Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Kolumbie – země, odkud se nebudete chtít vrátit domů
13. 5. 2015
Jana Troupová
„El riesgo es que te quieras quedar,“ říkají s oblibou Kolumbijci, právem hrdí na svou zemi. Mimo jiné tím naráží na stále přetrvávající stereotyp o tomto jihoamerickém státu – drogové kartely, guerilla, únosy, nebezpečná území, narkomafie, vysoká kriminalita. Časy se však mění, naprostá většina území je dnes pro cestování a poznávání země bezpečná.
Funguje zde bezproblémová doprava i nepřeberné množství ubytovacích kapacit. A míst, která stojí za návštěvu, je v Kolumbii nepočítaně. Odhoďte tedy roušku stereotypu a zbytečného strachu a vydejte se do této úchvatné a v dnešní době již naprosto zbytečně opomíjené jihoamerické země. Opětovně nastolovanou bezpečnost dokládá i vzrůstající počet turistů. Zatímco v roce 2003 jich navštívilo zemi pouhých půl milionu, v roce 2014 to byly již téměř čtyři miliony.
Jen málokterá země světa nabízí na svém území kombinaci tolika ekosystémů. Příroda se zde opravdu vyřádila – bujný a nepropustný tropický deštný prales, nádherné štíty, vrcholy a průsmyky rozeklaných vysokohorských And i příjemné oceánské pobřeží. K některým státům Jižní Ameriky byla příroda také více než štědrá, ale Kolumbie jako jediná země tohoto kontinentu nabízí kromě studenějšího Tichého oceánu i luxus teplého Karibiku a s ním pro turisty spojené šnorchlování i potápění.
Jazykem geografa lze toto území o rozloze 1 038 700 km2 (čtvrtý největší stát Jižní Ameriky) rozdělit do čtyř hlavních regionů – Andy s nejvyššími vrcholy Pico Cristóbal Colón a Pico Simón Bolívar – obě hory mají shodně téměř 5 780 m. n. m, Karibské nížiny, Pacifické nížiny a Los Llanos a tropický deštný les na jihovýchodě země. V Kolumbii existuje padesát šest národních parků a nesčetné množství chráněných oblastí, suma sumárum se jedná o 11,28 % z celkového území. Kam se tedy vydat?
Pro milovníky hor jen namátkou vybírám možnost jedno či vícedenních treků a výstupů v národním parku El Cocuy nacházejícím se v Sierra Nevada. Shodné aktivity, možná v trochu přístupnější oblasti, můžete páchat i v národním parku Los Nevados. Na severu země se lze vydat na několikadenní trek k bájnému Ciudad Perdida (Ztracené město). A co teprve takové procházky po kávových plantážích v Zona Cafetera. Pro vyznavače plážového, mořského i podmořského světa jsou ideální místa jako Národní Park Tayrona (zde i v kombinace úžasných procházek v tropickém lese) či mořský národní park Corales del Rosario.
Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
„Něco“ na každém rohu
Příroda však není tím jediným důvodem, proč se do Kolumbie vypravit. Bohatá historie včetně té předkolumbovské, živá a pestrá kultura, nepřeberné množství festivalů – to vše vás bude doprovázet téměř na každém kroku. Začněme v Bogotě, hlavním městě. Osmimilionová metropole se rozkládá v nadmořské výšce 2 600 m. n. m – v údolí obklopeném siluetami hor.
Historickým a kulturním srdcem města je čtvrť La Candelaria, které vévodí rozlehlé náměstí Plaza de Bolívar s neoklasickou katedrálou a klasicistní budovou Capitolio Nacional, ve které sídlí kongres. Čtvrť samotná je směsicí ulic s mnohými koloniálními domy se zdobenými okny, dřevěnými vyřezávanými dveřmi a červenými střechami. Nádherný pohled na celé město se naskýtá z kopce Monserrate. Na vrchol v nadmořské výšce 3 152 m. n. m se dostanete buďto pěšky nebo lanovkou a když bude počasí přát, je možné zahlédnout i siluety majestátních andských vrcholů východních Kordiller (Cordillera Oriental).
Opravdovým skvostem metropole je bogotské muzeum zlata (Museo del Oro). Nachází se v budově Státní banky, v několika podlažích je umístěna největší světová sbírka zlatých předmětů z doby před španělskou kolonizací. Vše je moderně vystaveno, rozsáhlou kolekci doplňuje mnoho audiovizuálních efektů, naučných videí i graficky zdařilých popisků ve španělštině i angličtině. Naleznete zde i zajímavé informace a především originál zlatého voru se soškami z tzv. procesu El Dorado.
Město prvenství
Mezi dvěma andskými hřebeny se nachází Cali, co do počtu druhé největší město Kolumbie. Prvenstvích má však hned několik. Přezdívá se mu hlavní město salsy, což dokazuje obrovské množství tančíren a barů a také každoročně v prosinci se konající festival Feria de Cali. Toto město bývá v Kolumbii také nazýváno hlavním městem sportu. Sídlí zde dva tradiční prvoligové fotbalové kluby a město hostí nejrůznější mistrovství světa.
Nelze zmínit všechna zajímavá místa, ale nerada bych zapomněla například na Cartagenu (Cartagena de Indias), která byla jedním z nejdůležitějších přístavů v celé španělské Americe, což dokládá i nejrozlehlejší systém opevnění (ne náhodou je centrum města a jeho opevnění zapsáno na seznam UNESCO). Pobřežní město Barranquilla zase každoročně nabízí čtyřdenní pestrobarevný karneval, o kterém se říká, že je po Riu nejdůležitějším karnevalem Jižní Ameriky. Nelze vynechat ani Santa Martu, kde zažil své poslední dny Osvoboditel Simón Bolívar. Mnoho předkolumbovských památek naleznete v okolí San Agustínu či v oblasti tzv. Tierradentro v jihozápadní části Kolumbie.
Vydejte se však i do zapadlých horských vesniček – nejspíše nenajdete historické skvosty a památky ani nenarazíte na velkolepé oslavy, jsem si však jistá, že celkovou atmosférou, lidmi a okolím budete nadšeni.
Strávil jsem v Kolumbii 6 měsíců a osobně jí nikomu nedoporučuji.
První věc: Kolumbie není levná. Je často dražší než ČR. Hlavně u Karibiku je draho, ale stejně tak ve velkých městech. Levno je jen ve vesnicích ve vnitrozemí.
Druhá věc: V Kolumbii není bezpečno. Ačkoliv to není jako Venezula, kde aktuálně turista má prakticky jisté okradení (když bude mít štěstí), tak v Kolumbii je přepadení s nožem nebo pistolí zcela běžná věc. Slyšel jsem hodně historek o okradění. Nepotkal jsem ANI JEDNOHO místního, který by neměl historku o tom jako ho okradli! Mě osobně se pokusili okrást tři puberťáci s nožem v 8 hodin večer, po setmění, na ulici kde byli i další lidé. Podařilo se mi vykroutit a utéct, víceméně instinktivně.
Kolumbijci jsou na svojí zem hrdí a budou vždy tvrdit „to bylo dřív, teď už je to v pořádku.“ Ale to samozřejmě není pravda, kriminalita nezmizí ze dne na den. Situace se zlepšuje, ale pořád to není nic super. Kolumbijci chtějí co nejdřív zapomenout na dobu Pabla Escobara, která pro ně byla hodně těžká.
Co je v Kolumbii hezké jsou hory. Takové pěkné hory se hned tak nevidí a můžete i jako amatér vyšlapat do 5-ti tisíc metrů, kde je led. A přitom Vám bude teplo, protože ve dne je tam teplo od slunce.
Kromě těch hor není v Kolumbii nic, co byste nenašli jinde i za hodně lepších podmínek. Třeba Mexiko je krásné, lidi jsou milejší a kulturnější a je to tam levnější.
Libor
Jezdit do Kolumbie kvůli Karibiku asi nemá cenu (respektive jsou lepší možnosti), ale většina lidí tam jezdí kvůli horám, které zabírají velkou část země, takže vlastně Kolumbii doporučuješ. Mimo turistická místa na severním pobřeží není nijak draho, a to ani ve velkých městech, třeba hostely v Bogotě stojí kolem 250 Kč za noc v dormu se snídaní (slušná kvalita v historickém centru města).
A k tomu srovnání v závěru. Mexiko nemá tak krásnou krajinu jako Kolumbie. Na rozdíl od obvykle zelené kolumbijské je ta mexická spíše vyprahlá. Mnoho cestovatelů považuje kolumbijskou krajinu za nejkrásnější v Jižní Americe a já osobně považuju Jižní Ameriku za nejkrásnější kontinent. Tvé srovnání lidí možná platilo na turistickém pobřeží, ale jinak se takto určitě paušalizovat nedá. V Kolumbii je mnoho přírodních krás a památek, které se jinde na světě nenajdou např. nejvyšší palmy na světě ve Valle de Cocora, flóra ve výšce kolem 3000 m n.m., NP Cocuy, památky u San Agustín. Španělská architektura se dá najít i jinde, ale myslím, že některá města v Kolumbii patří k nejkrásnějším na světě, třeba Popayán a Barichara. Pochybuju, že v Mexiku se najde obdoba pevnosti v Cartageně. Taky je třeba zmínit atmosféru festivalů, která patří celosvětově k nejlepším.
Jára
Navštívil jsem Kolumbii v rámci jihoamerické expedice po všech jejich státech před 3 lety a spolu s Guyanou se mi Kolumbie líbila nejvíce.
Jenda
Jára:
Chtěl navstívit Kolumbii se svou přítelkyní, Ne jako běžní turisti na dovolenou ale na expedici, hory, indiáni, šamani… Nejraději vlastním expedičním autem. Ale rád si nechám poradit někým kdo už to absolvoval. Vlastní nebo vypůjčené a letět letadlem… teréní nebo obytné? Jaké jsou tam cesty? Díky
Radek
Ten kdo napíše,že v Kolumbii není nic zajímavého krom hor,tak tam snad ani nebyl.To co napsal bíbr je absolutně nesmysl.Z Kolumbie jsme se pred dvěmi měsíci vrátili a musím říct,že to byla jedním slovem nádhera.Kde bylo draho,tak jedině v NP Tayrona,což i chápu z důvodu dovozu potravin na koních.Jinak oproti cr podstatně levněji..jídlo na ulici za 40 kc..(kuře s bramborem)Nikde se nás jako turisty nesnažili okrást a to se mi ve světě ještě nestalo.Ceny stejne pro mistni tak i pro nas.Hrozně milí lidé.Na hlavním nadraží v Praze jsem se bal víc jak v Bogotě a to jsme procházeli i kolem chudinských čtvrtí.Doprava autobusy docela levná..18 hodinová cesta z Bogoty do Cartageny vyšla na 1000kc..je treba smlouvat..doporucuji obejit vic spolecnosti.Z míst doporučuji NP Tayrona,Salento,Valle de Cocora,Cartagena,NP El Cocuy,Barichara.Preji hezkou dovolenou!!!
S.
Radek:
naprostý souhlas, Radku!
hb
Radek:
Nedá mi to – musím zareagovat. V Bogotě se pohybuju pravidelně a srovnávat bezpečnost v Bogotě (byť v luxusních čtvrtí) s pražským nádražím je naprosto naivní.
Mohl bych dlouho a dlouho povídat zkušenosti těch, co tam žijí a nakonec i pár svých vlastních.
Nicméně uznávám, že většině běžných turistů se většinou během těch pár dní, co tam stráví, nic nepřihodí – mnohým ano – běžte si popovídat s policisty ke služebně v turistické čtvrti La Candelaria.
PS k ceně autobusům: Zkusil jsi Radku někdy v Kolumbii smlouvat o cenu autobusů v pátek večer, v období svátků nebo i o prázdninách, kdy ceny zdraží klidně o polovinu oproti běžným tarifům? Bez šance.
Khamlia
Ja jsem byla ted v Kolombii v lednu 4 tydny, pujcili jsme si auto a projeli zemi z Cartageny pres Medellin – Manizales – Giradot – Bogota kde jsme nechali auto a odleteli do Leticie a prosli se trochu pralesem, povozili po Amazonce. Pak jsme se vratili a jeli dal z Bogoty pres San Gil, Tunja, Bacaramanga do Aracataca kterou jsem chtela videt, protoze mam moc rada knihy Gabriela Garcia Marquez a chtela tedy poznat bliz misto kde zil a o kterem vlastne vypravel. Dal potom pres Santa Marta a zpet do Cartageny odkud jsme leteli domu.
Cestovani autem bylo narocne, a pomale, silnice preplnene hlavne nakladaky a autobusy a tak se jelo pomalu, plus od Medellina to bylo nahoru dolu celou dobu az do Bacaramangy. Ale stalo to za to, poznali jsme dost z krajiny a i spoustu lidi.
Ani jednou jsme nemeli nejake problemy ze by nas chtel nekdo okrast anebo ze bychom narazili na FARC apod.
Lide byli mili a prijemni. Levno nebylo ale draho take ne.
Opravdu to stalo za to a lituji ze jsme tam byli jen 4 tydny jenom, protoze tim, ze silnice byly pomale tak jsme i prisli o jina mista ktera jsem mela naplanovana, ale z casovych duvodu to nevyslo.
A Amazonka a prales bylo pro mne „highlight“.
Simona
Na kazdeho to pusobi jinak tak se tady nedohadujte ! 😉 Musite to umet!
Simona
Simona:
Kolumbie je uzasna ve vsem!!! Hory dodavaji krasne panorama cele zeme!!!
poubes
Ahoj, máme motorky v Kostarica a za pár měsíců se chceme přesunout dále na jih a procestovat Kolumbii. Mžete navrhnou přírodně zajímavá místa? Města moc nemusíme, ale některá si nenecháme ujít. Na závěr se po měsíci hodláme přesunout do Ekvádoru. Díky za návrhy.
Poubes
Marek - checolombia.com
poubes:
Ahoj,
rád vám pomůžu s proclením když bude potřeba. Stejně tak vám rád doporučím neturistická přírodní místa, kterých je v Kolumbii nespočet a na motorce je to neskutečný zážitek objevovat tato místa. Určitě se zastavte v páramech a u tropických ledovců, také poušť Tatacoa je perfektní na moto výlet.
Rád pošlu mailem soupis všech možností, které stojí za to. Stačí napsat na in**@ch*********.com
Hola,
strávil jsem v Kolumbii rok a pořád mi to není málo. Rozhodl jsem se, že pomůžu zlepšit renomé této země a ukazovat, že její příroda je mnohem zajímavější než kdejaké drogy, kterými je bohužel pověstná.
Zajišťuji veškeré záležitosti spojené s cestováním, od sestavení cestovního plánu, přes zajištění dopravy, doporučení nejvýhodnějších letenek, česko-anglicko-španělsky mluvící průvodce, zážitky všeho druhu, originální ubytování v korunách stromu apod., vzdělávací kurzy, návštěvy karnevalů a veletrhů,…
Rád komukoliv jakkoliv pomůžu s výpravou do Kolumbie. Také občas pořádám skupinové roadtripy po Kolumbii na ty nejzajímavější místa, která jsem dosud objevil, nebo na místa která si cestovatelé vyberou ze skoro nekonečného listu možností.
Kdybyste potřebovali pomoct, neváhejte se mě kontaktovat na in**@ch*********.com
. Web věnovaný cestování po Kolumbii – http://www.checolombia.com.
Stejně tak si rád nechám poradit, kam stojí za to se vydat.
Strávil jsem v Kolumbii 6 měsíců a osobně jí nikomu nedoporučuji.
První věc: Kolumbie není levná. Je často dražší než ČR. Hlavně u Karibiku je draho, ale stejně tak ve velkých městech. Levno je jen ve vesnicích ve vnitrozemí.
Druhá věc: V Kolumbii není bezpečno. Ačkoliv to není jako Venezula, kde aktuálně turista má prakticky jisté okradení (když bude mít štěstí), tak v Kolumbii je přepadení s nožem nebo pistolí zcela běžná věc. Slyšel jsem hodně historek o okradění. Nepotkal jsem ANI JEDNOHO místního, který by neměl historku o tom jako ho okradli! Mě osobně se pokusili okrást tři puberťáci s nožem v 8 hodin večer, po setmění, na ulici kde byli i další lidé. Podařilo se mi vykroutit a utéct, víceméně instinktivně.
Kolumbijci jsou na svojí zem hrdí a budou vždy tvrdit „to bylo dřív, teď už je to v pořádku.“ Ale to samozřejmě není pravda, kriminalita nezmizí ze dne na den. Situace se zlepšuje, ale pořád to není nic super. Kolumbijci chtějí co nejdřív zapomenout na dobu Pabla Escobara, která pro ně byla hodně těžká.
Co je v Kolumbii hezké jsou hory. Takové pěkné hory se hned tak nevidí a můžete i jako amatér vyšlapat do 5-ti tisíc metrů, kde je led. A přitom Vám bude teplo, protože ve dne je tam teplo od slunce.
Kromě těch hor není v Kolumbii nic, co byste nenašli jinde i za hodně lepších podmínek. Třeba Mexiko je krásné, lidi jsou milejší a kulturnější a je to tam levnější.
Jezdit do Kolumbie kvůli Karibiku asi nemá cenu (respektive jsou lepší možnosti), ale většina lidí tam jezdí kvůli horám, které zabírají velkou část země, takže vlastně Kolumbii doporučuješ. Mimo turistická místa na severním pobřeží není nijak draho, a to ani ve velkých městech, třeba hostely v Bogotě stojí kolem 250 Kč za noc v dormu se snídaní (slušná kvalita v historickém centru města).
Asi je tam zvýšená míra kriminality, ale ne nijak velká pravděpodobnost, že bude člověk během dovolené oloupen. Okradení je velmi pravděpodobné i na tvém zřejmě oblíbeném Bali, jak psali v poslední době lidi na HS:
http://www.hedvabnastezka.cz/diskuse/malajsie-filipiny-a-indonesie/bali-indonesie/?reply=128636
http://www.hedvabnastezka.cz/diskuse/malajsie-filipiny-a-indonesie/indonesie-kradeze/
Je fakt, že takové formy krádeže (směnárny, předražení jízdného) se zkušený cestovatel snadno vyvaruje, ale i té přímé krádeži se dá často vyhnout. Já jsem osobně za měsíc v Kolumbii neslyšel (ve Venezuele jen 1x slyšel starou historku – i tam jsou jistě bezpečné oblasti jako Santa Elena, Mérida, Puerto Colombia s krásnou Playa Grande) od někoho, že by byl okradený. S předražováním služeb pro turisty jsem se také nesetkal. Více tady:
https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/colombia
A Mexiko není zrovna vzorem bezpečnosti (možná kromě Yucatánu):
https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/mexico
A k tomu srovnání v závěru. Mexiko nemá tak krásnou krajinu jako Kolumbie. Na rozdíl od obvykle zelené kolumbijské je ta mexická spíše vyprahlá. Mnoho cestovatelů považuje kolumbijskou krajinu za nejkrásnější v Jižní Americe a já osobně považuju Jižní Ameriku za nejkrásnější kontinent. Tvé srovnání lidí možná platilo na turistickém pobřeží, ale jinak se takto určitě paušalizovat nedá. V Kolumbii je mnoho přírodních krás a památek, které se jinde na světě nenajdou např. nejvyšší palmy na světě ve Valle de Cocora, flóra ve výšce kolem 3000 m n.m., NP Cocuy, památky u San Agustín. Španělská architektura se dá najít i jinde, ale myslím, že některá města v Kolumbii patří k nejkrásnějším na světě, třeba Popayán a Barichara. Pochybuju, že v Mexiku se najde obdoba pevnosti v Cartageně. Taky je třeba zmínit atmosféru festivalů, která patří celosvětově k nejlepším.
Navštívil jsem Kolumbii v rámci jihoamerické expedice po všech jejich státech před 3 lety a spolu s Guyanou se mi Kolumbie líbila nejvíce.
Chtěl navstívit Kolumbii se svou přítelkyní, Ne jako běžní turisti na dovolenou ale na expedici, hory, indiáni, šamani… Nejraději vlastním expedičním autem. Ale rád si nechám poradit někým kdo už to absolvoval. Vlastní nebo vypůjčené a letět letadlem… teréní nebo obytné? Jaké jsou tam cesty? Díky
Ten kdo napíše,že v Kolumbii není nic zajímavého krom hor,tak tam snad ani nebyl.To co napsal bíbr je absolutně nesmysl.Z Kolumbie jsme se pred dvěmi měsíci vrátili a musím říct,že to byla jedním slovem nádhera.Kde bylo draho,tak jedině v NP Tayrona,což i chápu z důvodu dovozu potravin na koních.Jinak oproti cr podstatně levněji..jídlo na ulici za 40 kc..(kuře s bramborem)Nikde se nás jako turisty nesnažili okrást a to se mi ve světě ještě nestalo.Ceny stejne pro mistni tak i pro nas.Hrozně milí lidé.Na hlavním nadraží v Praze jsem se bal víc jak v Bogotě a to jsme procházeli i kolem chudinských čtvrtí.Doprava autobusy docela levná..18 hodinová cesta z Bogoty do Cartageny vyšla na 1000kc..je treba smlouvat..doporucuji obejit vic spolecnosti.Z míst doporučuji NP Tayrona,Salento,Valle de Cocora,Cartagena,NP El Cocuy,Barichara.Preji hezkou dovolenou!!!
naprostý souhlas, Radku!
Nedá mi to – musím zareagovat. V Bogotě se pohybuju pravidelně a srovnávat bezpečnost v Bogotě (byť v luxusních čtvrtí) s pražským nádražím je naprosto naivní.
Mohl bych dlouho a dlouho povídat zkušenosti těch, co tam žijí a nakonec i pár svých vlastních.
Nicméně uznávám, že většině běžných turistů se většinou během těch pár dní, co tam stráví, nic nepřihodí – mnohým ano – běžte si popovídat s policisty ke služebně v turistické čtvrti La Candelaria.
PS k ceně autobusům: Zkusil jsi Radku někdy v Kolumbii smlouvat o cenu autobusů v pátek večer, v období svátků nebo i o prázdninách, kdy ceny zdraží klidně o polovinu oproti běžným tarifům? Bez šance.
Ja jsem byla ted v Kolombii v lednu 4 tydny, pujcili jsme si auto a projeli zemi z Cartageny pres Medellin – Manizales – Giradot – Bogota kde jsme nechali auto a odleteli do Leticie a prosli se trochu pralesem, povozili po Amazonce. Pak jsme se vratili a jeli dal z Bogoty pres San Gil, Tunja, Bacaramanga do Aracataca kterou jsem chtela videt, protoze mam moc rada knihy Gabriela Garcia Marquez a chtela tedy poznat bliz misto kde zil a o kterem vlastne vypravel. Dal potom pres Santa Marta a zpet do Cartageny odkud jsme leteli domu.
Cestovani autem bylo narocne, a pomale, silnice preplnene hlavne nakladaky a autobusy a tak se jelo pomalu, plus od Medellina to bylo nahoru dolu celou dobu az do Bacaramangy. Ale stalo to za to, poznali jsme dost z krajiny a i spoustu lidi.
Ani jednou jsme nemeli nejake problemy ze by nas chtel nekdo okrast anebo ze bychom narazili na FARC apod.
Lide byli mili a prijemni. Levno nebylo ale draho take ne.
Opravdu to stalo za to a lituji ze jsme tam byli jen 4 tydny jenom, protoze tim, ze silnice byly pomale tak jsme i prisli o jina mista ktera jsem mela naplanovana, ale z casovych duvodu to nevyslo.
A Amazonka a prales bylo pro mne „highlight“.
Na kazdeho to pusobi jinak tak se tady nedohadujte ! 😉 Musite to umet!
Kolumbie je uzasna ve vsem!!! Hory dodavaji krasne panorama cele zeme!!!
Ahoj, máme motorky v Kostarica a za pár měsíců se chceme přesunout dále na jih a procestovat Kolumbii. Mžete navrhnou přírodně zajímavá místa? Města moc nemusíme, ale některá si nenecháme ujít. Na závěr se po měsíci hodláme přesunout do Ekvádoru. Díky za návrhy.
Poubes
Ahoj,
rád vám pomůžu s proclením když bude potřeba. Stejně tak vám rád doporučím neturistická přírodní místa, kterých je v Kolumbii nespočet a na motorce je to neskutečný zážitek objevovat tato místa. Určitě se zastavte v páramech a u tropických ledovců, také poušť Tatacoa je perfektní na moto výlet.
Rád pošlu mailem soupis všech možností, které stojí za to. Stačí napsat na
in**@ch*********.com
. Popřípadě můžete načerpat trochu inspirace na webu http://www.checolombia.com.
Měj se
Marek
A jak chcete ty motorky prevezt?
https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/americas-south-america/colombia/cartagena-panama-by-boat-ferry
Jinak je to Costa Rica, cesky Kostarika (v Kostarice).
Hola,
strávil jsem v Kolumbii rok a pořád mi to není málo. Rozhodl jsem se, že pomůžu zlepšit renomé této země a ukazovat, že její příroda je mnohem zajímavější než kdejaké drogy, kterými je bohužel pověstná.
Zajišťuji veškeré záležitosti spojené s cestováním, od sestavení cestovního plánu, přes zajištění dopravy, doporučení nejvýhodnějších letenek, česko-anglicko-španělsky mluvící průvodce, zážitky všeho druhu, originální ubytování v korunách stromu apod., vzdělávací kurzy, návštěvy karnevalů a veletrhů,…
Rád komukoliv jakkoliv pomůžu s výpravou do Kolumbie. Také občas pořádám skupinové roadtripy po Kolumbii na ty nejzajímavější místa, která jsem dosud objevil, nebo na místa která si cestovatelé vyberou ze skoro nekonečného listu možností.
Kdybyste potřebovali pomoct, neváhejte se mě kontaktovat na
in**@ch*********.com
. Web věnovaný cestování po Kolumbii – http://www.checolombia.com.
Stejně tak si rád nechám poradit, kam stojí za to se vydat.
Marek
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.