Lázeňské město Wiesbaden je obklopené památkami i vinicemi

Lázeňské město Wiesbaden je obklopené památkami i vinicemi

V západoněmeckém Hesensku se ukrývá jedno z nejstarších lázeňských měst v Evropě, kterému se někdy přezdívá Nice severu. Turisty oblíbené Wiesbaden láká kromě odpočinku v lázních i na historické a kulturní památky a velké množství tichých parků. Okolní region Rheingau je zase populární u milovníků přírody nebo cyklistiky a Wiesbaden je tak ideálním místem pro nabrání energie a druhého dechu.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Sílu zdejších termálních pramenů znala už starověká Římská říše a později ve středověku zde vyrostly první lázeňské domy. V 19. století už bylo Wiesbaden populárním lázeňským městem, které každoročně vítalo tisíce turistů včetně mnohých významných osobností. Odpočinek tu mimo jiné s oblibou nacházeli i Johann Wolfgang von Goethe, Fjodor Dostojevskij nebo Richard Wagner.

Do lázní za památkami

Dominantou města je budova Kurhaus, která se díky svým rozlehlým tanečním sálům často využívá pro kulturní a společenské akce a architektonicky zajímavé jsou i budovy Hesenského státního divadla a městské radnice. Na břehu Rýna by pak byla škoda vynechat palác Biebrich. Barokní zámek a jeho odraz na rýnské hladině potěší především vášnivé fotografy.

Na severu na samém konci města se tyčí hrad Sonnenberg, tedy sluneční hora. Na svém místě stojí již od počátku 13. století a na první pohled upoutá jeho vysoká štíhlá věž. Dnes se zde nachází malé muzeum a restaurace. Jednou z nejhezčích budov města je i palác dědice trůnu, takzvaný Erbprinzenpalais. Ironií je, že princ v této neoklasicistní budově nikdy nebydlel.

V centru Wiesbaden se nachází další prastará památka – Pohanská zeď s Římskou bránou. Pohanská zeď je nestarším monumentem města, datuje se k 4. století před naším letopočtem a dochovaly se z ní bohužel jen fragmenty, které odolaly útokům Germánů. Římská brána zasazená ve zdi je už novější, z roku 1902, a vedle ní láká návštěvníky římské Open-Air muzeum.

Kde se nachází léčivá voda a klid

Wiesbaden je vyhledávaným lázeňským městem díky 26 termálním pramenům. Ty pomáhají při různých onemocněních a jejich léčivé účinky jsou známé již po staletí. Nejznámějšími městskými hotely, které se pyšní i vlastními termálními prameny jsou například Hotel Nassauer Hof nebo Radisson Blu Schwarzer Bock Hotel. Kromě léčivé vody si zde hosté mohou dopřát i masáže nebo saunu.

Hlavním náměstím ve městě je Kranzplatz, které se začalo pomalu utvářet v prvním století před naším letopočtem, kdy už Římané znali sílu zdejších termálních pramenů. Na náměstí během staletí vyrostla řada hotelů a lázeňských center, která se kvůli vzájemné konkurenci rychle modernizovala a Kranzplatz tak rychle získávalo zcela novou vizáž.

Wiesbaden je typický také svými parky a anglickými zahradami, které poskytují klid a ticho tak důležité pro lázeňské město. Hned za již zmíněným Kurhausem se rozkládá zahrada Kurpark z poloviny 19. století, co stylem zcela odpovídá anglickým parkům.

Kromě vzácných rostlin je jeho největším lákadlem šest metrů vysoká fontána nebo rybník s umělým ostrůvkem, kde si návštěvníci mohou zapůjčit loďky. Kurpark je také častým dějištěm koncertů a festivalů. V roce 2005 tu pak na 10 000 lidí vítalo Dalai Lamu.

Klášter Eberbach

Spojení vína a cyklistiky

Hesenské hlavní město Wiesbaden je bránou do regionu Rheingau. Oblasti známé pro své nekonečné vinice a tunou příležitostí pro pěší turistiku, cyklistiku nebo kempování. Mezi zelenými vinicemi se schovávají i malé vinařské vesničky, staré kláštery a zámky a každoročně se tu koná řada hudebních festivalů. A protože ve víně je pravda a pravda přeci léčí, je tato lázeňská lokalita známá i pro svůj vynikající ryzlink.

Populárním turistickým místem regionu je klášter Eberbach, který je pro návštěvníky otevřen po celý rok a působivý je především díky svému zasazení do vinného pole. Zajímavostí je, že se zde natáčel film Jméno růže, kde hlavní roli ztvárnil Sean Connery. Další místní památkou je zámek Johannisberg. Právě jeho majitel zasadil v Rheingau první ryzlink a začal tak staletou místní tradici. Kromě okouzlujícího výhledu na celý region si tak na zámku mohou návštěvníci prohlédnout i 900 let staré a 250 metrů dlouhé vinné sklepy. Ve Wiesbaden zkrátka léčí voda i víno.

Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí