Ještě je důležitá schopnost improvizace , hned nestresovat, musíte na průvodcování mít trochu dáno od Boha. V 90.letech, když jsme začínali, nebyl internet,minimálně literatura, a jezdili jsme z voleje Řím, Florencii, Paříž, Brusel, Amsterodam, Kodaň, Benátky a další lokality, a nikdo nic nepoznal.Vše se dá nastudovat předem atd.
Jezdím jako průvodce již od roku 1991, když je dobrá sezóna,tak třeba 7 zájezdů za rok, většinou Paříž, jedná se o zájezdy typu středa z Phy, čtvrtek,pátek,sobota v Paříži, v neděli zase doma.Je to náročné, jste neustále pod tlakem,ale placené u CK ,kde jezdím, velmi dobře.Na to, aby to byl ovšem váš jediný příjem, byste museli jezdit vícekrát, což je těžké sehnat. Průvodce po Paříži co znám jezdí všichnik externě. Někdy jsem si říkal, už více nepojedu, pak si zase říkám, o co jde, slušné peníze, chodím si tady po Paříži, koukám na perfktní město, u Notre Dame dávám 3 hodiny volna, tak si jdu vychutnat atmosféra nějaké hospody nebo se jen tak toulat po Latinské čtvti atd. Pokud jsou normální lidi a není žádný problém, tak to je pohoda. Pak jsou situace, které se mi zatím vyhýbají-kolegyni před dvěma měsíci dostal přímo u katedrály klient infarkt-naštěstí nemocnice vedle, přežil,jiné klegyni umřel klient v busu v Marseille. Pro M. - jak se k takové práci dostat-kontaktovat cestovky a nabídnout,co umíš-které lokality atd. Hlavní omyl- základem není dokonalá znalost cizího jazyka, ale dokonalá znalost mapy---z ní se dá vyčíst spousta info,která kientům často stačí. Dříve jsem o akždé památce mluvil třeba 15 minut, dnes to dávkuji na základní minimum, většina to stejně hned zapomene. Často klienty nejvíce zajímá, kde je záchod a dke prodávají známky.....
Ahojky,
nevím jaké je to cestovat se psem na západ,ale rozhodně veřejnou dopravou na východ od naší matičky země to není vůbec jednoduché.Dálkové autobusové spoje by měli brát jednoho psa do autobusu,ale většinou se tak neděje,vlakem je to samozřejmě jednodušší,ale musíš mít košík a vodítko.V asii je to pak skoro nemožné,aspoň co se týká muslimských zemí,protože pes je považován za nečisté zvíře.Neklesej ale na duchu,protože se tam zase naopak docela dobře se psem stopuje,nebo aspoň já mám za ta léta,co tam jezdím se svým miláčkem,takové zkušenosti.
Ahojte,
Slovensko ma kvotu len 100 miest za rok a tie su do 5 minut fuc. Mate nejake typy ako tu stihnut? Mozem sa tam prihlasit vopred, vsetko vyplnit a ked otvoria viza len stlacit odoslat? Alebo ako to funguje?
Diki Jano
Ahoj Jirko,
vím, že už je to dlouho co jsi tady psal otázku ohledně stránky Adviser v žádosti o vízum, ale řeším teď úplně stejný problém, tak bych tě chtěla poprosit o radu. Je možné teda tuto stránku vynechat? A další věc na kterou bych se chtěla zeptat je stránka Personal-Occupation Details. Musíš vyplňovat v jaké oblasti máš pracovní zkušenosti, když jsem teď ukončila vysokou a jediné pracovní zkušenosti jsou brigády? :D Předem Ti moc děkuju za odpověď. :-)
Ohledně Tanzánie a Zanzibaru tě možná nainspiruje cestopis na tomto webu:
http://www.hytha.eu/cestopisy
Ahoj Aja,
presne na toto som myslel...Dakujem
Predsalen je to rovnikova oblast takze chodit sa tam da asi cely rok. Ja som pozeral ten cervenec, zari letenky.
Co planujes?? ja planuju cesto po zemi kolem sveta...vlaky,busy,levne hostaly-backpacking
hlasuji pro Patrika i Misu
pro "ja": myslim, ze kdo k vecem o kterych pises (nebo bys je chtel delat)pricichne a zacne neco takovyho delat, tak obdobny silence najde. Bohuzel obecne plati, ze mladi se do tvrdejch akci nijak nehrnou. Prijed treba na horolezeckou ctyriadvacetihodinovku na kole a bezkach na Vysocinu ( organizuje Jura Havel).
Pokud Ti jde o inspiraci, tak sleduj Roberta Samonila (extrem tym Horizont Kola Novak), kterej prave ted jede bez podpory na kole z Blanska na Kilimanjaro a hrne to dennim prumerem 222,8 km. Muzes mu i napsat vzkaz: http://blanensky.denik.cz/ostatni_region/vzkazy-pro-roberta-samonila20091021.html
aktualni zpravy o jeho ceste: www.horizont.bk.cz