské nadvlády byla Managua roku 1846 povýšena na město a v roce 1852 se pak oficiálně stala hlavním městem země.

A proč právě ona? Obyvatelé nejkrásnějších nikaragujských měst Granady a Leónu, které do té doby sloužily jako střídající se hlavní města, se totiž vyčerpali v bratrovražedném konfliktu. Poloha mezi těmito dvěma soupeřícímiměsty tak Managui zajistila, že se stala logický a ideálně kompromisním hlavním městem země.

Pozůstatky historického centra

Jméno Managua pochází ze slova „managuac“ z indiánského jazyka náhuatl a znamená „obklopená rybníky“. Managua je taky známa jako „nevěsta Xolotlánu“. Právě na břehu jezera nabízí metropole velké množství míst navštěvovaných nejen domácími, ale i cizinci pro jejich krásu a historické zajímavosti.

Vzpomenout můžeme náměstí Revoluce Plaza de la Revolución, kde se před několika dekádami oslavovalo vítězství lidu nad samozvanou diktaturou. Honosnou dominantou náměstí je bezpochyby stará historická katedrála Santiago de Managua, která byla částečně zničená zemětřesením v roce 1972. Do jejího interiéru je sice přístup zakázán, ale její architektonickou krásu jde snadno ocenit i zvenku. Hned vedle se nachází moderní Prezidentský dům a Palác kultury, v němž sídlí Národní muzeum plné cenných nástěnných maleb. O pár kroků dál najdete nádhernou mramorovou fontánu na počest nikaragujského básníka Rubéna Daría.

Managua zelená metropole Nikaraguy

Nedaleko náměstí je pak i Národní divadlo Rubéna Daría, přes jehož okna lze dobře ocenit krásu jezera Xolotlán a sopek Momotombo a Momotombito v pozadí. Je důležité zmínit, že v důsledku četných zemětřesení ztratila Managua v podstatě celé historické centrum se všemi významnými budovami. Proto je dnes katedrála s náměstím to jediné historické, co v hlavním městě uvidíte.

Nejširší nabídku průvodců a map Nikaragui (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Multifunkční promenáda u jezera

Kromě tohoto malého pozůstatku historického centra můžete nedaleko navštívit i další zajímavé místo na dosah od břehu jezera. Je jím Puerto Salvador Allende, nejvýznamnější turistický komplex v Managui nabízející zábavu, odreagování, bary, restaurace, diskotéky a další atrakce.

Součástí komplexu je také Paseo Xolotlán, promenáda s neuvěřitelným výhledem na jezero. Zažít tu můžete i historickou prohlídku staré Managuy prostřednictvím unikátních zmenšených modelů starých městských budov a nejreprezentativnějších kostelů v celé zemi.

Managua má i tři důležité přírodní rezervace: poloostrov Chiltepe s dvěma kráterovými lagunami, park El Chocoyero y El Brujo s vodopády a soukromou rezervaci Montibelli, ideální na pozorování ptactva.

Kolosální monument národního hrdiny

Krom již zmíněného Rubéna Daría patří k nejvýznamnějším osobnostem nikaragujského národa malý velký člověk, který se zasloužil o formování moderních dějin země. Není to nikdo jiný než Augusto César Sandino – revolucionář, lídr povstání proti americké okupaci a jedna z nejkontroverznějších postav v dějinách celé Střední Ameriky.

Sandino je považován za národního hrdinu, a po celé zemi proto najdete jeho sochy v různých velikostech. Ta největší, osmnáctimetrová, se tyčí na vrchu Tiscapa v srdci Managuy, nacházejícím se v národním historickém parku Loma de Tiscapa. Jedná se o místo, kde stál bývalý prezidentský palác před zemětřesením v roce 1972, a taktéž osudné místo, kde byli Sandino a někteří z jeho přívrženců roku 1934 popraveni. Monument Sandinovy černé siluety se nachází na jednom z nejvyšších bodů Managuy, na vulkanickém kopci nad lagunou Tiscapa. Výhled na město a jezero je odtud naprosto dokonalý.

Managua zelená metropole Nikaraguy

Největší ilegální trh Střední Ameriky

Managua je nejnebezpečnějším městem v Nikaragui a symbolem toho může být i obrovské městské tržiště, které jako by bylo samotným městem ve městě. Merca do Oriental, v překladu Východní trh, je největším trhem v celé Střední Americe a často se označuje také za největší ilegální černý trh v této části světa. Trh zahrnuje více než 35 000 obchodníků nabízejících služby a zboží v 50 blocích, a to za nejnižší ceny v zemi.

Je to trh tzv. „mnohých málo“, kdy díky minimálním maržím prodají obchodníci opravdu obrovský objem
zboží. Nicméně kriminalita je zde doslova na každém kroku a po překročení brány na tento trh se rázem ocitnete v úplně odlišném světě s vlastními pravidly přežití. Zní to sice hrůzostrašně, ale místní se tu skvěle vyznají nejen v pravidlech, ale i celém bludišti provozoven.

Pěšky ani za denního světla

I když je Nikaragua podle amerického INTERPOLU hodnocena jako nejnebezpečnější země Střední Ameriky, po krvavé revoluci v dubnu 2018 se tu mnohé změnilo. V Managui je dnes zločin ve své podstatě velmi oportunistický. Cílem jsou často právě turisté a cizinci, a proto mnohé zdroje doporučují zcela se vyhnout městu, nebo se zde alespoň přesouvat taxíky a autobusem a nechodit pěšky po cestách.

Managua je velmi odlišná od ostatních středoamerických měst. Nečekejte zde spoustu atrakcí, které stojí za návštěvu, navíc se připravte na zmíněná nebezpečí. Nicméně pokud chcete zažít autentické dobrodružství, které byste v jiných metropolích hledali marně, potom vás revoluční Managua nezklame.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí