Miluji Kambodžu! Uchvacující Angkor Wat, neobjevené písečné pláže, zapomenuté severní provincie, skvělé kafe a obložené francouzské bagety – to jsou věci, na které se nedá jen tak zapomenout.
Kambodža byla krásná, ale také hodně drahá. S okolními státy je srovnatelná snad jen co se týče jídla a ubytování. Vše ostatní je podstatně dražší – tedy především doprava, vstupné a výlety po okolí. Kolik jsme utratili my? Za stravu jsme každý utratili 77 dolarů (3 USD na osobu a den), za vstupné a výlety 136 dolarů (5,2 USD na osobu a den), za jízdné pomocí MHD 73 dolarů (2,8 USD na osobu a den), za poměrmě luxusní ubytování jen 36,5 dolarů (1,4 USD na osobu a den), za komunikaci s domovem 8,5 dolarů (0,3 USD na osobu a den), a za několik málo suvenýrů 11 dolarů (0,4 USD na osobu a den), tj. celkem 342 dolarů (13,1 USD na osobu a den). Dalo by se ještě trošku ušetřit: na Angkor jít jen na jeden den a odpustit si nějaké výlety do míst, kam turisté nejezdí – ale to bychom asi přišli o to nejzajímavější, co jsme v Kambodži zažili. A i tak by to stálo 10,5 dolaru na osobu a den.
Špatné cesty = drahá doprava
Rudí Khmérové stačili za pár let zničit skoro vše, co mělo nějakou hodnotu. Vyvraždili inteligenci, zaplevenili hranice s okolními státy minama, zničili silnice a snažili se vyhladit i tradiční tance, výrobu hedvábí atd. Dodnes jsou vidět jejich destruktivní činy. Kromě hlavního silničního tahu Siem Reap – Phnom Penh – Vietnam jsou silnice v Kambodži v děsivém stavu. Kromě nepohodlí to přináší i zvýšené náklady na dopravu. Do mnoha míst nejezdí autobusy a tak nezbývá, než se tlačit v osmi lidech v „taxiku“ osobního automobilu.
Vstupné a výlety
Angkor je překrásný a Kambodžané si svůj skvost opravdu cení: jednodenní maratón mezi chrámy stojí 20 dolarů, třídenní výlet 40 dolarů a týdenní procházky 60 dolarů. Je to hodně a nebo akorát? Pro srovnání: legendární maličká mešita Tádžmahal, jejíž prohlídka zabere maximálně tři hodiny, stojí skoro 18 dolarů. V Angkoru jsme strávili tři vyčerpávající dny – a bylo stále na co se dívat. Přestože je tedy vstupné vysoké, nelituji těch peněz a mohu říci – stálo to za to!
Výdaje v Kambodži nezvýšil tak dramaticky pouze Angkor, ale i další položky. Jsme na cestě už osm měsíců a některé zážitky se už začínaly opakovat. Proto jsme se rozhodli, že se nyní zaměříme na věci, které jsme ještě neviděli. Vytipovali jsme si několik zajímavých míst, která však samozřejmě neleží na hlavních turistických trasách. Zaplatili jsme si např. soukromou dopravu do zlatých dolů či výlet na jezero Tonle Sap. Bylo to zajímavé a bylo to drahé – ale bylo správné tam jet.
Pepřová omáčka a křupavé bagety
Tradiční khmérské jídlo je velmi jednoduché, levné, zdravé a nepříliš chutné: rýže a polévka z vyvařených kostí a zeleniny. Přesto jsme v Kambodži ochutnali i několik výjimečně dobrých věcí, po kterých se nám bude stýskat i doma v České republice. Za všechny musím jmenovat tyto: výborná pepřová omáčka na grilovanou rybu, křupavé čerstvé francouzké bagety plněné lančmítem, vepřovými výpečky a sladkokyselou zeleninou a nekonečně dobré kafe. Speciálně po ledové kávě s příchutí čokolády se nám bude stýskat!
Nejširší nabídku průvodců a map Kambodži (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Jsme v Kambodzi druhy den, ale uz ted citime jak je draha:
Vizum $20
Prejezd z hranic do Siem Reap predrazenym busem pro turisty $9 (mistni jezdi za $5)
Tuktuk od zastavky do centra mesta $4 ($3pro domorodce)
Ubytovani ok, snad to kedine neni drazsi nez v Thajsku $6/pokoj
Jidlo i na ulici o neco drazsi nez v Thajsku
Angkor Wat vstup na 3dny $40
Hlavni duvod, proc uteceme z Kambodzi hned jak shlednem Angkor je, ze se mas tu na kazdem kroku snazi natahnout! Hruza, des, do Kambodzi nejezdete!
Tvůj koment neberu vážně!! Kambodža je dráhá tak, jakou si ji sama uděláš. Stejně jako ostatní státy. Vízum a vstup na Angkor je stejný jako před 10-ti lety.
Tobě se zdá moc bus za 9 USD? Dá se to koupit i levněji, pokud zmizíš z hlavní ulice v Poipetu.
Že se tě snaží někde natáhnout? Vítej v Asii…. Měla bys přistoupit na jejich mentalitu a nedělat ukvapené závěry…. Nebo sem nejezdit;-).
Kambodža je krásná země, ostatně jako další země v tomto regionu;-).
To jsou hrozný kecy… Kambodza je ta nej země! Hold ne pro každou frfňu!!!
Se vším souhlasím. Nic se tam od té doby nezměnilo, teda kromě toho, ze je tam vše dražší. Byli jsme tam v prosinci 2018.
My jsme v Kambodže teď a je to krásná země. Ceny narostly rapidně, Sihanoukville prý bývalo krásné rybařské městečko, dnes připomíná spíše asijske Las Vegas postavené za čínské peníze, tomuto městu se pokuste vyhnout. Zbytek země je nádherný, lidé usměvaví a přátelští. Doporučuji navštívit i ostrov Koh Ron Sanloem. Nezbývá než se těšit na další dovolenou 🙂
Ahoj, v půlce ledna vyrábíme na Koh Rong či vedlejší Sanloem. Jak to vypadá s cenami za ubytování a podobně. Byl jsem v Kambodži šest let zpět a určitě se hodně změnilo. Nemusíme mit úplně low cost, ale taky ne 5* resort… diky
Kambodža je skvělá a ještě pořád docela dost levná. Jen musíte umět smlouvat, ale zároveň zůstat přátelský.
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru