Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Malá, na každém kroku jiná a všude nesmírně krásná. Taková je Gomera, ostrov, jehož střed je pokryt prastarým vavřínovým pralesem. Možná jste o tomto ostrově neslyšeli tak často, jako o jiných Kanárských ostrovech, ale Gomera si pozornost jistě zaslouží!
Malá, na každém kroku jiná a všude nesmírně krásná. Taková je Gomera, ostrov, jehož střed je pokryt prastarým vavřínovým pralesem. Možná jste o tomto ostrově neslyšeli tak často, jako o jiných Kanárských ostrovech, ale Gomera si pozornost jistě zaslouží!
Na celém ostrově žije kolem 23 tisíc obyvatel, kteří jsou velmi přívětiví, přátelští a ochotni pomoci. Převážná většina obývá jednu ze šesti větších vesnic: Agulo, Alojeru, Hermiguu, Vallehermoso nebo Valle Gran Rey. V hlavním městě San Sebastiánu žije necelá polovina obyvatel, téměř 9 000 lidí. Není ale výjimkou zde narazit na vesničky s pouhou desítkou žijících obyvatel a schované, osamocené usedlosti.
Zachovalo se zde nepřeberné množství tradic, které se bedlivě dodržují a na každý měsíc připadá minimálně jedna oslava neboli fiesta. Krásným zvykem je také to, že každý dům má pečlivě udržovanou květinovou a zeleninovou zahrádku. Úředním jazykem, a také jediným, kterým se mimo turistická centra domluvíte, je španělština. Ostrované navíc „hovoří“ jazykem El Silbo, jedinečným jazykem beze slov; který se ve skutečnosti píská. Tento jazyk pochází z dávných dob a původní obyvatelé jej vynalezli proto, aby spolu mohli komunikovat přes hluboká údolí na vzdálenosti dlouhé až několik kilometrů.
Vavřínové pralesy budí fantasii
Jakmile vstoupíte, šeří se a mlží. Pokroucené stromy podivných tvarů jsou propletené do sebe a jako závoje je obrůstají lišejníky. Nad mlžnou džunglí se neustále válí závoje mlhy a většinu roku tu drobně mrholí. Na jaře se pak temné lesy rozzáří obřími žlutými pampeliškami. Krátkou procházku pralesem si můžete udělat u informačního centra Národního parku Garajonay nebo jako nenáročný výstup na nejvyšší kopec ostrova, Alto de Garajonay. Delší cesty potom vedou napříč celým ostrovem a lépe ukazují na neskutečnou klimatickou i vegetační rozmanitost ostrova.
Roques, strážci ostrova
Ve vrcholových partiích ostrova, na okraji vavřínového lesa, se tyčí a dohlíží na svůj ostrov skalnatí obři, takzvaní Roques. Čedičové zuby byly kdysi součástí větších geologických celků a jako jediné odolaly erozi. Roque de Agando je strážcem jedné ze slunných jižních roklí. Sestup dolů do vesnice Benchijiuga a dále do obce Pastranu patří mezi ty nejkrásnější na ostrově.
Valle Gran Rey: královská nádhera
Nejlepším místem, kde se ubytovat na Gomeře, je hluboké a široké údolí Valle Gran Rey. Silnička se kroutí v desítkách zatáček, aby překonala skalnatý kaňon, potom se přidává k řece a mezi domky a terasovými políčky banánovníků klesá k palmovým a bambusovým hájům na dno údolí. Tady se skály rozestupují a nechávají dost místa pro rybářské a turistické městečko. Pobřeží z černých oblázků lemují hospůdky a hotely, pro děti tu dokonce mají jednu bezpečnou pláž. Vlnolam je tak dokonalý, že tvoří malé jezírko, při odlivu spíše louži, a děti tu můžete nechat volně hrát. Pokud si nechcete odpočinout u bazénu či moře, můžete udělat jeden z mnoha výletů: například sestup do údolí z vesnice El Cercado nebo krátkou romantickou odpolední procházku z Chelé do Casa de la Seda.
Sopečný původ ostrova připomínají Los Órganos, obří čedičové varhany na severozápadních útesech. Z přístavu ve Vueltas denně vyplouvají lodě, které dělají exkurze pro malé skupinky. Kromě varhan určitě spatříte v moři delfíny a dost možná i velrybu!
Pěšky po ostrově
Kdo rád chodí pěšky po horách, ale přitom touží i koupačce v moři a po kochání se krásnou krajinou, nechť neváhá a jede na Gomeru. Je rájem pro všechny, kteří rádi tráví svůj čas v pohybu a poznávají nové kraje po svých. Je zde celkem 335 kilometrů stezek, křižujících všechny části ostrova. Naprostá většina z nich je výsledkem neuvěřitelného úsilí místních lidí, kteří je vybudovali, aby tak mezi sebou spojili jednotlivé vesničky a usedlosti. Po mnoho staletí byly tyto cestičky jediným způsobem, jak se po ostrově pohybovat.
Španělská centrála pro cestovní ruch spustila novou image svého webového portálu www.spain.info se zcela novým obsahem, určeným především pro ty, kdo si svoje cesty plánují rádi sami a potřebují si vyhledat potřebné informace. Nový portál je určen pro jakýkoliv druh moderní technologie, včetně aplikací pro mobilní telefony. Je možné si stáhnout podrobné mapy, průvodce, naplánovat trasu nebo získat informace o dopravě. Je v devíti jazycích a každý, kdo bude cestovat do Španělska, si zcela jistě na portále najde něco zajímavého.