Představte si, že bydlíte v ledovém hotelu v Jukkasjärvi u Kiruny, v samém srdci Laponska. Přes den se proháníte na běžkách nebo si užíváte heliskiingu a skitouringu, navečer vás psí spřežení odveze dál do hlubokých lesů, abyste mohli nerušeně pozorovat polární zář.
Anebo si raději zajedete na týden na jachtu, abyste každý den z komfortního ubytování podnikli jinou lyžařskou trasu? Nebo dáte přednost gurmánské a saunové turistice ve Finsku? Milovníkům zimy a zimních sportů nabízí Laponsko nedotčenou přírodu, romantiku, prašan i na jaře a atmosféru severského životního stylu.
Laponsko leží v severní části Skandinávie, převážně severně od polárního kruhu. Tento kulturní region, tradiční země domorodých Sámů, leží na území Norska, Švédska, Finska a Ruska. Laponsko má navzdory současným státním hranicím vlastní specifika. Tím hlavním je nádherná a divoká příroda, která se rozkládá doširoka všude okolo vás. Ve Finsku převažují mírně zvlněné roviny, porostlé borovými a březovými lesy, sem tam se objeví jezero nebo zurčí řeka. Západ Laponska je tvořen fjordy a hlubokými údolími, nejvyšší švédské hory šplhají přes dva tisíce metrů.
Icehotel 365 v Jukkasjärvi: Palác Ledové královny
Pili jste už někdy drink z ledové skleničky? Dokážete si představit bohaté křišťálové lustry, jejichž ověsy jsou rovněž z ledu? Rádi byste měli svatbu či si užili koncert ve zdejší ledové kapli?
Ledový hotel ve švédském Jukkasjärvi patří mezi nejzajímavější možnosti, jak se v Laponsku ubytovat. Každý z ledových pokojů zdobí unikátní ledová výzdoba na různá témata, vytvořená sochaři z celého světa, kteří uspějí v každoročně vyhlašované prestižní mezinárodní soutěži o ztvárnění místností. Porota si dává velmi záležet na tom, aby se nejstarší Icehotel nestal kýčem jako četné kopie, ale drží vysokou uměleckou úroveň a originalitu. Teplota v ledových částech hotelu se pohybuje lehce pod nulou, což ale spraví teplý spacák, který dostanete na recepci, sauna nebo ranní probuzení s horkým brusinkovým nápojem. Novinkou je celoroční provoz Icebaru a části pokojů umístěných v hale chlazené z energie solárních panelů. Hlavní část hotelu s kaplí a hlavním sálem však nadále vzniká každý rok znovu pod širým nebem na břehu řeky Torne, z jejíhož ledu se vyřezávají obrovské kvádry jako stavební materiál.
Nejširší nabídku průvodců a map Švédska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Výlety se psím spřežením a výpravy za polární září
Laponská krajina se mění jen velmi pomalu a kamkoli se v zimě dostat stojí spoustu sportovního úsilí. Cesty do samoty divočiny si ale můžete usnadnit skútrem nebo, stejně jako to dělali v minulosti místní obyvatelé, pomocí tradičních psích spřežení. Takový výlet v krajině, kde spousty kopců a hor dosud nemá jméno, je zážitkem sám o sobě.
Barevné divadlo, tajemný zelený závoj, který visí z nebes nebo se kroutí k zemi, vzbuzuje úctu. Je ticho a klid a cítíme tu sílu vesmíru, která jen tak mimochodem pošle takovou „malou“ podívanou. Polární záře, na severní polokouli zvaná aurora borealis, vzniká z mraku částic vyvržených slunečními erupcemi až k Zemi. Magnetické pole země nás před vesmírným zářením chrání, ale tam, kde je blíže povrchu, tj. v blízkosti magnetických pólů, proniknou částice až do atmosféry, kde potom dochází k interakci částic s molekulami atmosféry, a tedy k výbojům, viditelným jako polární zář. Pro její pozorování je nejdůležitější naprostá tma, jasná obloha a vysoká sluneční aktivita. Švédský národní park Abisko je právě pro pozorování jedním z nejvhodnějších míst. V zimě tu bývá často obloha bez mráčku a široko daleko není žádný světelný smog.
Mekka heliskiingu a skitouringu
Heliskiing ve Švédsku nemá, na rozdíl od Alp, prakticky žádná omezení. Helikoptéra vás, spolu s horským vůdcem, zaveze tam, kde jsou aktuálně bezpečné a dobré podmínky. Je z čeho vybírat – obrovská plocha téměř 200 čtverečních kilometrů nabízí stovky sjezdů. Nejlepšími základnami pro heliskiing jsou Nikkaluokta a velké freeridové středisko Björkliden/Riksgränsen.