Kostarika – vulkány Poás a Irazú

Kostarika – vulkány Poás a Irazú

Aktivní vulkány Poás a Irazú jsou součástí horské soustavy Kordillera Central, jedné z nejvýše položených oblastí hřebene středoamerické Kordillery.

Z historického i geografického hlediska leží vulkány PoásIrazú v samém srdci Kostariky. Činnost obou vulkánů po staletí ovlivňují životní podmínky místních obyvatel. Na jejich úpatí v oblasti nazývané Meseta Central se nalézá jedna z nejúrodnějších oblastí Kostariky.

Bublající krátery sice nepředstavují nijaké momentální akutní nebezpečí, přesto se čas od času přihlásí o slovo vydatnou sprškou sopečného popela nebo jedovatého kouře. Poslední větší erupce proběhla na vulkánu Irazú v roce 1963 a pokryla Mesetu místy až půlmetrovou vrstvou popela. Oba vulkány jsou dnes dopravně snadno dostupné a jejich krátery se staly významným turistickým cílem.

Projděte si také fotografie v naší fotogalerii Kostarika.

Ptáci po vulkánem

Vulkán Poás je nižší, jeho vrcholové partie zasahují do nadmořské výšky 2 704 metrů a bezprostřední okolí kráteru je v těchto zeměpisných podmínkách porostlé horským mlžným lesem. K hlavnímu kráteru vede od návštěvního centra dobře schůdná turistická stezka s možností alternativního výstupu k nedalekému vyššímu menšímu kráteru.

Zatímco hlavní kráter široký v průměru 1,5 kilometru, rozeklán do hloubky tří seti metrů, předvádí v podobě několika aktivních fumarol nevšední vulkanické divadlo, horní kráter je zaplněn čistou vodou a jeho stěny jsou zarostlé již zmíněným horským pralesem. Průstup tímto porostem je mimořádným zážitkem,  na divoce zkroucených kmenech stromů visí trsy bromélií, lišejníků a mechu. Mezi barevnými květy se prohání bezpočet kolibříků a dalšího drobného ptactva.

Kartágo

Na úpatí vulkánu Irazú leží bývalé hlavní město Kostariky Kartágo, založené již v polovině šestnáctého století. Vlivem aktivní tektonické činnosti v oblasti a následných silných zemětřesení v roce 1841 a 1910 bylo ovšem pokaždé takřka srovnáno se zemí. Přístupová trasa ke kráteru se line z centra města mohutným úbočím a protíná řadu malých políček. Silnice stoupá pozvolna jako nekonečný had až na parkoviště vybudované přímo v srdci rozlehlé caldery. Odtud vedou k hlavnímu kráteru dobře schůdné turistické chodníčky.

Nejvyšší bod kaldery dosahuje nadmořské výšky 3404 metrů, které odpovídá i složení rostlin a dřevin typické pro vysokohorsky položené oblasti And. Alpínské louky, takzvané paramos, zde dosahují nesevernějšího výskytu v oblasti Střední Ameriky. Za dobrého viditelnosti je z hrany kráteru viditelné karibské i pacifické pobřeží vzdálené vzdušnou čarou necelých 70 kilometrů. Pohled na tyrkysově zelené jezero v hloubce několika set metrů doslova bere dech.

Oba krátery lze je po právu označit za přírodní klenoty této malé, ale mimořádně pestré středoamerické země.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí