V západní části Ferganské kotliny leží město Kokand (Qoqan), jehož jméno znamená v překladu „Město větrů“. Kdysi býval zastávkou na Hedvábné stezce, ale z její doby se žádné stavby nedochavaly.
Přesto Kokand nabízí asi nejvíce historických památek ze všech měst uzbecké části kotliny. Z doby Kokandského chanátu, jednoho ze tří posledních mocných států na území dnešního Uzbekistánu, se dochoval například palác posledního chána Chudojara, řada mešit a medres. Vedle Buchary býval Kokand významným střediskem islámské teologie.
Konečně stín
Kokand je dnes moderním a velmi příjemným městem, protože snad všechny ulice jsou lemovány stomy, které poskytují neocenitelný stín – velmi vítaná změna proti horké západní pouštní části Uzbekistánu. V parcích potkáváme spoustu kašen, v nichž se koupou malé děti. Všude plno skvělých jídelen a překvapivě také nezvyklé množství lékáren. Nejvíce si ovšem pochvalujeme dobře zásobené obchody s potravinami se zbožím, jaké v západním Uzbekistánu úplně chybělo. Tam se obvykle omezoval sortiment na nějakých dvacet třicet věcí.
Ze všech měst Ferganské kotliny se zde zachovalo asi nejvíce památek, přestože řada jich padla při dobývání Kokandu carským vojskem roku 1876, pak vinou několika zemětřesení a také při brutálním zásahu v roce 1918. Tehdy kokandským nacionalistům došla trpělivost s bolševiky a vyhlásili vlastní musllimskou vládu. Sovětská armáda však zasáhla s takovou razancí, že zmasakrovala přes 10 000 obyvatel a zničila mnoho mešit a medres.
Co Rusové nezbořili
Vcházíme do paláce posledního chána, respektive do toho, co z něj po dobývání carským vojskem zbylo. Škoda, byl dokončen teprve tři roky před příchodem Rusů (1873). Zachovala se jedna ze tří bran, dvě nádvoří lemované dřevěnými sloupy a 19 místností z původně 113.
Dnes tedy můžeme navštívit pokoje manželek chána, pokoje sedmi princů a přijímací salóny s perfektní výzdobu – dlaždičky, malby či nástěnné koberce. Zajímavá jsou okna s dřevěnými mřížkami, přes které je vidět ven, ale nikoliv dovnitř. Tato okna směřovala do harému pro čtyřicet chánových konkubín, z něhož se však zachoval jen zlomek.
V několika salónech jsou vystaveny chánovy dary od jiných vládců, např. čínské a japonské vázy nebo perské konvice. Obdivujeme i kožená křesla s opěradly vyřezávanými do podoby orlích a lvích hlav. Na některých prý sedával i sám chán. Škoda jen, že mezi exponáty chybí jeho trůn, který zdobilo 287 kg zlata.
Vstupné do paláce jsme usmlouvali stylem „manželka-tu-holt-počká“ (viz článek „Chiva: otročí trh“), protože cena pro cizince byla zbytečně vysoká. Během prohlídky se nás pak ujala mladičká učitelka angličtiny, která si zde v sezóně přivydělává jako průvodkyně, ale nás provedla zadarmo. Za tu spoustu zajímavých informací jsme ji pozvali alespoň na zmrzlinu.
Islámské svatostánky
Z kokandských mešit je velmi zajímavá Páteční mešita. Nevyniká sice svým stářím, byla postavena až počátkem 19. st., ale střechu její veliké haly podpírá 98 dřevěných zdobených sloupů dovezených až z Indie.
Další významnou památku představuje medresa Narbutabey z konce 18. století. Za dob Sovětského svazu byla sice léta zavřená, ale dnes opět slouží svému účelu. Kromě stálých studentů sem přichází řada chlapců o prázdninách, místo roubení na ulicích jdou prostě studovat islámskou teologii. Jak vidíme, některým není ani deset let. Bydlí po čtyřech až šesti ve skromných společných kopkách po obvodu nádvoří medresy. Pod stromy mají stojánky na Korán a je s podivem, jak soustředěně byli někteří klučíci do knih začteni.
Místní správce Mohamed, který nás zde provádí, nám ukazuje i rozsáhlý hřbitov s Dachma-i-Šachán, mauzoleum chánů, a Modari Chan, mauzoleum postavené pro matku chána Umara (1825). Obě mauzolea jsou zajímavá s krásnými barevnými kopulemi, jen jejich dlaždičková výzdoba by potřebovala už opravit. Peníze na rekonstrukci prý už jsou.
Praktické
Vstupy – palác 1200 S, odměna Mohamedovi v medrese Narbutabey 1000 S, Páteční mešita zdarma
Ubytování – hotel Kokand, Imom Ismoil Bukhori 1, tel.: 36403, jediný levný hotel, je třeba smlouvat a vybratnějaký ucházející pokoj (8000 S)
Jídlo – hned vedle hotelu je vynikající čajchána s výbornými jídly (1200 S)
(1000 S = 20,5 Kč, červenec 2006)