Maledivy – republika tisíce ostrovů

Maledivy – republika tisíce ostrovů

Maledivy, republika tisíce ostrovů, milionů kokosových palem, bílých písčitých pláží, nekonečně dlouhých sandbanků, azurových lagun, barevných korálových útesů plných tisíců druhů ryb, bosých pilotů hydroplánů, plážových a vodních vil a rezidencí.

Maledivy ale nejsou jenom tím, jsou také každodenním životem místních obyvatel s jejich radostmi a starostmi, bohatou kulturou a tradicemi. Maledivy jsou dovolenkový ráj, kam se rozhodně budete chtít vracet.

Již samotný let nad 26 přírodními korálovými atoly hrajícími několika odstíny modré, které kdysi dávno vznikly sopečnou činností, je zážitek. Maledivy vás uchvátí svým hřejivým uvítáním už na letišti. Po běžných imigračních a letištních procedurách vás svými bílými úsměvy na čokoládově hnědých obličejích – pravda, občas se tu najde i rudá, původně bílá, tvář – uvítají delegáti cestovek a zástupci ubytovacích kapacit, kteří vás nasměrují na terminály lodí, hydroplánů nebo malých letadel létajících na vnitrostátních linkách.

Sever Malediv je ovlivněn Indií, lidé jsou tu milí a nezkažení cestovním ruchem, střed Srí Lankou a poměrně hodně rozvinutým cestovním ruchem a jih Velkou Británií. Z jihu Malediv, speciálně z atolu Addu nebo také Seenu či z ostrova Fuvahmulah, pochází většina Maledivců pracujících v cestovním ruchu, podnikatelů, politiků a grázlíků. Každá část Malediv je jiná a rovněž tak je jiný i každý ostrov, ať už svou přírodní, nebo umělou krásou, ale také různými povahami místních.

Každá sezóna nabízí různé aktivity a je něčím specifická. Až do prosince 2009 se dala dovolená na Maledivách trávit pouze dvěma způsoby, a to v resortu ve vilkách na pláži a na moři nebo na lodi. V lednu 2010 ale vláda povolila cestování na obydlené ostrovy a přibyla tak další možnost, jak Maledivy zažít jinak, a dokonce i levněji, než bylo do roku 2009 známé.

Cenově nejdostupnějším způsobem, ale zároveň tím, který vás nejvíce obohatí o nové zkušenosti, poznání a zážitky, je pobyt a poznávání obydlených lokálních ostrovů. Perfektní relax a hýčkání zažijete na cenově dostupných nebo luxusních resortech a pro vášnivé potápěče, rybáře, surfaře nebo milovníky lodí jsou tu odlišně dlouhé plavby s různými trasami mezi atoly. Tou nejlepší dovolenou je kombinace obydlených ostrovů a resortů nebo rovnou kombinace všech tří způsobů. Nejlepší dovolená je totiž taková, kdy něco poznáte, zažijete a také si odpočinete.

Obydlené ostrovy a pravý život Malediv

Na obydlených ostrovech žijí místní obyvatelé spolu s dalšími národnostmi, jako jsou například Bangladéšané, Srílančané nebo Indové. Jedná se většinou o rybářské nebo farmářské ostrovy, kde je možné se ubytovat v penzionech nebo v hotelech. Na obydleném ostrově přijdete do styku s každodenním životem místních, a to bez pozlátka. Setkat se tu můžete s nepořádkem, s různým hlukem, někdo si například může stavět dům, brousit svou malou loďku nebo řezat dříví, i s dalšími nepříjemnostmi souvisejícími s běžným životem. Všechna tato negativa jsou ale vyvážena širokým, nefalšovaným úsměvem místních a zážitky z opravdu „pravých“ Malediv, které vás na resortu rozhodně nepotkají. Věřte mi, že na rybolov, fotbal anebo volejbal s místními budete vzpomínat rádi. Také příroda na vybraných lokálních ostrovech není o nic horší než na resortech, naopak může být i více panenská.

Vzhledem k tomu, že jsou Maledivy muslimskou zemí, na obydlených lokálních ostrovech je zakázaná distribuce a konzumace alkoholu včetně jeho dovozu. Pro turisty jsou na ostrovech vyhrazeny speciální bikini pláže, kde je možné se pohybovat v běžných plavkách. Na ostatních plážích je nutné mít alespoň kraťasy ke kolenům a třeba tričko s krátkým rukávem. Ostatně, mít s sebou na Maledivy šnorchlovací nebo surf tričko s dlouhým rukávem ke krku vůbec není k zahození, a to ani na resortech nebo lodích. Jelikož jsou Maledivské ostrovy na rovníku, slunko tu opravdu pálí. V případě pohybu po vesnici nebo městě je nutné mít vhodné oblečení, čímž se myslí cokoli v délce alespoň ke kolenům, s minimálně krátkým rukávem a bez hlubokého výstřihu.

Nejširší nabídku průvodců a map Malediv (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Jeden ostrov – jeden resort a oáza klidu

Opakem obydlených ostrovů jsou resorty, což jsou ostrovy, na nichž se rozkládá jeden hotelový komplex s bary, restauracemi s kuchyněmi z různých konců světa, lázněmi, koutky pro děti, centry vodních sportů a aktivit, potápěčskými centry a mnoho dalšího. Mimo technického zázemí a zázemí pro personál je celý ostrov vyhrazen hostům. Místní obyvatele, tedy pokud nejsou personál, tu nepotkáte. Vše je tu načinčané, doprovázené skvělými službami. Je tu božský klid, za který se také ale řádně platí. Na resortech neplatí žádné z omezení popsaných u obydlených lokálních ostrovů ohledně nošení bikin a konzumace alkoholu. Koncept jeden ostrov – jeden resort vznikl před 49 lety, a Maledivy tak v příštím roce oslaví zlaté výročí, 50. let od vzniku cestovního ruchu. V roce 2022 byste si návštěvu Malediv rozhodně neměli nechat ujít, připravuje se spousta zajímavých akcí a událostí.

Vybrat si nejlepší ostrov není tak snadné

Na Maledivách je celkem 199 obydlených ostrovů a zhruba 160 resortů, které se otevírají a zavírají dle potřeby rekonstrukce. Ne všechny obydlené ostrovy a resorty jsou ale krásné a pobyt na nich opravdu stojí za to. Těch nejhezčích obydlených ostrovů, méně zastavěných a s krásnou přírodou či plážemi, je opravdu jen hrstka. Dokonalé resorty, ať se jedná o přírodu, nebo služby, jsou na tom podobně.

Oteplování planety a stoupající hladina oceánu mají na Maledivy obrovský negativní dopad. V roce 2016 dosahovala teplota moře až 33 °C, čímž započalo rozsáhlé bělení korálů, kterým nebylo postiženo jen pár vybraných atolů. Na postižených místech začaly nové korály růst až v roce 2018, kdy teplota oceánu opět klesla k 26 a 27 °C. Korály rychleji rostou na místech, kde je mořské dno lagun pokryté mořskou trávou, která vodu okysličuje. Neustálé výkyvy počasí a neobvykle rozbouřený oceán v roce 2019 s sebou přinesly ohromnou erozi ostrovů. Na obydlených ostrovech se s erozí bojuje pomocí betonu a pytlů s pískem, na resortech se technikou dosypávají pláže pískem vytěženým z mořského dna a budují se vlnolamy z kamenů. Je nutné zmínit, že ani aktuální výstavba umělých ostrovů s resorty korálovým útesům nijak zvlášť nepomáhají.

Zážitky pod hladinou oceánu

Ponoříte-li se pod hladinu oceánu, pominu-li potápění a šnorchlování, musíte vyzkoušet alespoň jeden z podmořských zážitků. Jste-li gurmán, zajisté oceníte luxusní resorty a kulinářské umění místních šéfkuchařů. Ti nejnáročnější by měli okusit snídani, oběd nebo večeři v jedné ze zmíněných podmořských restaurací. Ithaa Undersea Restaurant na resortu Conrad Rangali byla otevřena v dubnu 2005 a stala se první podvodní restaurací na Maledivách a zároveň na světě. K ní posléze přibyly restaurace a klub Subsix na resortu Niyama Private Islands, podmořská restaurace SEA na resortu Anantara Kihavah Maldives Villas, 5.8 Undersea Restaurant na resortu Hurawalhi Island, M6m na resortu Ozen by Atmosphere a H2O na resortu You & Me by Cocoon. Na konec roku 2021 je plánováno otevření další podmořské restaurace, a to na resortu Centara Grand Muthaafushi.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

A pokud byste rádi pod mořskou hladinou vyzkoušeli nocleh, i to se vám může splnit. Resort Conrad Rangali v listopadu 2018 slavnostně otevřel The Muraka, první a největší podmořskou rezidenci na Maledivách a také na světě. V lednu 2020 byly otevřeny další dvě podmořské vilky Aqua Villas, a to na resortu Pullman Maamutaa.

Při návštěvě Malediv stoprocentně narazíte také na divoké delfíny a jejich příbuzné. Rozhodně si nenechte ujít výlet na neobydlený ostrov nebo na sandbank, což je písečný ostrůvek či mělčina, často spojené s piknikem nebo barbecue na pláži. Milovníci romantiky se mohou vydat na romantickou plavbu při západu slunce, a poté při světle svíček povečeřet na pláži. V prosinci a lednu, někdy i déle, neuvidíte nádherné hvězdy jenom na obloze – věřte, že u rovníku je noční obloha opravdu podívaná – ale kolem půlnoci také v písku na pláži. V tomto období totiž probíhá hlavní sezóna, kdy moře na pláž v noci vyplavuje plankton, který ve tmě svítí.

Teď už jenom zbývá rozbít prasátko, vybrat ten správný ostrov, koupit letenku a hurá do ráje, hurá na Maledivy, do republiky tisíce ostrovů, milionů kokosových palem!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí