Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Lázeňské město Bad Schandau: srdce národního parku Saské Švýcarsko
22. 2. 2021
Tereza Stará
Německé městečko na úplné hranici s Českou republikou původně vzniklo jako obchodní uzel na řece Labe. Později ale zdejší krajinu začali objevovat nadšení turisté a po nalezení železitého pramene se z nového lázeňského centra stalo turistické centrum nabízející mnoho různých aktivit. Tím město zůstalo dodnes a turisty tak nepřestává lákat na místní lázně, pamětihodnosti a krásné výlety po okolním národním parku Saské Švýcarsko.
Léčivý pramen objevil v roce 1730 jistý Johann Christian Häntzschel. To přilákalo do oblasti Saského Švýcarska ještě větší množství turistů a městečko Bad Schandau se začalo pomalu rozrůstat. V současnosti zde najdete několik lázeňských zařízení, která lákají k odpočinku. Mezi ta největší patří Kirnitzschtal Klinik, Falkenstein Klinik nebo termální lázně Toskana. Mimo zábavu a relaxaci se můžete těšit také na profesionální léčebnou kúru. Příjemné místo k odpočinku najdete v místním lázeňském parku, kde se schovává také žulová kašna a během letních měsíců zde probíhají koncerty a představení pod širým nebem.
Přijet do Bad Schandau pouze kvůli návštěvě lázní by ale byla chyba, nouze tu totiž není ani o další zajímavá místa. Podél řeky Labe, která prochází celým městem, se klikatí 2,6 km dlouhá labská promenáda s cyklostezkou. Ta vede přes přístaviště k centru přímo k turistickým informacím a dále proti proudu a potěší vás především dechberoucími výhledy na hory a skály Saského Švýcarska. Městem také projíždí historická elektrická tramvaj Kirnitzschtalbahn. Po trati se prohání již od roku 1898 a její konečná stranice je výborným výchozím bodem pro řadu výletů.
Okolní národní park ukrývá jedinečnou faunu a flóru a pokud jste jejími obdivovateli, nemusí vás mrzet, že možná neobjevíte všechny místní druhy. Saské rostliny totiž najdete ve zdejší botanické zahradě, která byla založená už roku 1902 a k obdivování nabízí i cizokrajné rostliny z celého světa.
Při procházce městem byste také neměli vynechat muzeum Bad Schandau, které se zabývá rozmanitostí okolní krajiny, historií města nebo místními trendy jako je horolezectví a vodní doprava po Labi. V muzeu najdete také trvalou expozici o životě průzkumníka Ericha Wustmanna včetně předmětů, které si přivezl ze svých cest po Skandinávii a Jižní Americe. Za zmínku stojí také pozdně gotický kostel svatého Jana a Sendigova kašna, kterou najdete na náměstí. Ta se ihned stala ozdobou města a získala pro něj titul Perla Saského Švýcarska.
Vesnice v okolí jsou malebné
Ačkoliv Bad Schandau má hodně co nabídnout, jeho okolí je ještě o poznání bohatší a rozmanitější. Odlehlá městská část Ostrau je u turistů oblíbená hlavně díky dřevěným vilám, které jsou inspirovány typickými venkovskými domy ve Švýcarsku. Jejich stavbu má na svědomí hoteliér Rudolf Sendig, kterému město vděčí za velký turistický rozvoj na počátku 20. století. Ubytování v této oblasti je i díky krásnému výhledu na údolí Labe a vrcholky Saského Švýcarska velmi oblíbené a místní atrakcí je elektrický venkovní výtah z roku 1904, jehož prosklená kabina vás sem dopraví z 50 výškových metrů vzdáleného města. Blízko Ostrau leží malebné rybářské vesničky Postelwitz a Schmilka.
Již od středověku bydleli umělci v idylické vesnici Krippen, která je s Bad Schaudau spojená s přívozem. Právě tady žil v 19. století vynálezce dřevěného papíru Friedrich Gottlob Keller, v jeho rodném domě po něm dnes zbylo zajímavé muzeum mapující počátky papírového průmyslu. Ve vesnici najdete i historickou budovu mlýna a unikátní Stezku slunečních hodin, turistickou cestu s 23 individuálně vytvořenými slunečními hodinami.
V blízkosti Bad Schandau se tyčí jedna z největších skalních pevností EvropyKönigstein. Impozantní pevnost byla za celou dobu své existence klášterem, státním vězením, táborem válečných zajatců i lazaretem. Zajímavostí je, že ještě za středověku patřila pevnost přemyslovským knížatům, její další osudy se určitě vyplatí objevit ve zdejším Muzeu války. Pro české návštěvníky je zde k dispozici audioprůvodce v našem mateřském jazyce.
NP Saské Švýcarsko pro pěší, cyklisty i horolezce
Jedním z největších lákadel města Bad Schandau je bezesporu okolní národní park Saské Švýcarsko, které přímo navazuje na České Švýcarsko na západě Čech. Právě v Bad Schandau má národní park svoji základnu, jedno z nejmodernějších center ochrany přírody v Německu. V budově nesídlí pouze informační středisko, ale pořádají se zde i výstavy o přírodě a kultuře. Jediný německý skalní národní park Saské Švýcarsko je vyhledávaný pro svoji dech beroucí krajinu, vysoké skály a hluboké propasti a jedinečnou faunu a flóru. Množství turistických stezek vybízí k návštěvě především milovníky romantické pěší turistiky, na své si ale přijdou i fanoušci horolezectví a cyklistiky.
Národní park si nejlépe vychutnáte, pokud vyrazíte po svých. Saské Švýcarsko nabízí řadu skalních vyhlídek, jako jsou například vyhlídka Bastei nebo stolová hora Pfaffenstein. Vyhledávané jsou dále romantické a trochu tajemné zříceniny, prapodivné skalní útvary a přírodou vytvořené skalní mosty. Místním unikátem je skalní divadlo Felsenbühne Rathen, které bývá považováno za nejhezčí svého druhu v Evropě a navštívit některou z jeho her je velký zážitek.
Byla by škoda neprojít si alespoň část stezky, kudy procházeli poutníci více jak 200 let. V jejich stopách podél Labských pískovců se vydávalo mnoho malířů, mezi nimi i romantici Caspar David Friedrich, Carl Gustav Carus a Ludwig Richter. Všichni chodili po stejné oblíbené trase, která se později proslavila pod názvem Malerweg, neboli Malířská stezka a dnes pokračuje i po levém břehu Labe a získala dokonce označení nejkrásnější turistická stezka Německa.
Pokud jste milovníky cykloturistiky, v národním parku je pro vás připraveno několik cyklistických tratí. Vyberou si z nich zkušení sportovci i začátečníci a jsou naplánované tak, aby vám ukázaly to nejlepší z okolí. Ve městě si můžete kromě tradičního kola zapůjčit i elektrokolo. Dlouhou a významnou tradici zde má také horolezení. Saské Švýcarsko nabízí několik volně přístupných skalních cest i speciální horolezecké kurzy.
Bad Schandau je malebné lázeňské město, které vybízí k odpočinku i relaxaci uprostřed divokého a skalami pokrytého národního parku. Z toho důvodu je ideální pro rodinné dovolené, kde si každý přijde na své, i pro aktivní dovolenou v přírodě. Místní léčivá voda zase dokáže pomoci od nepříjemných problémů a nemocí.
Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.