Pokud patříte mezi ty, kteří mají rádi exotiku a současně se nechtějí vzdát evropských zvyklostí, tak jsou pro vás karibské ostrovy Guadeloupe a Martinik tou pravou volbou. Bílé pláže a potápění či šnorchlování se tady dá jednoduše kombinovat s aktivní turistikou v podobě prozkoumávání pralesa ve vnitrozemí, kde se nacházejí divoké řeky a vodopády. Tyto ostrovy jsou zárukou aktivní dovolené.
Karibik, ráj všech milovníků moře a poklidného stylu života, je nyní pro Evropany velmi dostupnou destinací. Návětrné ostrovy jsou totiž díky pravidelným leteckým spojům z Paříže velmi dobře dostupné. Jejich část, Francouzské Antily, mezi které patří ostrovy Guadeloupe a Martinik, spadají oficiálně do Francouzských teritorií, a proto na cestu nebudete potřebovat vízum a teoreticky ani pas. Budete totiž stále v Evropské unii. Příjemné je také placení eurem a pro mnohé Evropany úřední jazyk francouzština.
Podnebí je na obou ostrovech velmi přívětivé. Teplota je po celý rok konstantní kolem 25 stupňů Celsia. Období sucha a hlavní turistická sezona je od prosince do dubna, ostatní měsíce spadne velké množství srážek a od června do října je zde oficiálně hurikánová sezona. V té době přichází velké fronty z Atlantického oceánu, které se často promění v ničivé tropické bouře.
Guadeloupe – motýlí ostrov
Při pohledu na mapu zjistíte, že tvar ostrova je jako dvě motýlí křídla. Toto přízvisko tedy nemá původ v hojnosti motýlů, ale ve tvaru ostrova. Fauna je ale na Guadeloupe i přes obrovský každoroční příliv turistů dost bohatá. Nenarazíte sice na velké savce, můžete však velmi často pozorovat volně poletující kolibříky, volavky, pelikány, fregatky a další, je to tedy ráj pro ornitology. Ostrov se dělí na dvě části, které jsou propojeny územím porostlým mangrovy. Rozlohou větší část Grande-Terre má nízkou nadmořskou výšku a je proslulá bílými karibskými plážemi na jihu, kde je jedna vedle druhé. To si ale vyžaduje i pozornost turistů a hotelových komplexů, proto jsou tyto velmi často zahlcené a pro milovníky přírody a opravdového klidu ne tak zajímavé. Zbytek ostrova pak pokrývají pole s cukrovou třtinou a staré mlýny.
Rozmanitější je druhá část, Basse-Terre, která je hornatá s tropickým pralesem a černými sopečnými plážemi. Pokud jste milovníkem moře a rádi se potápíte nebo šnorchlujete, tak rozhodně navštivte vesničku Pigeon a nedaleký ostrov Illet de Pigeon. Jedná se o malý neobydlený ostrůvek, kolem něhož se nachází korálové útesy a bohatý podmořský život. Malým tajemstvím je přítomnost mořských želv nedaleko pláže. Není zde sice jinak moc k vidění, želvy se zde však pasou a žijí po většinu části roku. Pokud se tedy vydáte šnorchlovat, nejspíš minimálně jednu spatříte.
Pokud máte raději pohyb v přírodě, přes celý ostrov, vč. nejvyšší hory Sufriére (1467 m), který je stále aktiní sopkou, se táhne turistická trasa. Většina vnitrozemí této části Guadeloupe je pokryta tropickým pralesem, ve kterém se ukrývají divoké horské řeky a vodopády. Pokud se tedy budete chtít osvěžit po náročném dni, neváhejte se u jednoho zastavit.
Martinik – ostrov rumu a květin
Stejně jako na Guadeloupe sem lákají většinu turistů pláže. Martinik však má co nabídnout i ve vnitrozemí. Zatímco hlavní pláže jsou na jihu ostrova, sever je pokrytý deštným pralesem a nachází se na něm nejvyšší hora, Monte Pelée (1397 m), která je dosud aktivní sopkou, která naposledy soptila v roce 1902. Tato katastrofa stála život 30 tisíc lidí a zalila úplně celé město St. Pierre. Dnes v městečku žiju 8 tisíc obyvatel a je zde muzeum věnované této události.
Deštný prales na Martiniku je velmi bohatý na floru. Zejména barevné květy volně rostoucích orchidejí a helikonií vás budou doslova fascinovat. Pokud máte rádi adrenalin a dobrodružství, můžete si zkusit jednu z aktivit jako je canyoning nebo jednu z pěších túr v deštném pralese za vodopády.
Na druhé polovině ostrova narazíte ve vnitrozemí především na pole s cukrovou třtinou, hlavní surovinou pro výrobu kvalitního rumu. Martinik je proslulý svým rumem, který je považován za jeden z nejlepších na světě. Milovníci kvalitního pití se zde kvůli němu sjíždí z celého světa.
Pokud vám tedy vyhovuje cestovat na exotická místa, ale nechcete se vzdát komfortu evropské kultury, tyto Martinik a Guadeloupe jsou zcela ideální. Určitě se ale do začátku naučte alespoň pár základních slovíček francouzsky. Oba ostrovy nejsou zrovna levnou destinací, proto doporučuji si předem dobře naplánovat, jaké aktivity budete chtít dělat a určit si základní rozpočet.
Autorka Michaela Kofrová nejčastěji cestuje se svým přítelem Davidem. Společně vyhledávají destinace, kde se ještě dá setkat s tradiční kulturou nebo zažít dobrodružství. Její největší zábavou je vylézt nebo vyběhnout v každé zemi nebo místní části nejvyšší vrchol (pokud to lze). V poslední době navštívila země jako jsou Súdán, Uganda nebo Tanzánie. |
Pokud se chystáte na Martinik nebo Guadeloupe, doporučujeme vydat se do těchto destinací se společností Air France, která provozuje denně přímé lety z Paříže. Z Prahy se na pařížské letiště Charlese de Gaulla dostanete jedním z 6 přímých letů, které Air France denně vypravuje. V Paříži pak budete přestupovat mezi letišti Charles de Gaulle a Orly. Tento přejezd zajišťuje Air France svými shuttle busy a cesta trvá přibližně jednu hodinu, s kterou je tedy nutné počítat. Svou dovolenou můžete začít již v Paříži. Díky službě „stopover“ můžete mezipřistání změnit v několikadenní pobyt. Až si Paříž do sytosti užijete, můžete pokračovat za exotikou Martiniku nebo Guadeloupe. Stejnou možnost máte i na cestě zpět, záleží jen na platnosti zpáteční letenky. Pokud jste členy věrnostního programu Flying Blue, pak na všech cestách s leteckými společnostmi aliance SkyTeam můžete získávat a využívat benefitní míle. Flying Blue je jeden z předních věrnostních programů v Evropě, má 27 milionů členů a sdružuje 35 leteckých společností a více než 100 neleteckých partnerů. |