A kdyz si zminil Pakistan, tak kdyz budes chodit v mistnim habitu a volnejch kalhotach (shalwar kamiiz) a dready si zavines do turbanu nebo zasunes do takovyty plsteny cepice (pakol) co nosil Ahmad Sah Mussoud a jeste pred mistnima zatluces, ze si ateista (pokud jsi), tak budes (s mirnou nadsazkou) predmetem zboznovani.
Ono hrozne zalezi na zemi, moje nejdrazsi ma jasne cervene dredy a treba v Malajsii povazovane za pomerne konzervativni jsme si nevsimli jedineho kriveho pohledu nebo odsudku. Naopak i treba velmi prisne vypadajici celnici se smali od ucha k uchu a zajimali se o to, zda jsou vlasy barvene a podotykali, ze takovej uces musi bejt velmi drahej. Indky s propichlejma nosama zas zajimaly jeji piercingy a vztahovali je k vlastnim, propichlym nosum. Na druhou stranu to v nikom, ani ve meste nebo na venkove nevzbuzovalo zdanou prehnanou pozornost. Na druhou stranu jsou zeme (Pakistan, Afghanistan a vubec "fundamentalneji" muslimske - kde bych zakryti vlasu povazoval za vhodny), a v podstate tam patri i nektere casti Indie, kde by se z miry pozornosti clovek asi brzy zhroutil:-)
Dalsi vec uz tu nakousli podemnou, tim, ze clovek nosi dlouihy kalhoty v zemich, kde se kratke nenosej, muze po "cestovatelske" strance jen ziskat.
U CK jsem pruvodcovala 5 sezón! Opravdu se výplata i požadavky ze strany CK liší. Většinou CK přijímají na základě doporučení někoho známého či jiné CK. Co se týká poznávaček jezdila jsem den za 1000-1500 na den. Diety jsem nedostávala, takže bylo výhodné jezdit zájezdy poznávací-hotelové, kde byla v ceně pobytu i snídaně nebo polopenze.Zálželo také na tom, zda jedeš sám nebo máš s sebou kolegu, zda jedeš jako tzv.jednička nebo dvojka, zda jedeš do hor-přechody nebo po městech, kde musíš znát hodně historie. V konečné fázi záleželo i na osobní dohodě s majitelem CK ... z mé strany asi tak ... :o)
No hodne zalezi na cestovce a na tom co umis. Predne vetsina cestovek vyzaduje pruvodcovskou licenci - nejlepsi je udelat si ji u Adventury (asi 15tis.) a nektere cestovky si je delaji sami,ale to pak neplati pro ty ostatni. Pak zalezi jestli jezdis poznavacky (okolo 6tis-12tis 14dni), u hor a vody to byva vic, ale doporucuju precist si limity na kurzy u adventury:) ...takze asi tak
Myslim, ze budes rad, kdyz posles par zmensenych fotek mailem. Na nejake zalohovani dat na vlastni FTP bych zapomnel. Jednou jsem eml take takovou predstavu, ale pak zjistis, ze bys musel bejt v internetove kavarne pul dne, abys nekam poslal 700 mega fotek. Ztratis drahocenej cas, utratis prachy za internet, a nakonec se to stejne neprenese komplet a budes nastvanej. Bud si to nech zalohovat na CD nebo DVD, a nebo si kup databanku. Cas v cizine je prilis drahy, nez abych jim plytval vysedavanim na ineternetu uploudovanim fotek na ftp.
Co jsem viděl tak Wireless, asi sdílený, nic moc. Fotky bych tím posílat nechtěl. Ale strašně to záleží od místa.
Dobrý den, Zuzano,
můžete prosím poradit jak do Tanzánie po vlastní ose? Jsme nezávislí cestovatleé ale v Africe s enevyznáme. Moc děkuji. Galina
Ahoj,
v Tanzánii jsem žila rok a půl.
Z vlastní zkušenosti doporučuji půjčit si auto (máte-li řidičák a nevadí-li Vám řízení na levé straně) a vyrazit sám či s přáteli. Záleží na tom, kam se chcete vydat.
Z.
Ahoj Martine,asi za mesic bych mel byt v Zambii,budu tam minimalne pul roku,jsem fotograf,budu tam pomahat udrzovat v chodu mestecko pro deti a samozrejme fotit.
Ted je tam muj kamarad a ten asi za mesic konci,ja ho stridam.
Lada
ahoj,
v zambii jsem byla minuly rok 4 mesice (viz moje zpravy na hedvabne stezce), maz spoustu fotek a take 2 filmy o jedne mistni skole. Takze se klidne ozvi, kdybys mel zajem. Magda
Jedu prakticky ve sejnem terminu, ale hlavne na jih a stred a zjistoval jsem nejake terminy festivalu.
Ty hlavni jsou:
18.10. Durga Puja - v Bengalsku
20.10. narozeniny zakladatele Sikhismu, guru Nanaka - oslavy vsude v Indii
21.10. Dussehra - v cele Indii; celych 10 dnu pred Dussehrou jsou ruzne mensi svatky, podle toho, kde to je
15.10. konec Ramadanu, oslavuji muslimove vsude
Kdybys byl nekde v Bombaji nebo jizne odtud, muzem zajit na masala-tea
Přátelé, v listopadu a prosinci jsem tam strávil skoro měsíc individuálním cestováním. Žádné zásadní problémy, cestuje se tam podobně jako v jiných zemích muslimského světa. Lidé byli fajn, často dokonce velmi přátelští. Velká exotika, zvláště na východě v regionu Hadramawt a ma ostrově Sokotra. Jemen rozhodně nejsou jen pouště, ale hlavně osídlené hory.
Vízum obdržíte automaticky na letišti (30 USD cash). Po příletu je třeba si vyřídit cestovní povolení (vystavují na počkání) na ministerstvu turistiky a udělat si asi 30 kopií kvůli průjezdům přes checkpointy, pak se můžete vydat do všech standardních turistických cílů kromě Maribu (nutná asistence cestovky). Ostatní je jenom na vás. Připravím něco na svůj web Cestář.euweb.cz.
Pavel Kumpán je momentálně v Jemenu se svými klienty. Mají namířeno i do Wadí Hadramawt. Kolem 1.11. se vracejí, a tak bude mít jistě každý šanci zjistit, zda slibuje i to, co nemůže splnit!
nachází se většinou v teplých levných zemích. Vytváří je svobodomyslní lidé, kterým už civilizace nic neříká, ztratili rodinu, odezněly jim staré vztahy, měli po krk pravidel apod. Mnozí v životě prožili vše, co chtěli, takže změnou země a stylu života vešli do druhé etapy. Chtějí ji prožít svobodně, zdravě a smysluplně, tvorbou vznikající pod vlastníma rukama. Dělají vše možné, aby byli spokojeni.
Daří se jim to?
Natrefil jste někdo na takovou komunitu při svých cestách?