Seznamte se se São Paulem, největší megapolí Brazílie, jejíž počátky se datují do roku 1560. Oficiální zdroje mluví o téměř 21 milionech obyvatel. Neoficiálně v aglomeraci žije víc než 25 milionů lidí. Je nejlidnatějším městem celé země, největším portugalsky mluvícím městem světa a největším městem celé jižní polokoule. 14. nejglobalizovanější město Země je i finančním centrem celé Latinské Ameriky.
Mrakodrapy tu rostou jako houby po dešti. Když se procházíte nebo spíše projíždíte taxíkem po hlavní třídě Avenida Paulista, jen málokdo z vás by asi uvěřil, že právě není v New Yorku. São Paulo přímo pulzuje energií. Vibruje kulturou, módními přehlídkami, všudypřítomným businessem stejně jako sambou v přelidněných favelách.
Prohlédněte si další fotografie k článku…
Chcete-li navštívit nějaký bar či taneční klub, vezmu vás do jednoho ze stovek v centrální zóně města zvané Baixo Augusta. Tato enormně dlouhá ulice, kde se v dopravní zácpě zdržíte klidně i několik hodin, a to třeba i v pátek ve čtyři ráno, nabízí mnohé. Nespočet zábavních tanečeních klubů tzv. baladas střídají podniky pro komunitu LGBT i roková doupata.
Pokud máte chuť na lahodný koktejl caipirinha či kubánské daiquirí, pojďte navštívit Vilu Magdalenu ve čtvrti Pinheiros v západní části města. Ulice jsou pomalovány vkusnými pouličními graffiti, všechny podniky v ulicích mají předzahrádky nacpané k prasknutí a po cestě na drink můžete navštívit jednu z desítek místních galerií. A pokud také rádi tančíte sambu v dešti jako Zuzana Navarová a já, je to pro vás to pravé místo, neboť v São Paulu stále prší nebo vlastně mrholí.
Pro megapoli zlidověl název „Terra da Garoa“ neboli země mrholení. Opravdu jsou dny v São Paulu krátké a mrholení několik měsíců neustává. Saopaulská zima je dost nepříjemná nejen kvůli nízkým teplotám, ale především kvůli vlhké zimě bez jakékoliv možnosti otočení kohoutu od ústředního topení. Paulistano, obyvatel Sao Paula, je na deštivou zimu zvyklý asi tak jako Liberečák na závěje sněhu.
Monumentální muzea
Při procházce po hlavním náměstí doporučuji navštívit určitě velkolepý symbol města – Metropolitní katedrálu. A věděli jste, že v moderním světě si věřící při vstupu do kostela berou z hygienických důvodů svěcenou vodu z kropenek na fotobuňku? Na hygienu si však nepotrpí místní obyvatelé ulic v okolí hlavního náměstí. Ano je to město paradoxů s velkým „P“.
Monumentální muzea jakým je i MASP (Museu de Arte de São Paulo) – Muzeum umění São Paula na Avenda Paulista, které i když není mrakodrapem, je pro svou moderní architekturu – ve vzduchu vznášející se hranol připevněn zářivě červenými nohami k zemi, jen jedním z mnoha desítek unikátních kulturních míst světa.
Roztančeme spolu listopad v rytmech brazilské kinematografie!
Film Cores, který představí letošní již druhý ročník festivalu brazilských filmů – Kino Brasil je právě zasazen do kulis vibrujícího São Paula. Černobílý snímek z roku 2012 vypráví příběh trojice přátel. Všichni jsou mladí dospělí, kteří se potýkají s problémy vstupu do opravdového života. Film je jakousi výpovědí této generace čerstvě dospělých v betonovém mraveništi. Nedostatek peněz, jednotvárnost života v šedivých zdech, nemožnost úniku před stereotypem vypráví režisér Francisco Garcia v opravdu povedeném snímku.
Hrdinové nachází způsob, jak si v šedi života přivydělat, a to s nikdy nekončící cigaretou v ruce. Pojďte se mnou nasát atmosféru života okouzlujícího São Paula do kina Bio Oko na festival Kino Brasil v sobotu 7.11. Film začíná ve 20,30. V rámci festivalu se můžete těšit i na dva večírky. V pátek se budeme houpat v rytmu brazilského tradičního tance forró v přilehlém Café Jedna. V sobotu hned po projekci si užijeme brazilský večírek pod taktovkou známých pražských Djs a Vj ve stejném podniku.
Kino Brasil – festival brazilského filmu KDY: 5. – 8. listopadu KDE: Bio Oko, Praha Další informace o programu najdete na webu festivalu Kino Brasil. |