KUBA: Pravda a mýty aneb na co se připravit před cestou?

KUBA: Pravda a mýty aneb na co se připravit před cestou?

Sezóna je v plném proudu. V diskusích i na našem Facebooku se setkáváme s mnohými dotazy ohledně Kuby. Pojďme se tedy podívat, jak to na ostrově funguje a na co se připravit a čeho se naopak neobávat.

MĚNA

Jedním z nejčastějších dotazů je: „Jak je to na Kubě s penězi/měnou a kolik, co stojí?“ Vzhledem k tomu, že v prosinci v roce 2021 bylo zrušeno konvertibilní peso a zůstalo tak pouze kubánské (CUP), mnozí z Vás váhají, jakou měnu si na ostrov vzít, případně zda se dá vybrat z bankomatu či platit kartou.

Obecně platí, že je nejlepší USD, případně EUR. Kubánci však někdy přepočítávají euro stejně jako dolar, takže za nás určitě dolar. Z bankomatu si nevyberete, setkáte se s nimi velmi zřídka a navíc velmi často nemají bankovky. Platba kartou je možná, nejčastěji však pouze v turistických místech a státních obchodech typu Panamericana. Výměna peněz v oficiálních směnárnách je trochu oříšek, dostanete velmi nevýhodný kurz. Raději plaťte dolary a na zpět dostanete pesos. Ty se však nedají směnit na zpět (pokud Vám zbydou).

Nejširší nabídku průvodců a map Kuby (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

CENY

Mnoho věcí je na Kubě (pro cizince) velmi levné, hlavně služby a dobroty na ulici. V restauraci se najíte za stejnou cenu jako u nás, ale počítejte s dvojitou porcí. Pokud se zorientujete a používáte veřejnou dopravu, jezdíte za pusu. Kubánci však mají fištrón a jen co ucítí, že jste cizinci, řeknou si více. Ale i tak to nebude nijak vysoká cena. Těmto situacím se můžete vyvarovat, pokud s Vámi bude někdo, kdo v tom umí chodit. V tom případě se na nás můžete obrátit, rádi Vám pomůžeme.

RESORT vs CESTOVÁNÍ NA VLASTNÍ PĚST

Resortový pobyt je pro ty, kteří chtějí mít vše pod nosem a neriskovat změny. Za nás je však Kuba natolik specifická, že stojí za to naplánovat cestu na vlastní pěst. Takto si do TO DO listu zaškrtnete nejen Kubu obecně, ale především poznáte autenticitu země s pestrou paletou kultury, přírody, srdečnosti Kubánců a zákoutí, které v turistických průvodcích nenajdete. Věřte, že si odnesete zážitky na celý život.

Kuba není pro všechny, a tak i když se rozhodnete pro menší penziony nebo casas particulares, můžete si být jistí, že se o Váš komfort postarají.

DOPRAVA

To je výzva i pro znalé. Pokud pochytíte jak a naučíte se cestovat po ostrově veřejnou dopravou, máte vyhráno. Budete se vozit za pusu, avšak ve většině případu to nějakou dobu trvá. Auta jsou v této karibské zemi mnohdy dražší než domy a toho si jsou Kubánci vědomi. Pronájem z oficiálních půjčoven, stejně jako od soukromých osob je tedy poměrně drahá záležitost. Zlatou střední cestou (s jízdním řádem) je turistická doprava Viaazul, Transgaviota apod.

Koňský povoz – na fotku se nevešly další tři osoby
Koňský povoz – na fotku se nevešly další tři osoby

Pokud Vás však láká cesta v tradičních amerických autech, koňskými povozy a dalšími vozítky a tím i kus dobrodružství, které je nevyčíslitelné – Che-Cubanos Vám v tom pomohou.

POČASÍ

Obecně platí, že turistické období je od října do konce března. Předpokládá se tedy, že v těchto měsících je minimální oblačnost. Za nás se dá na ostrov kdykoliv, avšak musíte počítat s tím, že v období červen – polovina září je opravdu horko a to i v noci (odtud tropická noc). Koncem září či začátkem října začíná sluníčko polevovat. Ve druhé polovině se dá dokonce spát i bez ventilátorů.

Když v létě zaprší je člověk jen rád, ale občas se z toho udělá taková ostrovní pračka, takže z Vás leje ještě víc 😊. Nejdelší bouřky v tomto období jsme zažili cca 2-3 dny, ale spíše jen část dne. Pršet prší i v sezóně, ale většinou je to jen na chvilku a často ani nemá z čeho.

Pokud tedy chcete zažít exotiku, ale ne saunu, vydejte se na Kubu listopad – duben. Říjen a květen je také schůdný. A pro ty, kterým nevadí opravdu tropické počasí, doporučujeme i červen-září.

Karibská pláž v provincii Hoguín
Karibská pláž v provincii Hoguín

A NAKONEC JEDEN MÝTUS

Kubánci žijí v nedostatku, ale není to tak, že se na Vás vrhají na každém kroku. Ve větších městech jsou žebráci (jako ostatně kdekoli jinde), pokud je chcete podpořit dejte jim 10, 20 pesos (cca 1-2 Kč). Neuškodí mít i pár bonbónu v kapse. Pokud se seznámíte s nějakou rodinou, která má děti, budou Vám vděční.

Máte-li nějaké známé nebo chcete udělat radost servisu z hotelu – můžete přivést léky, mýdlo (v kostce), šampóny a sladkosti. Nestresujte se však, pokud nic nebudete mít. Kubánci jsou laskaví a milí a většina z nich jsou skromní. I když si teda myslí, že všichni cizinci jsou boháči 😊.

Užijte si Kubu a pokud byste potřebovali pomoci se svou cestou, obraťte se na nás – Che-Cubanos (Alama Cubana).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: