„Kolumbijci kvalitní kávu moc nepijí, jejich oblíbené tinto vlastně nemá s dobrou kávou mnoho společného,“ shrnuje svoje povídání Eugenio, majitel kávové farmy La Candelaria ležící v kopcích Sierra Nevada de Santa Marta. Právě on nás jako první zasvěcuje do pěstování vyhlášené kolumbijské kávy.
Farmu v horách s výhledem na koloniální město Santa Marta provozuje se svou ženou a kromě kávy se specializuje také na kakao. Tenhle malý kávový ráj najdete asi hodinu chůze od vesničky Minca.
Na vyvýšeném prostranství s dokonalým výhledem leží uskupení několika budov s červenou střechou, betonový dvorek je pokrytý kávovými zrny v různé fázi sušení a pohodlná křesla za domem vybízí k vypití minimálně jednoho šálku silné černé kávy s nezvykle čokoládovým aroma.
Arabika a boj se škůdci
Okolo už jsou jen hory a nekonečné stráně plné kávových keřů. „Specializujeme se pouze na arabiku, v Kolumbii ani jinou kávu nenajdete,“ vysvětluje Eugenio. „Snažíme se o 100% bio kávu bez užití jakýchkoliv chemických postřiků, což je někdy dost náročné. Bojujeme hned s třemi problémy: hmyzími škůdci, houbou usazující se na listech a byrokracií. Proti prvním dvěma se dá něco dělat, s úředníky je to mnohem složitější,“ dodává s úsměvem. S hmyzími škůdci opravdu bojují různě, například pastmi z PET lahví, které sám vymyslel, nebo nasazením vos.
Eugenio je na svoji kávu patřičně pyšný a její výjimečnou chuť přisuzuje speciálnímu místnímu prostředí. „Kávové keříčky u nás rostou ve stínu větších, například ovocných, stromů. Je tady taky příjemné klima nedaleko moře.“ Jeho káva chutná prý po čokoládě, ta ze Zony Cafetery má zase květinové aroma. S čokoládou mu po pár locích čerstvě upražené místní kávy dávám s blažeností za pravdu.
Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Sladké tinto na každém rohu
S rukama plnýma bílých plastových termosek a malých jednorázových kelímků se po ulicích prohání spousta prodavačů tinta, typického kolumbijského nápoje. Místní si jej dávají klidně sedmkrát za den a každého turistu překvapí zejména svou sladkostí.
To správné tinto se připravuje s panelou, což je velká kostka surového cukru z cukrové třtiny. Před přípravou kávy je nejprve potřeba rozpustit dostatek sladké hmoty ve vodě. Do ní se pak tak nějak „od oka“ nasype káva, kterou následně odfiltrujete a můžete podávat. Ne vždy je to ale pravidlem a občas je tinto slazené klasickým cukrem až na závěr.
Nejprve se trošku nad cukrem ulepeným kávovým nápojem ušklíbáme, ale po pár dnech mu přicházíme na chuť a několikrát za den si jej mícháme typickým krátkým brčkem jako místní a popíjíme jej ráno na autobusovém nádraží i po obědě. Nějak nám ona chuť začala zapadat do místního koloritu. Ale pozor, i tinta se liší a někde jej připravují z kávy rozpustné.
Zona Cafetera: další cesta ke kávě
„Zase není pravda, že by Kolumbijci pili jenom tinto,“ zdůrazňuje s úsměvem mladičký průvodce z druhé farmy, kterou jsme se rozhodli navštívit, tentokrát v přeslavné kolumbijské kávové oblasti Eje Cafetero. „Já například piju kvalitní espresso, a to hned několikrát denně,“ usmívá se mezi perfektně vyrovnanými řádky kávových keříků a vyvádí nás z mylných představ, že každý Kolumbijec srká jen poctivě přeslazené šálky.
Kolumbie je po Brazílii a Vietnamu třetím největším producentem kávy na světě a většina pochází právě z Eje Cafetero nebo jinak taky „kávového trojúhelníku“ rozkládajícího se v blízkosti trojice měst: Manizales, Pereira a Armenie. Zdaleka nejoblíbenějším cílem turistů (jak místních, tak západních) je barevné městečko Salento.To je také skvělým výchozím bodem pro poznání okolních kávových plantáží.
Údolí Cocora k oddechu po kávovém vzdělávání
Kávou se ale také nedá zaobírat celé dny, snad proto nedaleko Salenta najdete ještě jedno unikátní místo – Valle de Cocora. Zelený kousek hor asi jen 20 minut jízdy z hlavního náměstí v Salentu se pyšní unikátem jménem vosková palma (Ceroxylon quindiuense),která je nejvyšší palmou na světě. Až šedesát metrů vysoké stromy jsou vidění právě jen v kolumbijských Andách a na severu Peru.
Pokud se sem budete chtít vydat, v Salentu nasedněte na sdílený džíp až do vesničky Cocora, odtud se pak pěšky vydejte údolím k rezervaci kolibříků, kde ke vstupu dostanete horkou čokoládu. Vrátit se můžete přes La Montaňa, která nabízí výhled na celé údolí shora. Po výletě vám bude káva chutnat ještě více.