Kosmopolitní i konzervativní SINGAPUR

Kosmopolitní i konzervativní SINGAPUR

Singapur, podobně jako většina jiných velkých měst, má dvě tváře. Jedna je naleštěná, trochu upjatá, pyšní se nasvícenými mrakodrapy a drahými obchody, druhá v podobě Chinatown a přilehlé čtvrti Little India je typická Asie – voňavá, plná tržnic a stánků s pouličním občerstvením.

Málokdo letí do Singapuru „jen tak“. Většina lidí se tady zastaví v rámci stop-overu na jeden, maximálně dva dny. Ale pokud cestujete třeba po Malajsii nebo Thajsku, tak si sem na pár dní zaleťte. Trochu vás vyděsí zkazky o pokutách za plivání, kouření na veřejnosti, žvýkání nebo za projevy náklonnosti ve veřejné dopravě. Homosexuálové tu bydlet nesmějí a na krmení ptáčků rovnou zapomeňte. Ano, Singapur je poněkud „sterilní“, ale neskutečně krásné, moderní a dynamické město.

Místní Singapurci jsou klasicky asijsky milí, ale rezervovaní. Uniformita města a striktnost se promítá i do jejich chování. Nikdo nepřejde na červenou, nikdo nikoho nepředběhne, nikdo se netlačí a nepřekáží, což je zázrak třeba jen v přeplněném singapurském metru. Místní mládež chodí v uniformách, dospělí jsou konzervativně oblečení, a byť se ulice Orchard Street hemží butiky s barevným oblečením a luxusním zbožím, na ulicích vidět není.  

Nejkrásnější letiště na světě

Tuhle cenu si Changi Airport vysloužil už několikrát. Letiště se třemi terminály (ten třetí otevřený v roce 2008) je dvacáté největší na světě co do počtu odbavených pasažérů pro stovku leteckých společností. Už po příletu vás nadchne prostor, který je jednou velkou galerií. Sochy, plastiky, nádherná zábradlí, osvětlení, jezírka, zahrady a samozřejmě stovky malých bister i luxusních restaurací. Klidně před odletem domů přijeďte na letiště o několik hodin dříve a projděte si ho jako další zajímavou atrakci města. Doprava z letiště do města je velmi jednoduchá. Můžete si vzít samozřejmě taxi, ale místní autobusy jezdí každou chvíli, jen je zapotřebí koupit si v automatu lístky.

Nejširší nabídku průvodců a map Singapuru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

V hotelu Marina Bay Sands

Pokud jste zvyklí na střední kvalitu, tak tří a čtyřhvězdičkových hotelů je ve městě dost a dost, jejich cena se pohybuje mezi 150 – 200 USD se snídaní. Oblíbená je nákupní třída Orchard Street a okolí stanice Dhoby Ghaut, kde se potkávají tři linky metra. Jestli je ale Singapur něčím pověstný, tak hotelem „od mimozemšťanů“ nazvaným Marina Bay Sands. Ještě donedávna se pyšnil nejvýše položeným infinity pool na světě. I ten, kdo v hotelu nebydlí, si může zaplatit vstup na sky vyhlídku u bazénu a vyfotit si město z výšky. Komu se poštěstí v hotelu ubytovat, zažije opravdu nevšední chvíle. 

Infinity Pool, Marina Bay Sands, Singapur, Foto: Dana Morávková
Infinity Pool, Marina Bay Sands, Singapur, Foto: Dana Morávková

Hotel stojí na třech pilířích, má dvě obrovské recepce, které odbavují nepřetržitě stovky hostů. Kapacita hotelu je totiž 2500 pokojů. Ve frontě před recepcí obchází personál čekající hosty, nabízí jim kávu, džusy a provádí předběžný check-in. Vše funguje perfektně a profesionálně. Pokud se vám podaří dostat pokoj ve vyšším patře za cenu běžného standardu, nebude se vám z pokoje ani chtít. Závěsy se otevírají samy při vstupu od pokoje, pohodlné postele, kávovar … a ten výhled, to se nedá ani popsat. Jedna část hotelu směřuje na město, druhá na moře s desítkami lodí. 

Každý se samozřejmě okamžitě vydá na infinity pool. Díky obrovskému počtu hostů není jednoduché najít volné lehátko, ale ve večerních hodinách už to problém nebývá a odměnou vám bude nádherně osvícený bazén a město pod vámi. Navíc v areálu bazénu jsou i malé vířivky a zákoutí k posezení včetně možnosti využít servis z místní restaurace. Z hotelu je velmi jednoduché se dostat do obrovské nákupní galerie, kde je v přízemí International Food corner s desítkami malých bister. Tady se pohodlně a za přiměřenou cenu najíte. Jestli vám to vaše finanční možnosti dovolí, zůstaňte v hotelu dvě noci. A nezapomeňte večer na úžasnou vodní a světelnou show na nábřeží před Sands Expo & Convention Centre.

TIP: Přes hotel Marina Bay projděte do velkých zahrad, ve kterých se nachází tzv. supertrees, obrovské, až 50 m vysoké železobetonové konstrukce ve tvaru stromů, které jsou vybaveny solárními panely, zachycují dešťovou vodu a dávají stín. Ve dne vidíte při procházce zahradami spousty zeleně, zajímavé exotické rostliny a orchideje, sochy a umělecká díla, slyšíte zpěvy ptáků. Večer jsou pak stromy nádherně nasvícené a působí skutečně jako z jiného světa.                            

Sentosa – ostrov zábavy 

Klasickým jednodenním výletem je návštěva ostrova Sentosa. Rodiny s dětmi směřují především do vyhlášených Universal Studios, které zabírají podstatnou část ostrova. Ti ostatní míří na malé pláže. Hned v začátku si užijete projížďku monorailem, to je totiž nejčastější způsob, jak se na ostrov dostat. Z Harbourfront centra jezdí Sentosa Express každé tři minuty od 7 ráno do 22 hodin. Můžete vystoupit na některé ze zastávek, třeba u obrovské sochy Merliona (symbol města) nebo dojet až na konečnou a tam nastoupit do jednoho z malých autobusů, které vás provezou ostrovem. Až se trochu zorientujete, vyberete si, kam všude se chcete podívat. Třeba na nejjižnější bod pevninské Asie. Je označený dřevěnou cedulkou na ostrůvku Palawan. Nebo se projít po plážích v jižní části ostrova. Můžete si zahrát golf v místním klubu a zpátky jet pro změnu lanovkou ze Siloso Point Station. I když bude pod mrakem, což v Singapuru často bývá, nezapomeňte si plavky! 

Koloniální architektura a moderní centrum

Singapur byl až do roku 1963 britskou kolonií (i přes obsazení Japonci ve 2. světové válce). To se odráží i v dochovaných stavbách v centru města. Typickou ukázkou nádherné architektury je Hotel Raffles, pětihvězdičkový luxusní bílý dům, pojmenovaný podle sira Thomase Stanforda Rafflese, který na ostrově založil britský přístav. Hotel je vyhledávaný místní smetánkou a byznysmeny, kteří sem chodí v odpoledních hodinách na skleničku. Prolínání starého a moderního si nejlépe užijete při hodinové plavbě po Singapore River. Vyhlídková plavba začíná v přístavu před Sands Expo & Convention Centre. Loď pluje po řece kolem nejhezčích míst města, z vody uvidíte vládní budovy, nejnovější moderní hotely, i malé patrové domky, v nichž jsou restaurace a obchůdky po celé Clarke Quay a Robertson Quay. Jeden tip: pozdní odpoledne je lepší kvůli sluníčku; sedněte si na lodi vzadu na pravou stranu.

Singapur, Foto: Dana Morávková
Singapur, Foto: Dana Morávková

Do ZOO nebo na hřbitov? 

Chození po městě je samo o sobě zážitkem, ale můžete se také vydat „za město“. Singapur má velice propracovanou městskou dopravu (hlavně metro s legrační zkratkou SMRT, autobusy a vlaky), díky níž můžete poznat i okolí města a pár atrakcí. Jednou z nich je singapurská ZOO. Zahrada má krásné stromy, keře, květiny a díky technické vyspělosti se všichni návštěvníci mohou zapojit interaktivně do prohlídky. 

Výlet do ZOO můžete spojit s místem, které je sice smutné, ale opravdu fascinující. Tím místem je válečný hřbitov Kranji, který znají hlavně fandové vojenské historie. Je místem odpočinku spojeneckých vojáků, kteří zde zahynuli během bitvy o Singapur a následné japonské okupace v letech 1942 až 1945. Na hřbitově je jich pohřbeno přes 5000 a památník Singapur nese jména více než 24 000 obětí pozemních a leteckých sil Commonwealthu, u nichž nejsou jejich hroby známy.

Čínská a indická čtvrť láká labužníky

Jako ve všech velkoměstech, i v Singapuru se mísí národy a národnosti. Čínská a Indická čtvrť tady zabírají velké množství ulic v samotném centru a jsou oblíbeným místem po dobrém jídle lačnících lidí. Zatímco malé domky pod girlandami nabízejí čínské speciality „do ruky“ nebo si u ryze tržnicových stánků vyberete dračí ovoce nebo banán na zahnání hladu, v indické čtvrti jsou spořádané malé restaurace rozesety po jednotlivých ulicích. Všude vás lákají poutače s obrázky jídel a o početnosti indické komunity svědčí i to, že v době oběda nebo večeře neseženete nikde místo. Po celé čtvrti, v jakoukoli denní dobu postávají na ulici skupinky pěti deseti mužů. Nic nedělají, jen klábosí a na ženy turistky se dívají podezíravě. Ženy nejsou vůbec vidět.

Výzdoba Chinatown, Singapur
Výzdoba Chinatown, Singapur

Pokud chcete ušetřit pár dolarů za jídlo, vyhýbejte se restauracím v úrovni ulice. Podobnou nabídku mají bistra v „suterénních“ prostorách na velkých ulicích, v obchodních centrech a v průchodech. Cena je však minimálně poloviční.  

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí