Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Ko Chang a Ko Pha-Ngan: Nejhezčí z velkých ostrovů Thajského zálivu
14. 2. 2019
Jan Styblík
Ráno se za úsvitu procházíte po dlouhé pláži s čistým bílým pískem, přes den se potápíte nebo šnorchlujete v průzračně čisté vodě nebo si zajdete na výlet do džungle, pozdě odpoledne budete v tichém úžasu sledovat hru neskutečných barev, které na obloze vykouzlí zapadající slunce, a potom si na večeři dáte výtečné místní jídlo.
V Thajsku, které je obdařené 3 219 kilometry pobřeží a několika stovkami ostrovů a ostrůvků, je opravdu z čeho vybírat. Na žádném ostrově a na většině turistických pláží nebudeme úplně sami – doba, kdy se místní lidé s úžasem dívali na pár cizinců přijíždějících pomalou lodí na jejich ostrov, je dávno pryč. Thajsko v posledních patnácti letech zažívá nebývalý turistický boom a mnoho krásných přírodních oblastí bylo obětováno vidině laciného zisku.
Ve vodách východní části Thajského zálivu leží dva velké ostrovy a několik ostrůvků menších. Největším je Ko Chang, s rozlohou 213 km2 zároveň třetí největší ostrov Thajska. Leží nejblíže pevnině, vnitrozemí ostrova je hornaté, porostlé hustou džunglí, jeho pobřeží lemuje několik krásných pláží. Na Ko Chang směřuje hodně turistů, což sice znamená, že na většině pláží ostrova nebudete sami, ale díky tomu je zde možné se zapojit do mnoha aktivit.
Nejvíce hotelů, restaurací a barů leží v obcích na západním pobřeží. Tady se v severní části ostrova rozkládá vyhlášená pláž Haad Sai Khao, White Sand Beach neboli „pláž bílého písku“ s mnoha dobrými hotely. Pěkné ubytování nabízí také Siam Bay resort, nedaleko rušné Kai Bae. Pokud máte rádi jízdu na mořském kajaku, můžete si ho tady půjčit a dojet na pláž sousedního ostrůvku. O něco jižněji leží krásná a klidná pláž Tha Nam. Má bílý písek i kamínky a ničím nerušený výhled.
Výlety do džungle a na moře
Vesnice Baan Klong Prao leží v ústí stejnojmenné řeky. Zdejší dlouhá písčitá pláž lemovaná kokosovými palmami a restauracemi je výborným místem, kde zakončit výlet k nejpůsobivějšímu vodopádu ostrova Nam Tok Khlong Prao. Vyrazte brzy ráno a budete tu téměř sami pozorovat, jak se příroda probouzí. Od parkoviště a pokladny půjdete necelý kilometr po značené cestě až k vodopádu. Ten padá úzkou skalní štěrbinou do velké tůně, v níž se turisté i místní rádi koupou. Před vodopádem začíná poměrně prudce stoupající stezka značená jako Nature Trail, kterou, pokud je aktuálně otevřená, si můžete během necelé hodinky sami projít a vychutnat si tak zvuky a vůně zdejšího pralesa.
Vnitrozemí ostrova je porostlé opravdovou původní džunglí a je na rozdíl od procházky u vodopádu těžko dostupné. Nevydávejte se sem sami, turistické stezky zde téměř neexistují a najít cestu v hustém porostu není nijak snadné, je to skutečná džungle. Někteří průvodci mají vlastní vysekané cesty, které si sami obnovují. Správa národního parku kdysi zřídila, avšak už dál neudržovala, čtrnáctikilometrový trek napříč ostrovem od vodopádu Khlong Prao k vodopádu Than Mayom na východním pobřeží. Milovníkům kopců pak mohou agentury nabídnout náročný celodenní výstup na vrchol Khao Jom (633 m n. m.), který se tyčí na Haad Sai Khao.
Nejlepším místem pro potápění a šnorchlování je moře západně a jižně od ostrova, oblast mezi ostrovy Ko Chang a Ko Kut. Vrcholnou sezónou je období mezi listopadem a dubnem. K velmi oblíbeným potápěčským lokalitám patří podmořské hory Hin Gadeng, Hin Luk Bat a Hin Rap s korálovými porosty a mnoha druhy sasanek a tropických ryb. Na lokalitě Hin Rap byla v roce 2013 pro potápěče potopena vyřazená loď thajského námořnictva. Další loď, HTMS Chang, byla potopena do hloubky 30 metrů u jihozápadního cípu ostrova. V hlavní turistické sezoně mimo období dešťů je moře kolem ostrova většinou zcela klidné.
Potápěčské a šnorchlovací výlety vyráží z pěkné rybářské vesničky Bang Bao na jižním cípku ostrova. Původní domky, dnes obchody pro turisty, lemují centrální molo, které vybíhá daleko do zálivu. I tady je pěkná malá pláž, na které se můžete vykoupat.
Ko Chang – Sloní ostrov?
Na Ko Changu je, podobně jako na dalších turistických místech Thajska, možné se setkat se slony, na kterých jsou zde nabízeny projížďky. Než se ale k něčemu takovému rozhodnete, je dobré vědět, že sloni, přestože držení a narození v zajetí, nejsou domestikovaní, ale jsou to stále divoká zvířata. Aby bylo možné slony přimět k vození turistů a k dalším „veselým kouskům“, je jim v útlém věku neskutečně brutálním způsobem zlomena vůle. Od té doby jsou sloni drženi na řetězu a k poslušnosti vedeni ostrým hákem, sloní páteř navíc není nošení nákladu vůbec uzpůsobená a značně tím trpí. Ko Chang sice znamená „Sloní ostrov“, název však vznikl kvůli jeho tvaru – do příchodu turismu zde sloni nikdy nežili.
Východní pobřeží je odměnou pro romantiky
Cestovatelé, kteří hledají něco jiného než nabídku běžné masové turistiky, ocení především východní pobřeží. Nejkrásnějším místem ostrova je jihovýchodní cípek ostrova Haad Sai Yao. Zdejší záliv s pláží, nazývanou Long Beach (Dlouhá pláž), má k dispozici jen jednu restauraci. Kilometr vzdálený Tantawan Resort nabízí vkusné ubytování na mysu i na moři a plavby k ostrůvkům. Na nejbližším z nich, Ko Nga, je na šíji mezi dvěma vrcholky ostrova intimní plážička.
Také vesnice jsou na východním pobřeží původnější. Především proto, že tu není mnoho pláží a turisté sem směřují jen na krátké výlety, většinou na motorce. Zátoku Ao Salak Kok tvoří mangrovové lesy, jež jsou fascinujícím prostředím na pomezí souše a moře. Obyvatelé vesnice pronajímají v rámci projektu udržitelného turismu kajaky, na kterých můžete tento jedinečný ekosystém poznat sami a vlastním tempem. Vesnička Baan Salak Kok tak stojí za delší pobyt. Několik hospůdek a pěkně upravených původních rybářských domů, které balancují na vratkých dřevěných molech lemovaných loďkami, nabízí dostatečné zázemí pro prozkoumávání zdejšího mangrovového porostu.
Mořský národní park Mu Ko Ang Thong
Mořský Národní park Mu Ko Ang Thong tvoří skupinka 42 vápencových ostrovů a ostrůvků, porostlých hustou vegetací a obklopených tyrkysovou vodou Thajského zálivu. Pohled z vyhlídky na ostrově Ko Wua Talap, největšího v parku, patří mezi nejkrásnější v celém Thajsku – přes bujný tropický porost spatříte maličké ostrůvky rozličných tvarů, porostlé hustou džunglí, jež se v průzračné mořské vodě vznášejí až na obzor.
Nejjednodušší cesta sem vede s turistickými výlety z ostrovů Ko Pha-Ngan a Ko Samui. Lodě přistávají u restaurace na pláži ostrova Ko Wua Ta Lap. Sousední ostrov Ko Mae Ko lemují nádherné pláže a aby nebylo vody a nádhery okolo málo, uprostřed něj se nachází laguna Thale Nai.
Pokud jenom trochu můžete, vezměte si s sebou nafukovací člun od Gumotexu a pádlo. Ostrůvky hlavní skupiny souostroví leží kousek od sebe, z kempu na ostrově Ko Wua Talap to je na severní ostrov Ko Nai Phut zhruba 10 km pádlování úžasnou scenerií mezi ostatními ostrovy, ostrůvky a skalisky. Nejedete po otevřeném moři a cestou si můžete udělat přestávky na liduprázdných plážích.
Ko Pha-Ngan – bělostné pláže a treky v hornatém vnitrozemí
Přestože jižní úsek pobřeží Thajského zálivu tvoří stovky kilometrů zcela prázdných pláží, směřují prakticky všichni návštěvníci na jeden ze tří ostrovů v severní části této oblasti: Ko Tao, který je ideální pro potápění a šnorchlování a hornaté zelené ostrovy Ko Pha-Ngan a Ko Samui. Ko Samui s dlouhými širokými plážemi je synonymem boomu thajského turistického ruchu a smutným symbolem nekontrolované zástavby thajských ostrovů, přestože i zde je stále možné si krásu ostrova užít.
Vydejme se ale na mnohem méně navštěvovaný Ko Pha-Ngan. Ten je o něco menší a klidnější než sousední Ko Samui, ale velmi se mu podobá hornatým vnitrozemím, jež je z části porostlé nedotčenou džunglí, a v zátokách lemujících pobřeží jsou krásné pláže.
Ostrov se nechvalně proslavil díky tradici Full Moon Party. Úplňkový večírek, který vznikl spíše náhodou z bujaré oslavy, se v průběhu let rozrostl tak, že dokáže přilákat desetitisíce lidí. Ti pak za svitu měsíce a ve víru disca, techna, reggae nebo trance pomalováni fosforeskujícími barvami tančí až do rána a popíjí drinky z dětských kyblíčků. Přestože se tyto vyhlášené večírky rozšířily i na dobu jiných měsíčních fází, konají se v malém jihovýchodním cípu Haad Rin a na ostatní části ostrova nemají žádný vliv.
Jedním z dobrých míst na ubytování je Baan Chaloklum. Relativně zachovalá rybářská vesnička je dobře dostupná a sama nabízí spousty možností, jak strávit dovolenou. Stále zde žijí rybáři a jejich barevné loďky jsou přivázané podél břehu, hlavní ulici lemují dřevěné domy s citem upravené na restaurace a obchody. Na západním okraji zálivu se nachází bělostný písčitý mys Malibu beach. Svěže zelené stromy a keře vyrůstají přímo z písku, což nabízí neobvyklou podívanou a příjemný stín. Zatímco hlavní část zálivu se svažuje do moře a voda je stále hlubší, pobřeží na západ od Malibu beach je velmi mělké. Ve východní části Chaloklum Bay najdeme ještě dvě méně navštěvované pláže: Haad Khom a malou plážičku využívanou nudisty, na níž lze doplavat podél skalnatého ostrohu. Z Haad Khom vede značená pěší stezka džunglí na nejkrásnější a nejméně dostupnou pláž ostrova, nazývanou Haad Khuat (Bottle Beach). Cesta pěšky vám zabere něco přes hodinu, trasa je dlouhá zhruba 2,5 kilometru s převýšením necelých 300 metrů. Zpátky se můžete svézt lodí, která sem pravidelně vyplouvá ze vsi Baan Chaloklum. Na pláži je jen několik restaurací a příjemných resortů, za nimiž už vyrůstají kopce porostlé džunglí.
Severozápadní cíp ostrova má několik vyhlídek na malý ostrůvek Ko Ma, který je spojen mělčinou s pláží a letoviskem Haad Mae Haad. Přestože tu není písek úplně nejjemnější, je to pěkné místo na výlet. Na ostrůvek můžete dojít mělkým mořem pěšky. Je tu několik rybářských domů a nachází se tu podmořský korálový útes, ideální ke šnorchlování. Jižněji od Haad Mae Haad leží nádherná a klidná pláž Haad Salad. Je na ní jemný bílý písek, jež omývá mělké moře zelené barvy a sklání se nad ní palmy vrhající stín. K večeru si potom můžete vychutnat západ slunce. Za zmínku stojí ještě Had Yao a to hlavně kvůli možnosti šnorchlování a potápění na blízkém korálovém útesu. Severně od ostrova se nachází zřejmě nejlepší potápěčská lokalita Thajského zálivu, podmořská hora Sail Rock (Hin Bai) s korálovými porosty, jež přitahuje žraloky obrovské.
Výlet do centrální části ostrova můžeme začít ranním výstupem na nejvyšší kopec ostrova, Khao Ra (635 m n. m.). Výstup je relativně snadný, vede po široké pěšině od hotelu Khao Ra. Celá túra vyžaduje běžnou kondici, trvá cca 3–4 hodiny a je krásnou procházkou džunglí se zaslouženou odměnou na slunném vyhlídkovém vrcholu. Po obědě pokračujte jižněji ke kaskádě vodopádu Phaeng. Stejně jako i jinde tady platí, že čím později od listopadu do května tu jsme, tím méně vody bude burácet. Stezkou vyšplháte nahoru k jezírku, v němž se dá koupat, a kus dále jsou další pěkné horské výhledy. Cestou zpět do Baan Chaloklum se zastavte v působivém čínském chrámu.
Některé oblasti severovýchodu ostrova jsou po pevnině obtížněji přístupné, cesty mohou být ve špatném stavu, probíhá ale výstavba zpevněných silnici. Můžete si udělat lodní výlet na pláž Than Sadet a blízký vodopád nebo do vesnice Baan Thong Nai Pan, kde najdete dvě pláže a spoustu hospůdek.
Nejširší nabídku průvodců a map Thajska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Na KoChangu jsem byl před 20ti lety. Bydleli jsme s kamarádem v osadě Bao Bang Bao, nebo tak nějak se jmenovala, na jihozápadě. To místo tam teď už není. Dostal jsem „skvělý“ nápad přejít ostrov na druhou stranu přes džungli. A že kamarád na mě počká v kempu ten den dva, než to přejdu. Postup 500m za hodinu nebyl nic moc, a tak jsem šel tam kde džungle byla světlejší. Jenomže tam byly kameny a pak skály, takové šikmé. Tak jsem na to vylezl a zjistil jsem že spátky už to nejde. Na ten strach si pamatuji.. Vylezl jsem to nahoru a přešel kopec. To už se ztmívalo, tak jsem si rozdělal celtu nad vodopádem.V noci mě furt něco žralo, a já měl strach aby nezačalo pršet, aby mě to nespláchlo. Ráno jsem si tu krásu ani neuměl vychutnat, když jsem si uvědomil že to budu muset lézt dolů. A že tudy nikdy nikdo nešel a nejspíš ani nepůjde, takovým terénem, a nikdo ani nenajde, kdyby něco. Takže strach… Bylo to něco jako vodopády ve Slovenském Ráji, akorát že ty žebříky tam nikdo nenachystal. Naštěstí kolem byla vegetace, které se dalo držet. Když sem tu hrůzu slezl tak mi bylo jasný že z přechodu ostrova nic nebude. Byl jsem rád že jsem u potoka, Že mě potok dovede spátky, což se také stalo. Takže jsem se večer dostal k pobřeží a autobusem přijel do kempu. Pak jsme to oslavilo. Nevím jak to tam vypadá teď, ale bojím bojím, že kdybych tam jel, že budu zklamanej.
m.
no… bol som v Thajsku po 20 rokoch, a musim skonstatovat, ze stary Land of Smile je uz prec. Preludnene turistami, prespikovane hotelmi, zdivocela komercia, stratila sa thajska nevinnost a zvedavost z turistov. Ostali len krasne spomienky a fotky na papieri Kodak. 🙂
Na KoChangu jsem byl před 20ti lety. Bydleli jsme s kamarádem v osadě Bao Bang Bao, nebo tak nějak se jmenovala, na jihozápadě. To místo tam teď už není. Dostal jsem „skvělý“ nápad přejít ostrov na druhou stranu přes džungli. A že kamarád na mě počká v kempu ten den dva, než to přejdu. Postup 500m za hodinu nebyl nic moc, a tak jsem šel tam kde džungle byla světlejší. Jenomže tam byly kameny a pak skály, takové šikmé. Tak jsem na to vylezl a zjistil jsem že spátky už to nejde. Na ten strach si pamatuji.. Vylezl jsem to nahoru a přešel kopec. To už se ztmívalo, tak jsem si rozdělal celtu nad vodopádem.V noci mě furt něco žralo, a já měl strach aby nezačalo pršet, aby mě to nespláchlo. Ráno jsem si tu krásu ani neuměl vychutnat, když jsem si uvědomil že to budu muset lézt dolů. A že tudy nikdy nikdo nešel a nejspíš ani nepůjde, takovým terénem, a nikdo ani nenajde, kdyby něco. Takže strach… Bylo to něco jako vodopády ve Slovenském Ráji, akorát že ty žebříky tam nikdo nenachystal. Naštěstí kolem byla vegetace, které se dalo držet. Když sem tu hrůzu slezl tak mi bylo jasný že z přechodu ostrova nic nebude. Byl jsem rád že jsem u potoka, Že mě potok dovede spátky, což se také stalo. Takže jsem se večer dostal k pobřeží a autobusem přijel do kempu. Pak jsme to oslavilo. Nevím jak to tam vypadá teď, ale bojím bojím, že kdybych tam jel, že budu zklamanej.
no… bol som v Thajsku po 20 rokoch, a musim skonstatovat, ze stary Land of Smile je uz prec. Preludnene turistami, prespikovane hotelmi, zdivocela komercia, stratila sa thajska nevinnost a zvedavost z turistov. Ostali len krasne spomienky a fotky na papieri Kodak. 🙂
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.